Prejsť na hlávný obsah

Ukrajina

Rozvojová spolupráca

Naše projekty na Ukrajine sa začali už v roku 2006. Sústreďovali sa najmä na posilnenie občianskej spoločnosti prostredníctvom podpory miestnych organizácií a šírenia demokratických hodnôt. Takisto sme Ukrajincom pomáhali s budovaním sociálnej infraštruktúry a komunitného rozvoja.

Pôsobili sme najmä na východe krajiny, v oblastiach, ako sú Charkov, Doneck, Dnipropetrovsk, Zaporožie a Luhansk, kde mimovládne organizácie pracovali v zložitých podmienkach a stáli mimo záujmu medzinárodných donorov. Na Ukrajine sme sa venovali aj projektu Škola lokálnej demokracie Ukrajina – Slovensko, ktorý pomohol rozvinúť sieť komunitných lídrov, ktorí už niekoľko rokov aktívne pôsobia v rôznych mestách Ukrajiny a prostredníctvom mobilizácie komunít riešia spoločensky dôležité problémy na lokálnej úrovni.

V roku 2015 sme na Ukrajine pokračovali v podpore komunitných aktivít v rôznych mestách a posilňovali spoluprácu medzi občianskym sektorom, samosprávou a lokálnym biznisom. Partnerská organizácia AHALAR poskytovala týmto lídrom tréningy, minigranty, konzultácie a organizovala spoločné tematické podujatia. Spolu s ukrajinskými trénermi sme vyškolili 40 komunitných lídrov z miest ako Černigov, Cherson, Zdolbunov, Achtyrka, Domanivka, Kamenec Podolský, Kremenčug, Odesa a ďalších. Títo lídri následne zrealizovali 32 komunitných projektov, ktoré sa zameriavali na ekológiu, vzdelávanie, začleňovanie menšín, kultúru a umenie. Dvadsiati najlepší z nich sa zúčastnili študijnej cesty na Slovensko, kde spoznali slovenské komunitné projekty a skúsenosti v spolupráci s miestnou samosprávou. Tieto skúsenosti potom zdieľali prostredníctvom lokálnych médií a verejných diskusií v Chersone, Černigove a Kremenčugu.

V roku 2021 sa situácia na východe Ukrajiny ešte zhoršila v dôsledku dlhotrvajúceho ozbrojeného konfliktu. Miestni obyvatelia sa čoraz viac odcudzovali od politických procesov, čo viedlo k rozpadu občianskej spoločnosti. Najaktívnejší a najvzdelanejší členovia komunít sa odsťahovali a tí, čo zostali, často nemali motiváciu ani zručnosti zapojiť sa do dialógu s miestnymi predstaviteľmi verejnej správy. Proces decentralizácie nebol zvládnutý, čo prehĺbilo priepasť medzi chudobnými a tými, ktorí mali moc.

S našou pomocou sa miestni začali aktívne podieľať na rozhodnutiach, ktoré ovplyvňovali ich každodenný život. Verili sme, že zapojenie občanov do dialógu a ich účasť na rozhodovacích procesoch sú základnými predpokladmi prechodu k demokratickej spoločnosti. S využitím našich skúseností s rozvojom komunít na Slovensku sme mobilizovali miestnu spoločnosť, prepájali aktívnych ľudí navzájom a inšpirovali ich príkladmi dobrej praxe. Vytvorili sme tiež dôležitý dialóg medzi predstaviteľmi samospráv a miestnymi obyvateľmi. Prostredníctvom tréningov na mediálnu gramotnosť sme bojovali proti dezinformáciám. V dvoch komunitách pri kontaktnej línii – v Shulginsku a Nyzhnoteple – sme vytvorili komunitno-iniciatívne skupiny, do ktorých bolo zapojených 56 predstaviteľov obcí. Líderkami týchto komunít boli najmä ženy, ktoré boli často prvými, na koho sa miestni obyvatelia obracali so žiadosťou o pomoc. V oblastiach východnej Ukrajiny však stále prevláda stereotyp, že ženy by nemali byť súčasťou rozhodovacích procesov, a ich úlohou je skôr starostlivosť o domácnosť. Prispeli sme k vyššej emancipácii miestnych žien a narušili tento stereotyp. Obe komunitno-iniciatívne skupiny si navrhli projekt týkajúci sa prístupu k pitnej vode. Tento projekt sa však nepodarilo zrealizovať pre predčasné ukončenie projektu v marci 2022 kvôli začiatku vojny na Ukrajine.

Od roku 2016 poskytujeme na Ukrajine humanitárnu pomoc v súvislosti s prebiehajúcim vojenským konfliktom a jeho ničivými následkami.

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet