Prejsť na hlávný obsah

Programy sociálnej integrácie

Sociálne vylúčené komunity – tie stoja v centre záujmu Programov sociálnej integrácie. Na Slovensku pomáhame už od roku 2006.

Dlhodobo sa snažíme nachádzať a uplatniť nové spôsoby riešenia pre inklúziu zraniteľných komunít. Venujeme sa nielen problematike sociálne vylúčených rómskych lokalít na území Slovenska, kde zlepšujeme podmienky v oblasti chudoby, dlhodobej nezamestnanosti, vzdelania, podmienok bývania či napäté vzťahy s majoritnou spoločnosťou. So začiatkom vojny na Ukrajine sme identifikovali potrebu podporiť inkluzívne aktivity aj pre ľudí, ktorí pred vojnou museli opustiť svoje domovy a odišli na Slovensko.

Pôsobíme v 11tich lokalitách na Slovensku. Na dennej báze prevádzkujeme päť komunitných centier v Prešovskom a Bratislavskom kraji – KC Roškovce (2006), KC Petrovany (2008), KC Sveržov (2009), KC Kojatice (2014) a KC Plavecký Štvrtok (2015). Okrem toho pomáhame komunitám aj v Košiciach, Bardejove, Prešove, Spišskej Novej Vsi, Zvolene a Žiline.

Aktuálne projekty

K problematike pristupujeme komplexne a chceme ju riešiť z dlhodobého hľadiska. Pozrite si výstupy projektu Lepšie verejné politiky pre marginalizované rómske komunity, v rámci ktorého sme vypracovali rozsiahlu sériu odporúčaní a metodík na zlepšenie integrácie vylúčených rómskych komunít na Slovensku.

Programy

Komunitná práca

Budujeme komunitu, kde sa všetci cítia bezpečne, kde má každý človek šancu rásť a zdieľať svoje radosti aj starosti. Náš program komunitnej práce sa zameriava na tri hlavné ciele: prostredníctvom sieťovania a lokálnych partnerstiev vytvárame bezpečné prostredie pre zraniteľné skupiny, rozvíjame schopnosti a zdroje komunity a budujeme inkluzívnu spoločnosť, kde je každý prijatý. 

Komunitná práca je úzko prepojená s ostatnými programami. Mapujeme potreby a zdroje a v komunite vieme presne, aké kroky sú potrebné na pomoc jednotlivcom či skupinám. Tieto dáta nám umožňujú vytvoriť plány, ktoré podporujú rozvoj komunity ako celku aj jednotlivých programov.

Jednou z našich aktivít sú komunitné podujatia. Tieto akcie nielenže prinášajú medzi ľudí radosť, zábavu a kultúrne hodnoty, ale pomáhajú aj vyrovnávať šance pre zraniteľné skupiny, podporujú sociálne väzby a vytvárajú nové partnerstvá medzi ľuďmi, organizáciami, samosprávou a ďalšími miestnymi subjektmi. 

Sme aktívni v hľadaní zdrojov a podpore komunitného dobrovoľníctva. Vzdelávame a aktivizujeme lídrov, zakladáme komunitné rady a svojpomocné skupiny. Budujeme lokálne partnerstvá, ktoré podporujú rast a rozvoj komunity. 

Ďalšou dôležitou súčasťou nášho programu sú advokačné aktivity v miestach, kde pôsobíme a zvyšovanie povedomia  verejnosti o témach generačnej chudoby, disktrimináce, nedobrovoľnej migrácie. Pracujeme na riešení miestnych potrieb a problémov, podporujeme porozumenie a dialóg medzi ľuďmi, mobilizujeme verejnú podporu a posilňujeme hlas komunity, ktorý musí byť vypočutý pri tvorbe politík a spoločenských zmien. 

Všetky tieto aktivity sú súčasťou nášho veľkého plánu na vytvorenie silnej, súdržnej a inkluzívnej komunity, kde každý má svoju úlohu a hodnotu.   

Klubovne – bezpečné priestory

Cieľom poskytovaných služieb v našich 11 Klubovniach je poskytnúť bezpečný a podporujúci priestor pre deti na trávenie voľného času, rozvoj ich sociálnych a osobnostných zručností. Ponúkame bezpečné a podporujúce miesto, kde môžu tráviť svoj voľný čas a zapájať sa do aktivít podľa svojich záujmov. Podporujeme a rozvíjame u detí sociálne a emocionálne zručnosti, sebavedomie a schopnosti riešiť problémy. 

Ponúkame okrem dostupného priestoru a vybavenia aj voľnočasové aktivity, aktivity zamerané na rozvoj a podporu pri riešení náročných životných situácií, vzdelávacie workshopy, ako aj doučovanie a pomoc s prípravou do školy.

Základné princípy Klubovne sú:

  • Nízkoprahový prístup pracovníkov, ktorí sú maximálne dostupní a prijímajú účastníkov bez odsudzovania, snažia sa porozumieť ich potrebám a rešpektujú ich individualitu. 
  • Voľný vstup a pobyt, kde účastníci majú slobodu prichádzať a odchádzať podľa svojho uváženia a vo vnútri klubu majú voľný pohyb. 
  • Bezpečie
  • Pasivita je prípustná 
  • Pravidelná dochádzka nie je podmienkou
  • Klub má stanovené pravidlá, aj účastníci sú zapojení do tvorby a rešpektovania týchto pravidiel. 
  • Bezplatné služby
  • Participácia účastníkov, ktorí majú možnosť sa aktívne podieľať na tvorbe programu a aktivít klubu. 

Klubovne vyžadujú veľa zdrojov. Budeme radi, ak nám ich pomôžete podporiť.

Základné poradenstvo – kontaktná práca

Cieľom kontaktnej práce je vytváranie poradenského vzťahu na úrovni jednotlivca a získanie informácií o jeho individuálnych potrebách a poskytnutie pomoci vo forme základného poradenstva resp. špecializovaného sociálneho poradenstva, podľa povahy životnej situácie a potrieb. Najčastejšie sa jedná o psychosociálnu podporu, hľadanie zdrojov a podpory v klientovom okolí alebo posilňovania schopnosti integrovať sa.  

Táto činnosť sa deje počas skupinovej práce v klubovniach v prípade, že jednotlivé skupinové aktivity nepostačujú na pokrytie potrieb jednotlivca. Súčasťou tejto činnosti sa poskytujú individuálnym prijímateľom informácie o tom, ako môžu postupovať v riešení svojej individuálnej životnej situácie. Kontaktná práca je dôležitá pre poskytovanie okamžitej spätnej väzby, vysvetľovanie zložitejších kontextov a podporu interakcie resp. spolupráce s ostatnými členmi skupín, v ktorých sa prijímateľ pohybuje.  

Zamestnávanie

Program zamestnávania už od roku 2016 pomáha zvyšovať šancu na pracovné uplatnenie ľuďom, ktorí sú najviac znevýhodnení na trhu práce. 

Poradenstvo je zamerané na rozvoj zručností, návykov a kompetencií, ktoré sú nevyhnutné v rýchlo sa meniacom svete práce.  

Každému klientovi poskytujeme poradenstvo šité na mieru s ohľadom na jeho potreby a špecifiká a sprevádzame ho celým procesom hľadania, získania a udržania si práce. 

Prepájame vhodných kandidátov so zamestnávateľmi tak aby sme im našli vhodnú a dôstojnú prácu, ktorá im zlepší kvalitu života a bude ich napĺňať. Zamestnávateľom poskytujeme podporu pri zapracovaní znevýhodnených uchádzačov. V spolupráci so zamestnávateľmi vytvárame integračné programy vďaka ktorým dostávajú príležitosť aj ľudia s nižšou kvalifikáciou a menšími pracovnými skúsenosťami. 

V nadväznosti na kariérové poradenstvo prepájame mladých ľudí s duálnym a odborným vzdelávaním a zamestnávateľmi aby sme podchytili ich pracovný potenciál a uľahčili ich prechod zo vzdelávania do zamestnania.

Dobrovoľníctvo

Cieľom dobrovoľníckeho programu je aktivizovať odhodlaných, dlhodobých dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, aby budovali mosty medzi rôznymi skupinami a zlepšovali súdržnosť komunity. Dobrovoľníci a dobrovoľníčky zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvojových iniciatívach komunity, pri podpore sociálnej súdržnosti a pri posilňovaní jednotlivcov, aby podnikali kolektívne kroky na dosiahnutie pozitívnej zmeny.   

V rámci komunitnej ochrany pomáhajú vytvárať priateľský a bezpečný priestor a pocit prijatia, v rámci psychosociálnej podpory sa vedia zapájať do rôznych skupinových aktivít na podporu duševného zdravia ohrozených skupín. Zapojením dobrovoľníkov a dobrovoľníčok do vzdelávania, podpory životnej úrovne  a komunitnej práce podporuje sociálne začlenenie a umožňuje jednotlivcom zmysluplne prispievať k rozvoju komunít i scitlivovaniu celej spoločnosti.    

V našich klubovniach dávame veľký priestor aj študentom univerzít, ktorí si môžu prepájať prax s naučenou praxou. Budeme radi, ak sa tiež zapojíte.

Komunitné centrá a Klubovne

Sociálna integrácia sa môže zdať ako zložitý termín, no v skutočnosti obsahuje celkom jasné aktivity. Naše kolegyne a kolegovia tu hľadajú riešenia problémov, ktoré súvisia so sociálne vylúčenými komunitami na Slovensku. Téme sa venujeme komplexne a v našich Komunitných centrách a Klubovniach sa venujeme deťom aj dospelým.

Na stiahnutie:
Krízový plán Komunitných centier Človeka v ohrození, n.o.
Usmernenie k výkonu služieb v Komunitných centrách platné od 26.4.2021
Krízový režim Komunitných centier platný od 20.9.2021
Usmernenie ku krízovému režimu v Komunitných centrách platné od 14.1.2022.

Nájdete nás až na jedenástich miestach na Slovensku:


Každé z našich centier je špecifické. Komunity, s ktorými v nich pracujeme sú veľmi odlišné, žijú v iných podmienkach a majú za sebou inú minulosť. My ale vidíme, že dlhodobá a komplexná práca má zmysel v každej jednej z týchto komunít a tešíme sa z každého, aj zdanlivo malého pokroku.


Kde pomáhame

  • Aktualne Aktuálne projekty
  • Minule Minulé projekty

Mohlo by vás zaujímať


Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet