Prejsť na hlávný obsah
21 jún 2022

Integračné centrum v Košiciach pomáha cudzincom (nielen) z Ukrajiny

20. júna bolo v Košiciach otvorené integračné centrum. Ide o unikátny projekt v spojení deviatich organizácií a Košického samosprávneho kraja. Jeho hlavným prínosom bude zjednodušenie a zefektívnenie pomoci pre ľudí, ktorí k nám prichádzajú (nielen) na úteku pred vojnou. Ľudia tu nájdu komplexnú pomoc a odpovede na najčastejšie otázky, ktoré nám boli boli doteraz dávané a riešili sme ich jednotlivo,“ vysvetľuje naša koordinátorka za Košický kraj, Ľubica Mitruková.

Foto: Lívia Valková

„Integračné centrum Košického kraja otvárame symbolicky na Svetový deň utečencov. Aj to je prejavom toho, že naďalej stojíme pri ľuďoch v núdzi, ktorí hľadajú bezpečie v našom kraji. V krajskom integračnom centre nájdu pomoc nielen tí, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, ale všetci cudzinci, ktorí si za svoj domov vybrali náš kraj. Po vypuknutí vojnového konfliktu za našimi východnými hranicami sme vnímali ako najväčší problém to, že ľudia nemali dostatok informácií o možnostiach pomoci,“ vyjadril sa predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Aby bola pomoc cudzincom cielená a efektívna, Košický samosprávny kraj spojil sily s organizáciami a združeniami ako Nadácia DEDO, Liga pre ľudské práva, Mareena, Človek v ohrození,  ETP Slovensko, Všetci pre rodinu, Dorka, Oáza – nádej pre nový život a Arcidiecézna charita Košice. Prevádzkovateľom Integračného centra Košického kraja je Nadácia Dedo.  

„Každá z organizácií bola prakticky od vypuknutia vojny na hraniciach. Všetci si však uvedomujeme potrebu dlhodobej pomoci pri začleňovaní sa cudzincov do spoločnosti a práve preto vznikla myšlienka vytvorenia Integračného centra, do ktorého každá z organizácií vkladá svoje skúsenosti a know-how. Je to jedinečné konzorcium silných partnerov a preto veríme, že budeme schopní poskytovať profesionálnu odbornú pomoc a poradenstvo všetkým, ktorí to potrebujú,“ uviedla riaditeľka IC, Katerina Miklei.  

Človek v ohrození pomáha v Integračnom centre so sociálnym poradenstvom a v oblasti vzdelávania. Foto: Lívia Valková

Cudzinci a cudzinky v centre nájdu pod jednou strechou odpovede na svoje najčastejšie otázky, sociálnu, psychologickú či právnu pomoc, ale aj pomoc pri hľadaní ubytovania. Človek v ohrození v integračnom centre centre poskytuje sociálne poradenstvo pre rodiny s deťmi, ale aj jednotlivcov, a tiež poradenstvo v oblasti vzdelávania.

„Už tu boli prvé mamičky, ktoré sa pýtali, ako zapísať dieťa do škôlky či škôlky, ale aj na možnosti letných táborov, či umeleckých škôl,“ vysvetľuje naša miestna kolegyňa Paulína.

Centrum na Strojárenskej 3 v Košiciach bude otvorené každý pracovný deň od 8:30 do 16:00 hod. K dispozícii je aj bezplatná infolinka na telefónnom čísle 0800 222 550, cudzinci sa môžu obrátiť aj na e-mailovú adresu ic@nadaciadedo.sk.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie