Prejsť na hlávný obsah

Ukrajina

Humanitárna pomoc

Na Ukrajine panuje veľká obava z blížiacej sa zimy. Dôchodcovia na východe krajiny si z malého dôchodku nemôžu dovoliť zakúpiť palivo na kúrenie. Rozhodli sme sa im preto pomôcť a poskytnúť drevené brikety. Nie je ich však dosť na celú zimu a pre všetkých. Prispieť môžete aj vy, aby starkí prežili túto zimu v teple a zdraví.

Donecká a Luhanská oblasť sú dlhodobo odkázané na pomoc zvonka. Už roky sú tu veľké problémy s nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou, zlým prístupom k vode, sanitácii a hygiene. Chýbajú tu základné tovary a služby a vojna zničila všetku infraštruktúru.

V roku 2019 a 2020 sme opravili 50 zničených domov a zamestnali 24 opatrovateliek, ktoré sa starali o 144 starých ľudí 10 mesiacov. Uľahčovali každodenný život ľudí v tejto ťažko skúšanej oblasti. Viac v článku. V rámci humanitárnej pomoci sme opravovali zničené potrubia a zabezpečovali pitnú vodu pre nemocnice.

Po tragických udalostiach na kyjevskom Majdane vo februári 2014 sme ako prví na Slovensku vyhlásili zbierku na pomoc Ukrajine. Najskôr sme spolupracovali s renomovaným hnutím ukrajinských lekárov a dobrovoľníkov Narodnyj gospital, ktoré zriadilo poľné nemocnice a poskytovalo zdravotnícku pomoc. Už v marci 2014 boli zo zbierky financované zdravotnícke potreby a materiál pre ľudí zranených počas udalostí na Majdane. V spolupráci s ukrajinskou organizáciou SOS Vostok sme zároveň pomáhali evakuovať ľudí z bojových zón, ale aj poskytovať právnu, zdravotnú a sociálnu podporu vysídlencom.

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie