Prejsť na hlávný obsah

Pomoc pre Ukrajinu

Humanitárna pomoc

Kontakty a informácie

INFOLINKA: +421 800 601 821 k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 18:00. Informácie pre tých, ktorí hľadajú alebo ponúkajú pomoc.

Človek v ohrození poskytuje pre ľudí z Ukrajiny pomoc so sociálnou integráciou v týchto mestách:
KOŠICKÝ KRAJ: Košice, Spišská Nová Ves. kontakt: lubica.mitrukova@clovekvohrozeni.sk
Integračné centrum v Košiciach: Strojárenská 3, otvorené po-pi 8:30-16:00. kontakt: 0800 222 550, ic@nadaciadedo.sk
PREŠOVSKÝ KRAJ: Prešov, Bardejov, Svidník. kontakt: martin.holko@clovekvohrozeni.sk
ŽILINSKÝ KRAJ: Žilina, Liptovský Mikuláš. kontakt: martina.kaliska@clovekvohrozeni.sk
BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ: Lučenec. kontakt: matej.spodniak@clovekvohrozeni.sk

INFORMÁCIE PRE UKRAJINCOV PRICHÁDZAJÚCICH NA SLOVENSKO – odkaz na oficiálne informácie zo strany štátu vo forme často kladených otázok v ukrajinčine a slovenčine

KRÍZOVÁ LINKA POMOCI V UA JAZYKU – Krízová linka psychologickej pomoci na čísle 0800 500 888 je bezplatná, anonymná a funguje každý deň od 8.00 do 20.00 h. Vznikla v spolupráci Človeka v ohrození so združením IP-čko a Nadáciou Orange.

MATERIÁLNA POMOC – všeobecné informácie, kontakt na náš sklad v Humennom a zoznam aktuálnych potrieb

Kontakt pre médiá: +421 948 720 844, simona.stiskalova@clovekvohrozeni.sk
Kontakt pre dary a firmy: +421 948 292 829, kristina.jedina@clovekvohrozeni.sk

CHCEM POMÔCŤ DAROM – stránka, kde môžete prispieť na humanitárnu pomoc pre ľudí, ktorých zasiahol konflikt na Ukrajine.
Za každý dar ďakujeme.

CHCEM POMÁHAŤ AKO DOBROVOĽNÍK/DOBROVOĽNÍČKA – dotazník, ktorý môžete vyplniť, ak chcete pomáhať s voľnočasovými aktivitami pre ukrajinské deti, na slovensko-ukrajinských hraniciach, s prekladmi a tlmočením a mnohým ďalším

KONTAKT NA KOORDINÁTORKU DOBROVOĽNÍKOV PRE POMOC UKRAJINE – Magdaléna Lörinczová, magdalena.lorinczova@clovekvohrozeni.sk, tel. č.: 0905 254 122


Prispieť cez internet banking / platobnou bránou
Účet verejnej zbierky:
IBAN SK39 1100 0000 0029 4101 6716
BIC (SWIFT): TATRSKBX
Variabilný symbol 1111
alebo
Zaslaním prázdnej SMS na číslo 837
Každou SMS-kou prispejete 5 eur.

Od začiatku vojny na Ukrajine pomáhame ľuďom, ktorí museli opustiť svoje domovy. Na slovensko-ukrajinských sme boli hneď na druhý deň od vypuknutia konfliktu. Poskytujeme humanitárnu pomoc v regióne Zakarpatska, kde svoje dočasné domovy našli stovky tisíc ľudí. Na Slovensku pomáhame Ukrajincov a Ukrajinky integrovať do našej spoločnosti a dávame im šancu na dôstojný život. Pridajte sa, pomáhajte s nami.

V kolektívnych centrách v Zakarpatsku na západe Ukrajiny zabezpečujeme:

 • pitnú vodu a jedlo
 • hygienické potreby
 • zdravotnícke vybavenie
 • matrace, deky, kuchynské vybavenie, práčky, sprchy, toalety

Je zrejmé, že niektorí ľudia sa naozaj nemajú kam vrátiť. Bude trvať veľmi dlho, kým sa vôbec bude môcť začať s rekonštrukciou, keďže viaceré územia sú aj zamínované.

Veronika Kusyová, humanitárna pracovníčka Človeka v ohrození

Na Slovensku svoju pomoc sústredíme v Prešovskom, Košickom, Žilinskom a Banskobystrickom samosprávnom kraji, kde poskytujeme:

 • informácie o dočasnom útočisku a praktickom fungovaní po príchode na Slovensko
 • psychosociálnu podporu
 • detské kútiky
 • asistenciu s návštevou úradov, lekárov, cudzineckej polície
 • pomoc s nájdením práce a školy pre deti

Zaistiť ubytovanie a stravu je nízky štandard. Ľudia na integráciu do našej spoločnosti potrebujú asistenciu. Nestačí byť v kontakte len prvých pár dní. Budú potrebovať sprevádzanie, kým si nájdu prácu a budú sa vedieť osamostatniť.

Lenka Zápotocká, vedúca oddelenia Programov sociálnej integrácie v Človeku v ohrození

Ako sme pomáhali v prvých dňoch?

 1. Na slovensko-ukrajinskom pohraničí sme boli prítomní vo Vyšnom Nemeckom, Ubli a Veľkých Slemenciach. Ľuďom utekajúcim pred vojnou sme poskytli vyhrievané stany, teplé jedlo, čaj, deky, psychosociálnu podporu. Zabezpečili sme aj mobilné toalety a nabíjacie stanice. Na mieste sa každý deň striedali desiatky našich dobrovoľníkov, aby sme mohli pomáhať 24 hod. denne.
 2. Podávali sme pomocnú ruku aj na ukrajinskej strane hraníc. V období, kedy bol nápor na ukrajinskej strane veľmi veľký a matky s deťmi stáli v radoch v zime dlhé hodiny, sme im poskytovali prvú humanitárnu pomoc.

Vaše dary budú aj naďalej použité na pomoc obetiam ozbrojeného konfliktu, ľuďom, ktorí kvôli vojne opúšťajú svoje domovy a na ochranu ohrozených rodín a jednotlivcov.

Pre aktuálne informácie sledujte aj naše sociálne siete.

Na Ukrajine pomáhame dlhodobo. Po tragických udalostiach na kyjevskom Majdane vo februári 2014 sme ako prví na Slovensku vyhlásili zbierku na pomoc Ukrajine. Najskôr sme spolupracovali s renomovaným hnutím ukrajinských lekárov a dobrovoľníkov Narodnyj gospital, ktoré zriadilo poľné nemocnice a poskytovalo zdravotnícku pomoc. Už v marci 2014 boli zo zbierky financované zdravotnícke potreby a materiál pre ľudí zranených počas udalostí na Majdane. V spolupráci s ukrajinskou organizáciou SOS Vostok sme zároveň pomáhali evakuovať ľudí z bojových zón, ale aj poskytovať právnu, zdravotnú a sociálnu podporu vysídlencom.

Neskôr sme sa starali sme o to, aby mohli osamelo žijúci starkí v opustených dedinách prežiť zimu v teple. Opravovali sme domy poškodené po bojoch. Pomáhali sme deťom a rodičom spracovávať psychologické traumy z konfliktu. Starali sme sa o to, aby mali nemocnice, školy a domovy pre seniorov v blízkosti kontaktnej línie stály prísun k čistej vode. V súčasnosti sa na Ukrajine venujeme posilňovaniu demokratických princípov. O to silnejšie sa nás situácia u našich susedov dotýka.

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie