Humanitárna pomoc ľuďom v Gaze

Od útoku Hamasu z októbra 2023 sa dlhoročný konflikt na Blízkom východe zmenil na otvorenú vojnu. V jej dôsledku zomierajú v Pásme Gazy tisíce civilistov na hladomor. Darujte im humanitárnu pomoc.

Jednorazový dar Pravidelný dar

Vyberte si výšku daru

100 €
50 €
20 €

50 €
30 €
15 €

Vaša pravidelná podpora nám umožní zasahovať rýchlo a pomáhať dlhodobo.

Suma nie je v požadovanom formáte.
X

Darujete jednorazovo

Spôsob platby


Potvrdzujem, že som bol/a informovaný/á o spracovaní osobných údajov v systéme DARUJME.sk

Súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov uvedených v tomto súhlase na účely zaradenia do databázy darcov Človek v ohrození, n.o., na starostlivosť o darcu; informovanie o možnostiach darcovstva; informovanie o činnosti tejto organizácie a to poštou, elektronicky alebo telefonicky vrátane audiozáznamov telefonátov (zaznamenaných za účelom kontroly kvality poskytovaných služieb) a štatistiky.

Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania DARUJME.sk. V ďalšom kroku Vás presmerujeme na stránku, kde bezpečne vyplníte Vaše platobné údaje. Zároveň Vám zašleme informačný mail. Ďakujeme!

Platba realizovaná prostredníctvom DARUJME.sk

Po útoku zo 7. októbra 2023 sme svedkami krutého násilia medzi Izraelom a Palestínou. Situácia v oblasti Pásma Gazy je natoľko kritická, že obete, dospelé aj tie detské, počítame v tisícoch. Teraz je najdôležitejšie zabezpečiť humanitárnu pomoc ľuďom, ktorí ostali pre uzatvorené hranice uväznení v strede bojov bez jedla a bez vody.

Z nášho humanitárneho fondu Klubu priateľov sme vyčlenili prvých 20 000 eur na nákup a dovoz základných surovín.

Obyvateľom Pásma Gazy chýba základné minimum na prežitie

Situácia v Gaze je neprípustná. Ako pri každom vojnovom konflikte, aj v tomto prípade trpia najviac bežní ľudia, ktorí sa ocitli uprostred bojov. Z Gazy sa momentálne nedá odísť, hraničné prechody sú uzavreté a aj humanitárna pomoc sem prúdi len v obmedzenom režime. 1,7 milióna ľudí sa nemá ako dostať k základným potrebám pre život akými sú pitná voda, potraviny, hygienické potreby či lieky.

34% populácie je vystavených potravinovej kríze, 42% potravinovej núdzi a 17% hladomoru.

Poskytnúť humanitárnu pomoc je v tejto oblasti veľmi zložité. Konvoje kamiónov môžu byť vyslané len overenými organizáciami a v obmedzenom množstve. Nájsť spoľahlivého partnera, ktorý dokáže zaručiť, aby sa pomoc dostala priamo ohrozeným civilistom, bolo náročné. Po týždňoch náročných príprav sa nám to podarilo a dohodli sme zabezpečenie pomoci v hodnote 20 000 eur z humanitárneho fondu Klubu priateľov.

Vďaka spolupráci s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky sme zaobstarali pomoc v podobe:

  • detskej výživy
  • konzervovaných potravín
  • liekov
  • hygienických potrieb

Pomoc je aj naďalej nevyhnutná. Cez partnerskú egyptskú organizáciu vieme zabezpečiť ďalšie balíčky humanitárnej pomoci, ktoré budú obsahovať hygienické potreby a trvanlivé potraviny.

V súčasnosti vybavujeme ďalšie dodávky základných potrieb pre tých najzraniteľnejších. Rokujeme so štátnymi zložkami ako aj inými partnerskými organizáciami. Situáciu komplikujú uzatvorené hraničné prechody. Priepustnosť hranice s Egyptom klesla z priemerných 500 kamiónov denne na 50 kamiónov, pričom na zabezpečenie najnutnejších potrieb je potrebných minimálne 300 nákladných áut denne.

Zabezpečenie transparentnej a adresnej pomoci pre nás ostáva naďalej prioritou.

Na prvom mieste je vždy pomoc trpiacim ľuďom.

Zdroj foto: TASR