Pomoc pre Ukrajinu
Dňa 24. februára 2022 začala vojna na Ukrajine.
Invázia Ruska spôsobila humanitárnu a utečeneckú krízu, pre ktorú prišlo o svoje domovy a bezpečie milióny Ukrajincov a Ukrajiniek. Mnohí z nich v tejto vojne zahynuli a mnohí stále bojujú o svoju záchranu.
Pomáhame od prvého dňa
Naša pomoc začala na slovensko-ukrajinských hraniciach. Ľuďom, ktorí utekali pred vojnou na Slovensko sme poskytovali potraviny, pitnú vodu, hygienické potreby, vyhrievané zariadenia a psychologickú pomoc. Po pár dňoch sa nám podarilo prekročiť hranice, usídliť sa v Zakarpatskej oblasti, kde prichádzalo najviac vnútorne vysídlených ľudí a distribuovať pomoc priamo na Ukrajine ešte rýchlejšie a efektívnejšie. Počas troch rokov vojny sme pomohli Ukrajincom a Ukrajinkám už v 13 oblastiach – Černihivskej, Doneckej, Sumskej, Zakarpatskej, Ivano-Frankivskej, Ľvovskej, Kyjevskej, Černovickej, Čerkaskej, Chersonskej, Žitomyrskej, Ternopiľskej a Poltavskej.

Od začiatku invázie sa naša pomoc na Ukrajine dostala zhruba k 250 000 ľuďom v núdzi. Mala podobu psychosociálnej podpory, zabezpečovania tepla pre starých ľudí, ktorí ostali vo svojich zničených domovoch či dodávok materiálnych zásob, ktoré za tieto tri roky prekročili 3 900 ton. Naša práca tým nekončí, práve naopak. Sme odhodlaní naďalej stáť po boku Ukrajincov a Ukrajiniek a pomáhať im zmierňovať každodenné utrpenie, ktoré im vojna prináša. Pridajte sa aj Vy.

Pomoc kolektívnym centrám
Ľudia, ktorí museli kvôli vojnovým útokom ujsť zo svojich domovov, často hľadajú útočisko v bezpečnejších častiach krajiny. Prístrešie nachádzajú v kolektívnych centrách. Mnohé z nich však nie sú dostatočne vybavené na dlhodobé bývanie. Vo väčšine žijú zraniteľné skupiny obyvateľstva – starší ľudia, ľudia so zdravotným znevýhodnením a matky s deťmi. Niektorým kolektívnym centrám chýba dostatok hygienických zariadení aj zásoby jedla a pitia a viaceré potrebujú rôzne formy opravy. V rámci našich aktivít zabezpečujeme dodávky potravinových a hygienických zásob, nevyhnutného vybavenie, ale aj opravy zariadení.
Opravy protileteckých krytov
Aj napriek neustálym raketovým náletom sa ľudia snažia žiť ako tak bežným životom – chodiť do práce či deti do školy. Každá škola či škôlka musí byť pre prezenčné vyučovanie vybavená bezpečným krytom. Tie však chýbajú alebo sú vo veľmi zlom stave, je v nich tma, chlad, vlhko a nedostačujúce hygienické podmienky. Náš ukrajinský vytvoril lepšie podmienky 27 protileteckých krytov, konkrétne rekonštrukciou a opravami stien, podláh, inštaláciou systémov vetrania a zatepľovania. Záleží nám na tom, kde deti trávia aj hodiny denne. Priestory preto zútulňujeme a meníme na o niečo príjemnejšie miesta na učenie.


Podpora vzdelávania
Jedným z problémov, ktoré zapríčinila vojna na Ukrajine, je aj významné zníženie rodinného rozpočtu. Mnohí rodičia počítajú každý cent. Časté sú situácie, kedy je muž na fronte a žena ostala s viacerými deťmi sama. Takéto rodiny sú veľmi ohrozené a každá finančná pomoc je pre nich kľúčová. Školské batohy plné fixiek, ceruziek, pier, papierov, zošitov či peračníkov, ktoré sme zabezpečili už pre stovky detí, im pomôžu v neľahkej situácii.
Psychosociálna starostlivosť
Život vo vojnovej krajine znamená neustály tlak nie len na fyzické ale i psychické zdravie. Deti aj dospelí prišli o svojich blízkych a za posledné tri roky čelili rôznym traumatickým zážitkom. Preto sme uskutočnili viac ako 12 300 intervencií pre zhruba 24 000 ľudí. Organizujeme komunitné podujatia, aktivity v oblasti psychosociálnej pomoci a rehabilitačné tábory pre deti a ich matky.


Príprava na zimu
Počas chladných mesiacov čelia ľudia na Ukrajine obavám zo zimy. Kvôli neustálym útokom dochádza často k výpadkom energie a tak ostávajú bez kúrenia. Tí, ktorí ušli zo svojich príbytkov obvykle nemajú zimné oblečenie a mnohí, ktorí stále žijú vo svojich domoch, ostali bez generátorov alebo paliva na prikúrenie. Počas minulého roka sme starkým v Sumskej oblasti dodali 42 ton brikiet na kúrenie a 8 530 ľuďom v núdzi zabezpečili zimné oblečenie.
Ako pomáhame Ukrajincom a Ukrajinkám na Slovensku?
Začať život v novej krajine, často bez znalosti jazyka, je náročné. Ukrajincom a Ukrajinkám na Slovensku už tri roky poskytujeme právne a pracovné poradenstvo, mentoring, jazykové kurzy a pomáhame s orientáciou na úradoch.
Zaistiť ubytvanie a stravu je nízky štandard. Ľudia na integráciu do našej spoločnosti potrebujú asistenciu. Nestačí byť v kontakte len prvých pár dní. Potrebujú sprevádzanie, kým si nájdu prácu a budú sa vedieť osamostatniť.
Lenka Zápotocká, vedúca oddelenia Programov sociálnej integrácie v Človeku v ohrození
V 11 mestách na Slovensku sme otvorili Klubovne – bezpečné priestory, ktoré vznikli pre potreby ľudí hľadajúcich radu, nové priateľstvá alebo jednoducho sociálnu interakciu a emocionálnu úľavu. Organizujeme v nich rôzne typy aktivít – jazykové kurzy, individuálne a skupinové doučovania, kultúrne programy, tábory pre deti alebo aj arteterapie či muzikoterapie. Ponúkame miesto aj tým, ktorí si jednoducho potrebujú oddýchnuť, zahrať si hru a budovať nové priateľstvá. V Klubovniach rozvíjame osobnostné a sociálne zručnosti a pomáhame prekonávať náročné životné situácie. Obľúbenými sú u nás jednoznačne komunitné podujatia, ktoré okrem zábavy predovšetkým pomáhajú vyrovnávať šance pre zraniteľné skupiny a podporujú sociálne väzby.
O tom, že aj mladí Ukrajinci a Ukrajinky radi trávia čas v našich Klubovniach, sa presvedčíte aj v nasledujúcom videu.
Kde nájdete naše Klubovne:
- Spišská Nová Ves (Markušovská cesta 2)
- Prešov (Slovenská 40)
- Bardejov (Komenského 5)
- Žilina (Vysokoškolákov 20)
- Zvolen (ZŠ Petra Jilemnického 1813/1)
- Plavecký Štvrtok (Plavecký Štvrtok 600)
- Kojatice (Kojatice 251)
- Sveržov (Sveržov 145)
- Petrovany (Petrovany 291)
- Roškovce (Roškovce 48)
- Košice (zatiaľ bez stálych priestorov)
Ak potrebujete poradiť, overiť si informáciu, či pomôcť s tlmočením z alebo do ukrajinského jazyka, naša infolinka je tu pre vás každý pracovný deň od 9:00 do 17:00. Poskytujeme poradenstvo a overenie informácií v ukrajinskom jazyku ohľadom humanitárnej pomoci, dobrovoľníctva, finančnej podpory, zdravotnej starostlivosti, migrácie, školstva, ubytovania, práce a podpory našich aktivít. Obrátiť sa na nás môžete aj v prípade, že budete potrebovať tlmočenie alebo preklad u doktora alebo na úrade.


