Prejsť na hlávný obsah

Ukrajina

Humanitárna pomoc

Po tom, ako boli naši východní susedia napadnutí Ruskou federáciou, sa miestni ocitajú v akútnom ohrození. Bomby dopadajú na mestá, životy civilistov sú v nebezpečenstve.

Žiadame všetkých o pomoc pre obyvateľstvo zasiahnuté vojnou. Dary budú použité na pomoc obetiam ozbrojeného konfliktu, ľuďom, ktorí kvôli vojne budú musieť opustiť svoje domovy a na ochranu ohrozených jednotlivcov a rodín.

Pomôžte spolu s nami ľuďom, ktorých ohrozuje konflikt na Ukrajine.

Naša podpora ľudí, ktorí žijú v blízkosti kontaktnej vojnovej línie, je dlhodobá. Starali sme sa o to, aby mohli osamelo žijúci starkí v opustených dedinách prežiť zimu v teple. Opravovali sme domy poškodené po bojoch. Pomáhali sme deťom a rodičom spracovávať psychologické traumy z konfliktu. Starali sme sa o to, aby mali nemocnice, školy a domovy pre seniorov v blízkosti kontaktnej línie stály prísun k čistej vode. V súčasnosti sa na Ukrajine venujeme posilňovaniu demokratických princípov. O to silnejšie sa nás situácia u našich susedov dotýka.

Odsudzujeme agresívny akt zo strany Ruska a urobíme všetko pre to, aby sme pomohli ľuďom, ktorí sú ním zasiahnutí. Buďte v tom spolu s nami.

Donecká a Luhanská oblasť sú dlhodobo odkázané na pomoc zvonka. Už roky sú tu veľké problémy s nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou, zlým prístupom k vode, sanitácii a hygiene. Chýbajú tu základné tovary a služby a vojna zničila všetku infraštruktúru.

Na jeseň a v zime 2020 sme pomáhali dôchodcom na východe krajiny, ktorí si z malých dôchodkov nemohli dovoliť zakúpiť palivo na kúrenie. Nakúpili sme drevené brikety, aby mohli starkí prežiť zimu v teple a zdraví.

V roku 2019 a 2020 sme opravili 50 zničených domov a zamestnali 24 opatrovateliek, ktoré sa starali o 144 starých ľudí 10 mesiacov. Uľahčovali každodenný život ľudí v tejto ťažko skúšanej oblasti. Viac v článku. V rámci humanitárnej pomoci sme opravovali zničené potrubia a zabezpečovali pitnú vodu pre nemocnice.

Po tragických udalostiach na kyjevskom Majdane vo februári 2014 sme ako prví na Slovensku vyhlásili zbierku na pomoc Ukrajine. Najskôr sme spolupracovali s renomovaným hnutím ukrajinských lekárov a dobrovoľníkov Narodnyj gospital, ktoré zriadilo poľné nemocnice a poskytovalo zdravotnícku pomoc. Už v marci 2014 boli zo zbierky financované zdravotnícke potreby a materiál pre ľudí zranených počas udalostí na Majdane. V spolupráci s ukrajinskou organizáciou SOS Vostok sme zároveň pomáhali evakuovať ľudí z bojových zón, ale aj poskytovať právnu, zdravotnú a sociálnu podporu vysídlencom.

Dnes sa Ukrajina opätovne ocitá v ohrození. Sme pripravení pomáhať.

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie