Pomoc pre Ukrajinu
Humanitárna pomoc
VOJNA V UKRAJINE
Dňa 24. februára sa začala vojna v Ukrajine. Ruská federácia zaútočila vo viacerých mestách na celom území u našich východných susedov. Ruská invázia vyústila do obrovskej humanitárnej a utečeneckej krízy. Milióny Ukrajiniek a Ukrajincov bolo nútených opustiť svoje domovy a presťahovať sa do západnej časti krajiny, alebo do iných krajín Európy. Nehovoriac o tom, že tisícky civilistov prišli o svoje životy.
Od začiatku vojny pomáhame v Ukrajine ľuďom, ktorí museli opustiť svoje domovy. Na slovensko-ukrajinských hraniciach sme boli hneď na druhý deň po vypuknutí konfliktu. Vo Vyšnom Nemeckom, Ubli a Veľkých Slemenciach sme ľuďom utekajúcim pred vojnou poskytli vyhrievané stany, teplé jedno, čaj, deky, psychosociálnu podporu. Zabezpečili sme aj mobilné toalety a nabíjacie stanice. Na hraniciach sa každý deň striedali desiatky našich dobrovoľníkov, aby sme mohli pomáhať 24 hodín denne. Podávali sme pomocnú ruku aj na ukrajinskej strane hraníc. V období, kedy bol nápor na ukrajinskej strane veľmi veľký a matky s deťmi stáli v radoch v zime dlhé hodiny, sme im poskytovali prvú humanitárnu pomoc.
Aktuálne poskytujeme humanitárnu ale aj psychosociálnu pomoc v regióne Zakarpatska, kde svoje dočasné domovy našli stovky tisíc ľudí. Usilovne pracujeme na úprave, obnove či budovaní kolektívnych centier, kde bývajú ľudia, ktorí opusitli kvôli vojne svoje rodiská a domovy.
Je zrejmé, že niektorí ľudia sa naozaj nemajú kam vrátiť. Bude trvať veľmi dlho, kým sa vôbec bude môcť začať s rekonštrukciou, keďže viaceré územia sú zamínované.
Veronika Kusyová, vedúca misie na Ukrajine v Človeku v ohrození
Na Slovensku pomáhame Ukrajincov a Ukrajinky integrovať do našej spoločnosti a dávame im šancu na dôstojný život. Ponúkame im psychosociálnu podporu, asistenciu pri návšteve úradov, cudzineckej polície, pomoc s nájdením práce a školy pre deti atď. Svoju pomoc sústreďujeme v Prešovskom, Košickom, Žilinskom a Banskobystrickom samosprávnom kraji.
Zaistiť ubytvanie a stravu je nízky štandard. Ľudia na integráciu do našej spoločnosti potrebujú asistenciu. Nestačí byť v kontakte len prvých pár dní. Potrebujú sprevádzanie, kým si nájdu prácu a budú sa vedieť osamostatniť.
Lenka Zápotocká, vedúca oddelenia Programov sociálnej integrácie v Človeku v ohrození
Prispieť môžete aj cez internet banking / platobnou bránou
Účet verejnej zbierky:
IBAN SK85 1100 0000 0029 4314 3292
BIC (SWIFT): TATRSKBX
Variabilný symbol 1111
Kontakty a informácie
INFOLINKA: +421 800 601 821 k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 18:00. Informácie pre tých, ktorí hľadajú alebo ponúkajú pomoc.



Človek v ohrození poskytuje pre ľudí z Ukrajiny pomoc so sociálnou integráciou v týchto mestách:
KOŠICKÝ KRAJ: Košice, Spišská Nová Ves. kontakt: lubica.mitrukova@clovekvohrozeni.sk
Integračné centrum v Košiciach: Strojárenská 3, otvorené po-pi 8:30-16:00. kontakt: 0800 222 550, ic@nadaciadedo.sk
PREŠOVSKÝ KRAJ: Prešov, Bardejov, Svidník. kontakt: martin.holko@clovekvohrozeni.sk
ŽILINSKÝ KRAJ: Žilina, Liptovský Mikuláš. kontakt: martina.kaliska@clovekvohrozeni.sk
BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ: Lučenec. kontakt: matej.spodniak@clovekvohrozeni.sk
INFORMÁCIE PRE UKRAJINCOV PRICHÁDZAJÚCICH NA SLOVENSKO – odkaz na oficiálne informácie zo strany štátu vo forme často kladených otázok v ukrajinčine a slovenčine
KRÍZOVÁ LINKA POMOCI V UA JAZYKU – Krízová linka psychologickej pomoci na čísle 0800 500 888 je bezplatná, anonymná a funguje každý deň od 8.00 do 20.00 h. Vznikla v spolupráci Človeka v ohrození so združením IP-čko a Nadáciou Orange.
MATERIÁLNA POMOC – všeobecné informácie, kontakt na náš sklad v Humennom a zoznam aktuálnych potrieb
Kontakt pre médiá: +421 948 720 844, simona.stiskalova@clovekvohrozeni.sk
Kontakt pre dary a firmy: +421 948 292 829, kristina.jedina@clovekvohrozeni.sk
CHCEM POMÔCŤ DAROM – stránka, kde môžete prispieť na humanitárnu pomoc pre ľudí, ktorých zasiahol konflikt na Ukrajine.
Za každý dar ďakujeme.
CHCEM POMÁHAŤ AKO DOBROVOĽNÍK/DOBROVOĽNÍČKA – dotazník, ktorý môžete vyplniť, ak chcete pomáhať s voľnočasovými aktivitami pre ukrajinské deti, na slovensko-ukrajinských hraniciach, s prekladmi a tlmočením a mnohým ďalším
KONTAKT NA KOORDINÁTORKU DOBROVOĽNÍKOV PRE POMOC UKRAJINE – Magdaléna Lörinczová, magdalena.lorinczova@clovekvohrozeni.sk, tel. č.: 0905 254 122
Pre aktuálne informácie sledujte aj naše sociálne siete.
Na Ukrajine pomáhame dlhodobo. Po tragických udalostiach na kyjevskom Majdane vo februári 2014 sme ako prví na Slovensku vyhlásili zbierku na pomoc Ukrajine. Najskôr sme spolupracovali s renomovaným hnutím ukrajinských lekárov a dobrovoľníkov Narodnyj gospital, ktoré zriadilo poľné nemocnice a poskytovalo zdravotnícku pomoc. Už v marci 2014 boli zo zbierky financované zdravotnícke potreby a materiál pre ľudí zranených počas udalostí na Majdane. V spolupráci s ukrajinskou organizáciou SOS Vostok sme zároveň pomáhali evakuovať ľudí z bojových zón, ale aj poskytovať právnu, zdravotnú a sociálnu podporu vysídlencom a vysídlenkyniam.
Neskôr sme sa starali o to, aby mohli osamelo žijúci starkí a starké v opustených dedinách prežiť zimu v teple. Opravovali sme domy poškodené po bojoch, pomáhali deťom a rodičom spracovávať psychologické traumy z konfliktu. Starali sme sa o to, aby mali nemocnice, školy a domovy pre seniorov v blízkosti kontaktnej línie stály prísun k čistej vode. V súčasnosti sa na Ukrajine venujeme posilňovaniu demokratických princípov. O to silnejšie sa nás situácia u našich susedov dotýka.
AKO VYZERÁ NAŠA POMOC NA UKRAJINE V ČÍSLACH?
Od začiatku vojny na Ukrajine sme doposiaľ pomohli viac ako 150-tisíc ľuďom v rámci Slovenska a Ukrajiny a poskytli sme viac ako 3 500 ton materiálnej pomoci. Náš ukrajinský tím sa rozrástol na 55 zamestnancov a zamestnankýň a 28 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. V Zakarpatskej oblasti, kde sa sústredí naša pomoc sa podieľame aj na rekonštrukcii kolektívnych centier. Celkový počet budov, na ktorých boli rekonštrukčné práce ukončené, sú prebiehajúce alebo sú plánované, je 38. V rámci našej psychosociálnej podpory pomohli naše kolegyne a kolegovia viac ako 15 000 Ukrajincom a Ukrajinkám.
Tím Programov sociálnej integrácie sa rozrástol o viac ako 90 kolegov a kolegýň. V rámci programu na pomoc a podporu ľuďom, ktorí našli útočisko v našej krajine pôsobíme v 4 krajoch v 13 ubytovacích zariadeniach, ale služby poskytujeme aj ľuďom žijúcim v súkromných ubytovacích zariadeniach. Ukrajinským odídencom a odídenkyniam pomáhame v týchto mestách a ich okolí: Prešov, Bardejov, Svidník, Lučenec, Zvolen, Banská Bystrica, Žilina, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Košice a Spišská Nová Ves. S našou pomocou bolo na Slovensku ubytovaných viac ako 630 ľudí z Ukrajiny a úspešne sa zamestnalo viac ako 180 ľudí. Psychosociálnu podporu sme poskytli 1 426 ľuďom a na našej linke pomoci sme zaznamenali viac ako 700 hovorov.
Mapa pomoci na Ukrajine a na Slovensku

CELKOVO BOLA PRE UKRAJINU KU KONCU ROKA 2022 VYZBIERANÁ ČIASTKA 10 048 694 EUR.


