Prejsť na hlávný obsah
07 mar 2023
V kategóriach

S podporou SlovakAid zvyšujeme potravinovú bezpečnosť v Ukrajine

Človek v ohrození v partnerstve s organizáciou NEEKA v Ukrajine realizuje projekt „Poskytovanie materiálnej pomoci osobám zasiahnutým konfliktom na Ukrajine na zabezpečenie ich základných životných  potrieb“. Projekt je finančne podporený zo strany SlovakAid a jeho hlavným cieľom je zvýšenie potravinovej bezpečnosti pre vnútorne presídlené obyvateľstvo v dvoch oblastiach na západe Ukrajiny – v Zakarpatskej a Ivano-Frankivskej oblasti.

Foto: Jan Husar
Hľadanie bezpečia na západe krajiny

Vďaka projektu prerozdeľujeme až 6000 potravinových balíčkov pre rodiny, ktoré boli pre útoky a násilie nútené opustiť svoje domovy a hľadať väčšiu mieru bezpečia na západe krajiny. Niektoré z týchto rodín v Zakarpatsku či Ivano-Frankivskej oblasti žijú už niekoľko mesiacov, kým iné aktuálne prichádzajú alebo sú evakuované z bojových zón, ako je napríklad mesto Bachmut. Medzi príjemcami a príjemkyňami pomoci sú však i také rodiny, ktoré sa snažia vrátiť do pôvodných oblastí, avšak situácia ich opätovne prinúti opustiť svoj domov – patrí k nim aj Julija Tereliuk z okresu Buča v Kyjevskej oblasti.

Príbeh Julije

Julija dnes býva aj so svojimi deťmi v kolektívnom centre v Zakarpatsku. Od 24. februára 2022, kedy ruské vojská vpadli do Buče a okolia, žila jej rodina dva týždne pod okupáciou. Keď to už bolo neznesiteľné, Julija s manželom, sestrou a deťmi zariskovali, opustili dom a išli 7 kilometrov pešo cez les, až kým nestretli ukrajinské jednotky, ktoré ich odviedli na železničnú stanicu. Nemali kam ísť, napokon však prišli až do Zakarpatska. Po dvoch mesiacoch sa vrátili domov, ale opäť začali intenzívne raketové útoky a rodina zostala v strachu bez elektriky, plynu či kúrenia. Navyše, výukový proces v školách sa zastavil, a tak Julija aj s deťmi opäť odišli do Zakarpatska. Za potravinovú pomoc je Julija veľmi vďačná.

Cítiť, že existujú ľudia, ktorým záleží na vás a vašej rodine, je veľmi povzbudivé.

Julija
Potreba komplexnej a dlhodobej podpory

Hoc už prešiel rok od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022, na západ Ukrajiny ešte vždy prichádzajú vnútorne presídlení ľudia v dôsledku vojny. Kým pred rokom prichádzali ľudia najmä v dôsledku prvotného šoku z vojny a súvisiacej neistoty, dnes sú to najmä Ukrajinky a Ukrajinci, ktoré a ktorí prežili násilie, stratili blízkych, domovy i majetok. Dnešné novopríchodiace a novopríchodiaci pochádzajúci z oblastí najväčšmi zasiahnutými bojmi ako i z okupovaných alebo novooslobodených území, a preto potrebujú komplexnú a dlhodobú podporu.

V zimných mesiacoch potreby narástli

V Zakarpatsku je aktuálne najvyšší počet kolektívnych centier v celej krajine a žije ta takmer 400 000 vnútorných presídlencov a presídlenkýň, v Ivano-Frankivskej oblasti sa tento počet pohybuje okolo 140 000. Počas zimných mesiacov, kedy potreby významne narástli a situácia sa pre nedostatok elektrickej energie a tepla ešte väčšmi zhoršila, sme vďaka podpore SlovakAid pomohli už takmer 3000 rodinám a 10 000 jednotlivcom a jednotlivkyniam, s distribúciou však pokračujeme i v ďalších mesiacoch.

Človek v ohrození realizuje projekt „Poskytovanie materiálnej pomoci osobám zasiahnutým konfliktom na Ukrajine na zabezpečenie ich základných životných  potrieb“ v partnerstve s organizáciou NEEKA v období od 9/2022 do 4/2023 vďaka finančnej podpore SlovakAid.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet