Prejsť na hlávný obsah
28 feb 2020

Zemetrasenie v Albánsku: ľudia potrebujú prežiť zimu

Ergyst Shullazi kráča po ruinách domu, v ktorom len nedávno býval. Dom, v ktorom žil aj so svojím otcom a zdravotne postihnutým bratom, museli vymeniť za unimobunku. Nemali na výber. Zemetrasenie v Albánsku prišlo bez ohlásenia a zastihlo Ergystovu rodinu spolu so zvyškom krajiny nepripravených.

Z minúty na minútu bez domova

Na konci novembra zasiahlo Albánsko veľké zemetrasenie. Stovky budov sa zrútili alebo sa im narušila statika a pre ich obyvateľov viac nebolo bezpečné v nich zostávať. Mnohé rodiny sú stále nútené bývať v provizórnych chatrčiach, stanoch alebo ako Ergyst, v unimobunkách.

Táto prírodná katastrofa nepripravila ľudí len o domovy, ale aj o normálny život. Dospelí aj deti sú udalosťou traumatizovaní. Ihneď po zemetrasení museli riešiť kde budú ich rodiny bývať a premýšľať ako pokryť náklady na základné ľudské potreby.

Po dome, v ktorom žil Ergyst (vľavo) s rodinou, zostali len ruiny.
Po dome, v ktorom žil Ergyst (vľavo) s rodinou, zostali len ruiny.

„Keď prišlo v novembri zemetrasenie, urobili sme s otcom všetko preto, aby sme dostali čo najrýchlejšie brata von z domu,“ hovorí Ergyst Shullazi z oblasti Bubq. Jeho brat Julijan je od narodenia zdravotne postihnutý a jeho stav si vyžaduje opateru. Ergyst s otcom ho kŕmia, prebaľujú a starajú sa o neho.

„Počas prvého zemetrasenia v januári 2019 bol Julijan sám doma a dostal panický záchvat,“ spomína si Ergyst. Nečakané zemetrasenie traumatizovalo tisíce ľudí. Život však pokračuje aj po prírodných katastrofách a ľudia musia fungovať ďalej.

Potrebná pomoc nedorazila všade

Do Albánska sme prvýkrát vycestovali ešte v decembri, aby sme zhodnotili potrebu pomoci, ako aj naše možnosti ako pridať ruku k dielu. Po prvotnom zhodnotení sme hneď v januári opäť vyslali našich kolegov do terénu, aby vycestovali do oblastí, kam oficiálna pomoc neprišla alebo nebola dostatočná. Také sú aj dediny v oblasti Bubq, ktorá je ťažko dostupná.

V oblasti Bubq sme navštívili 51 domácností, z ktorých sme vybrali 26 rodín, ktoré:

V Albánsku sa nám spoločne podarilo pomôcť 136 ľuďom, od malých detí až po seniorov.

Z týchto 51 domácností sme po rozhovoroch vybrali 26 rodín, ktorým sme sa rozhodli pomôcť jednoduchým spôsobom. Každej rodine sme odovzdali finančnú pomoc vo výške 205,83 eur na pokrytie ich najurgentnejších potrieb, s podmienkou, že aspoň 40% zo sumy by mali použiť na ochranu pred zimou. Spolu sme odovzdali 5 351,47 eur. Túto pomoc sme mohli poskytnúť vďaka našim pravidelným podporovateľom aj vďaka Skutočným darčekom.

Zemetrasenie v Albánsku zničilo stovky domov.

Potraviny, hygienické pomôcky a drevo

Čo potrebujú ľudia, ktorí zažijú zemetrasenie? Jedlo, ohrievače, hygienické potreby, teplé oblečenie, lieky, prikrývky aj drevo na kúrenie. Z každého nákupu sme vyzbierali bločky, potvrdenia o tom, ako sa peniaze použili. Stany, či dočasné prístrešky poskytnú istú ochranu, no pred zimou toho veľa nezmôžu. Preto bola časť príspevkov použitá práve na ochranu pred zimou.

Každá rodina pritom urgentne potrebuje niečo iné. Ergyst si s otcom si napríklad okrem potrieb na ochranu pred zimou kúpili aj potraviny, plienky pre Julijana  a zaplatili cestovné, keďže Ergyst študuje v inom meste.


Prečítajte si príbehy rodín, ktorým sme mohli pomôcť:


Fatbardh Kaziu, otec ďalšej z rodín, ktorej sme mohli pomôcť, so svojimi deťmi a ženou býva aj napriek chladu v stane. „Keď prišlo zemetrasenie, boli sme v šoku.“ hovorí Fatbardh. „Počuli sme susedov ako kričia, ale nevedeli sme, čo sa vlastne deje.“

Do zničeného domu sa vrátiť nemohli. Prvé dni po katastrofe bývali v prístrešku, kde zvyčajne nocovali ich farmárske zvieratá. Napokon dostali veľký stan, ktorý si rozložili vedľa zničeného domu a dodnes v ňom žijú. „Hlavné je, že sa mojej rodine nič nestalo.“ hodnotí Fatbardh.

Fatbardh s rodinou strávili prvé tri dni po zemetrasení v prístrešku pre zvieratá.

Za finančný príspevok nakúpil Fatbardh naozaj len to najnutnejšie. Potraviny, hygienické pomôcky a 6 kubíkov dreva. Keď ho naši pracovníci opäť navštívili, aby pozbierali potvrdenia o nákupoch, Fatbardh už kálal drevo a chystal ho na kúrenie.

Niektoré rodiny využili príspevok na nákup zimného oblečenia, či topánok pre deti. Tie majú teraz nepravidelnú školskú dochádzku, keďže zemetrasenie zničilo aj školy. Deti navštevujú školy vo vzdialenejších oblastiach, kde bolo vyučovanie rozdelené na dva bloky: doobeda a poobede. Iba tak zvládajú učitelia výučbu väčšieho množstva detí.

V Albánsku sa nám spoločne podarilo pomôcť 136 ľuďom, od malých detí až po seniorov. Pomáhať sme mohli vďaka našim podporovateľom z Klubu priateľov, ako aj vďaka Skutočným darčekom. Aj vďaka týmto príspevkom môžu rodiny prežiť obdobie po zemetrasení o niečo dôstojnejšie.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie