Prejsť na hlávný obsah
15 dec 2023

Príspevky na zimné oblečenie nám neskutočne pomohli

Tri ženy rozprávajú svoje príbehy o tom, ako museli kvôli vojne opustiť rodné mestá. Všetky spájala túžba po lepšej budúcnosti pre svoje deti a vnúčatá. Nový život na novom mieste je náročný a financií je stále akosi málo, preto našu pomoc vo forme príspevku na teplé oblečenie pre deti ocenili.

Olena

Olena pochádza z mesta Bachmut z Doneckej oblasti a kvôli vojne sa musela spolu s manželom a dvomi deťmi presťahovať do obce Ardanovo v Zakarpatskej oblasti. Patrí k takzvaným vnútorne vysídleným osobám. Olena spomína na na začiatok ich strastiplnej cesty.

Pôvodne bývali v byte v paneláku, ale po ostreľovaní v máji 2022 ho museli opustiť a presťahovať sa do domu, ktorý bol na bezpečnejšom mieste. Keď sa nedávno bola v pôvodnom byte pozrieť, videla len ruiny, diery medzi priečkami, deravú strechu. „Nemáme sa kam vrátiť,“ vraví mama 18-ročného syna a 14-ročnej dcéry.

Keď vo februári 2023 pristála raketa tesne vedľa ich dočasného bývania a výbuch rozbil na dome okná, museli sa pobaliť druhýkrát. Prenocovali u suseda a na druhý deň skoro ráno za pomoci ukrajinských vojakov mesto opustili a vyrazili smer Zakarpatsko.

Žijeme z príspevkov pre vnútorne vysídlené osoby, čo predstavuje približne 50 eur na dospelého a 75 na dieťa. Náš syn je zdravotne znevýhodnený. Veríme, že dostaneme možno ešte iný príspevok na jeho starostlivosť. Kvôli jeho stavu pracovať nemôžem. Manželovi sa, našťastie, podarilo nájsť si dočasnú prácu v jednej z miestnych tovární.

Olena

Oleninej rodine veľmi pomohli poukážky na nákup zimného oblečenia pre deti v hodnote 65 eur na dieťa, ktoré dostala od našej organizácie. Kúpila im za ne teplé papuče a oblečenie. Ako vraví, je to pre nich veľmi dôležitá pomoc v ťažkých chvíľach.

Valentyna

Aj 73-ročná Valentyna pochádza z Doneckej oblasti a do príbytku v Ardanove prišla so svojou 10-ročnou vnučkou Tetianou. Mama dievčatku zomrela, keď malo len dva roky a otec momentálne žije v inom regióne. Babička s vnučkou pricestovali do Zakarpatska evakuačným vlakom vo februári 2023. Valentyna opustila svoj rodný dom len kvôli bezpečnosti malej, sama by to nikdy neurobila.

„Na balenie nebolo dosť času, stihli sme si zobrať len doklady a pár kusov oblečenia,“ spomína na moment, keď odchádzali z domova. Valentyna nevie, ako to tam vyzerá dnes, pretože všetci jej známi a susedia odišli tiež, ale rada by sa do rodného mesta jedného dňa vrátila.

Dnes žijú s vnučkou v budove v obci Ardanovo, ktorú sme pomohli zrenovovať a zariadiť v rámci programu Shelter. Izbu zdieľajú s ďalšou rodinou – starou mamou a vnukom. Tetiana chodila najskôr do miestnej školy, no teraz študuje a býva v internáte v inom okrese Zakarpatska a počas prázdnin navštevuje starú mamu v Ardanove.

Keď Valentyna dostala poukážky na nákup oblečenia, okamžite sa potešila, že urobí Tetiane radosť. O svojej milovanej vnučke rozpráva s nehou v očiach a dala by jej prvé, posledné. Za poukaz jej kúpila niečo teplé, ale aj pekné. Napokon, robí to tak vždy, keď príde nejaká finančná pomoc – minie ju na svoju najmilšiu osobu.

Ljubov

Liubov Podliesna spolu so svojím 68-ročným manželom, vnukom a vnučkou sú v Zakarpatsku takmer od samého začiatku vojny. Pochádzajú z mesta Hostomel v Kyjevskej oblasti. Bývali neďaleko letiska a keď došlo k prvým raketovým útokom, museli sa rýchlo zbaliť a utiecť. Ich dom je ťažko poškodený a ak by sa aj časom rodina chcela vrátiť domov, budú to mať ťažké.

Momentálne žijú v dedine Vorochevo na Zakarpatsku, kde si prenajímajú dom, za ktorý im platí ich priateľ z Kyjeva. Z ich príjmu, ktorý tvorí jej dôchodok v sume približne 150 eur, manželov v sume asi 85 eur, by si totiž nemohli dovoliť podnájom pre štyroch. Navyše, keďže región v okolí Kyjeva nespadá do programu podpory pre vnútorne vysídlené osoby, nedostávajú žiadnu podporu. Občas sa im podarí vybaviť finančnú pomoc z medzinárodných fondov, za čo sú veľmi vďační.

Ich 10-ročná vnučka a 14-ročný vnuk chodia do školy a neustále niečo potrebujú, či už pomôcky alebo oblečenie. Ljubov je veľmi dojatá našou pomocou. Všetci štyria boli spolu nakúpiť potrebné veci a bolo pekné vidieť na ich tvárach úsmevy.

Ani si neviete predstaviť našu vďačnosť. Peniaze použijem na darčeky pre vnúčatá. Teraz v zime je takáto pomoc ešte dôležitejšia.

Ljubov

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie