Prejsť na hlávný obsah
02 feb 2021

Pandémia nás nezastavila. Ako sme v 2020 pomáhali za hranicami Slovenska?

Rok 2020 zmenil celý svet. Okrem COVID-19 so sebou priniesol aj búrlivé vlny nečakaných udalostí, tragédií ale aj radosti v rôznych častiach sveta. Od Albánska cez Ukrajinu, Libanon až do Nepálu a Kene. 

Počas predchádzajúcich 12 mesiacov sme ani raz nezapochybovali o tom, že to čo robíme, má zmysel. Od ľudí zasiahnutých zemetrasením v Albánsku, cez Bejrútčanov otrasených z masívneho výbuchu, babušky s ťažkým životným príbehom na východe Ukrajiny až po ťažko pracujúcich poľnohospodárov v Nepále a v Keni. Ich úsmev, láskavé ďakujem a možnosť postaviť sa na vlastné nohy nám opakovane potvrdzuje význam našej pomoci.  

Zemetrasenie v Albánsku

Koncom roka 2019 zasiahlo južné Albánsko silné zemetrasenie. Tisíce ľudí zostali bez strechy nad hlavou, jedla, liekov, elektriny a teplého oblečenia. Hneď po nešťastí sme vycestovali na miesto, aby sme zhodnotili potrebu a možnosti pomoci, na základe čoho sa v januári do terénu pridali ďalší kolegovia, aby pomohli v oblastiach, kam oficiálna pomoc nedorazila alebo nebola dostatočná.

Z množstva zasiahnutých rodín sme vybrali najmä tie, ktorých domy boli zničené, žili v stanoch alebo v iných neudržateľných podmienkach, ale aj také, ktoré prišli o príjem, či mali v rodine niekoho so zdravotným postihnutím a podobne. Spolu sme pomohli 136 ľuďom, od malých detí až po seniorov.

Každej rodine sme odovzdali finančnú pomoc vo výške 205,83 eur na pokrytie ich najurgentnejších potrieb, s podmienkou, že aspoň 40% zo sumy by mali použiť na ochranu pred zimou. Spolu sme odovzdali 5 351,47 eur. Túto pomoc sme mohli poskytnúť vďaka našim pravidelným podporovateľom a Skutočným darčekom.

Vzdelávanie v Libanone

V Libanone žila v roku 2020 takmer polovica obyvateľov (3,5 milióna ľudí) v chudobe. Rodiny už predtým bojovali o živobytie, no s pandémiou sa ich životné podmienky drasticky zhoršili.

V Libanone sme pôsobili už tretí rok po sebe. Minulý rok sme pomáhali v Tripolise, kde sme sa spolu s miestnym partnerom SEED sústreďovali na vzdelávanie a psychosociálnu podporu rodín.

So zhoršením, ktoré priniesla pandémia, sme na jar prekonávali mnohé prekážky a hľadali spôsoby, ako deťom a ich rodinám lepšie pomáhať. Stovkám detí sme pomáhali s učením, či už prípravou na nástup do školy, alebo doučovaním, aby zvládali učivo. Ich starším súrodencom sme poskytovali odborné tréningy a celým rodinám psychosociálnu podporu.

Vyučovali sme na diaľku, spojazdnili sme núdzovú linku a zrealizovali sme aj prieskum medzi rodinami, aby sme zistili s čím potrebujú akútne pomôcť. Keď aj pod vplyvom pandémie vrcholila hospodárska kríza, pomohli sme v priebehu niekoľkých mesiacov viacnásobne 186 rodinám poukážkami na nákup základných potravín a hygienických potrieb.

Celkovo sme za posledný rok v Tripolise pomohli 1180 ľuďom. Napriek náročným podmienkam sme všetky aktivity úspešne dokončili a veríme, že deti aj mladí budú mať vďaka vzdelaniu a podpore šancu na lepšiu budúcnosť.

Prehľad našej pomoci v Libanone 2017-2020 (PDF na stiahnutie)

Voda pre ukrajinské nemocnice

S príchodom pandémie sa zhoršila aj situácia na východe Ukrajiny. V blízkosti bojovej línie majú nemocnice a domovy pre seniorov veľmi zlý prístup k vode. Zariadenia majú vodu len niekoľko hodín denne a nemôžu poriadne umývať, ani dezinfikovať. V kombinácii s vírusom, ktorý sa začal agresívne šíriť, išlo o kritickú situáciu.

Naša koordinátorka humanitárnej práce Veronika Filipek v lete vycestovala na východnú Ukrajinu a s veľkým nasadením sa pustila do práce. „Bolo to náročné obdobie, plné stoviek hodín nadčasov, práce v nemocniciach s infekčnými oddeleniami, desiatok PCR testov, komplikácií s prechodmi cez vojenské kontrolné stanovištia a podobne,“ opisuje Veronika.

Nakoniec sa nám podarilo sprístupniť tečúcu vodu pre 13 zdravotníckych zariadení a nemocníc, 6 domovov pre seniorov a 1 domov pre vnútorne vysídlené osoby. Dve z týchto zdravotníckych zariadení boli pritom nemocnice, ktoré boli zamerané na liečbu Covid-19 pacientov.

„Všetky zdravotnícke zariadenia a domovy pre seniorov sa nesmierne tešili, že odrazu majú vodu aj na vyšších poschodiach, kde ju roky nemali a môžu ju používať celý deň.“

Veronika Filipek, koordinátorka humanitárnej pomoci

Na Ukrajine sme pomáhali aj seniorom a spustili sme pomoc mladým

Minulý rok sme okrem pomoci s vodou dokončili na Ukrajine aj náš rok dlhý projekt, počas ktorého sme opravovali domy a zabezpečovali opateru seniorov miestnymi obyvateľmi, ktorých sme zamestnali. Spolu sme opravili 50 domov, zamestnali 24 opatrovateliek a starali sme sa o 144 starých ľudí v núdzi. Opatrovateľky im nosili vodu, nákup, lieky, upratovali im domčeky, pomáhali so záhradou či dokonca strihali vlasy.

Starí ľudia, ktorí zostali žiť v blízkosti bojovej línie, často nemajú nikoho, kto by sa o nich postaral. Svoje domovy napriek vojne pre traumu nechceli, alebo nemohli opustiť. Z minimálnych dôchodkov, ktoré dostávajú, si ledva pokrývajú základné potreby. Na jeseň sme preto spustili aj kampaň na nákup drevených brikiet pre starkých, aby mohli prežiť zimu v teple.

Vďaka našim darcom sa vyzbieralo viac ako 15,000 eur, z ktorých sme nakúpili 116 ton drevených brikiet pre 58 domácností v dedinkách Hranitne a Kamyanka. Okrem toho sme zo zvyšných peňazí pomohli aj obyvateľom dediny Piesky, ktorí žijú vo veľmi ťažkých podmienkach priamo na bojovej línii.

Na jeseň 2020 sme tiež spustili nový projekt, v rámci ktorého rekonštruujeme 5 a vybavujeme 15 sociálnych centier zameraných na podporu a vzdelanie detí. Následne budeme s pomocou odborníkov a psychologických pracovníkov poskytovať psychosociálnu podporu deťom, mladým, ale aj ich rodičom, aby mohli lepšie zvládnuť traumatizujúce následky vojny a uplatniť sa na pracovnom trhu.

Výbuch v Bejrúte

Pandémia nebola jedinou bolestivou udalosťou roku 2020. V auguste zasiahla Bejrút mohutná explózia, ktorá pripravila o život stovky nevinných ľudí, zničila obytné domy, obchodíky, živobytie, celé štvrte a infraštruktúru vo viacerých častiach Bejrútu. 

Okamžite sme na miesto vyslali terénnych pracovníkov a aj vďaka našim pravidelným darcom sme mohli začať hneď pomáhať. Vyčlenili sme 10,000 eur z Klubu priateľov, spojili sme sily s našou sesterskou organizáciou Člověk v tísni a spoločne s miestnymi partnerskými organizáciami sme:

Nesmierne nás tiež teší, že ľudia na Slovensku ukázali silnú spolupatričnosť a poslali spolu viac ako 8,000 eur na pomoc rodinám v Bejrúte, ktoré sme mohli pripojiť k pomoci z Klubu priateľov.

Skutočné darčeky pomáhali po celý rok

Odovzdávanie Skutočných darčekov bolo síce tiež ovplyvnené pandémiou, ale nakoniec sa nám podarilo pomôcť hneď v niekoľkých krajinách. Vďaka Skutočným darčekom môžeme pomáhať viac ľuďom a rozširovať naše aktivity.

V Libanone sme začiatkom roka využili darčeky Šťastná trieda aj Školské pomôcky, ktoré deťom priniesli obohacujúce zážitky, aj potrebné pomôcky na vzdelávanie. Na jeseň sme Skutočné darčeky použili na urgentnú humanitárnu pomoc s jedlom a hygienickými potrebami, ale tiež na arteterapiu pre deti, ktoré potrebujú psychosociálnu pomoc. V decembri sme ešte potešili 140 detí vo veku od 4 do 8 rokov, ktorým sme pod stromček mohli vďaka Skutočnému darčeku od ESET EMEA darovať balíčky so školskými pomôckami.

Babičke Sofii a ostatným obyvateľom dediny Piesky na východe Ukrajiny sme vďaka Skutočným darčekom mohli darovať teplé oblečenie, obuv, deky, posteľnú bielizeň, chladničku či ’babafón’ (mobilný telefón pre seniorov), cez ktorý môžu komunikovať s rodinou na druhej strane línie, a iné potrebné veci. Obyvatelia Pieskov o väčšinu vecí prišli kvôli vojne, vrátane tak základných vecí ako je teplé oblečenie. V dedine Kamyanka sme zase mohli 100 starkým odovzdať balíčky dobrého a výživného jedla, ktoré im spríjemnilo Vianoce.

V Keni sme počas minulého roka opäť odovzdávali kozy, sliepky, ovce aj sadenice desiatkam rodín v centrálnej Keni, ktoré boli vnútorne vysídlené a snažia sa začať svoje malé poľnohospodárstva, aby mali vlastné živobytie. V spolupráci s organizáciou NECOFA postupne pomáhame každý rok ďalším rodinám, či už zvieratami, sadenicami, alebo plodinami na naštartovanie ich živobytia.

Pracovití poľnohospodári v Nepále tiež dostali sliepky a kozy, aby mohli uživiť svoje rodiny a finančne pomôcť svojej komunite. Spolu tam pomohli Skutočné darčeky 68 zraniteľným rodinám.

Kozy putovali aj k rodinám v Mjanmarsku. Rodiny v dedinách Nagar Kywet a Zee Zar s nimi získali dôležitý zdroj obživy. Do 25 domácností sme odovzdali 50 kôz. Vybrali sme pritom rodiny, kde žijú tehotné, dojčiace ženy alebo deti mladšie ako dva roky. Kozičky sme do dedín síce museli priviezť na loďke, ale nebojte sa – pochádzajú z Mjanmarska, od lokálnych chovateľov.

A to nie je všetko…

Okrem tohto všetkého sme aj minulý rok pokračovali v našich projektoch v Moldavsku, Albánsku, Mjanmarsku, na Filipínach a na Kube. Otvárame klientske centrá, rozvíjame dobré spravovanie vecí verejných, podporujeme náboženskú toleranciu, miestnych aktivistov, ľudskoprávne aktivity, a iné.

Nielen v týchto, ale aj v mnohých ďalších krajinách plánujeme pokračovať aj v ďalšom roku. Minulý rok bol náročný, ale vďaka našim skvelým kolegom a kolegyniam sme ho zvládli a podporili sme ľudí, ktorí sa ocitli v núdzi. Nevzdali sme sa a pomohli sme ešte viac, ako sme plánovali.

Ďakujeme všetkým sponzorom, darcom, podporovateľom, ktorí nám podali pomocnú ruku, nebáli sa ísť s nami do terénu a pomáhať ľuďom, ktorí v ťažkom období života potrebovali podržať. Sme pripravení čeliť výzvam roku 2021 a s plným nasadením ich pretaviť na príležitosti, ktoré zlepšia život druhým.  

Držte nám palce a buďte s nami. Bude to opäť akčné! 

Tím oddelenia humanitárnej a rozvojovej pomoci Človeka v ohrození 2020 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie