Prejsť na hlávný obsah
13 jan 2021

Skutočný darček pomáhal v Libanone rodinám zasiahnutým krízou

Rok 2020 bol pre obyvateľov Libanonu obzvlášť náročný. Krajinou už od začiatku roka lomcovala ekonomická kríza, nezamestnanosť rástla, občianske protesty sa zintenzívňovali. Na jar navyše vypukla po celom svete pandémia, ktorá situáciu len zhoršila.

Všetky tieto udalosti najviac zasiahli tých najchudobnejších. Mnohé rodiny sa ocitli absolútne bez príjmu alebo pracovali len minimálne. Cena ich práce sa oproti obdobiu pred krízou znížila až päťnásobne. Chýbali im peniaze na pokrytie základných potrieb a mnohým hrozil hlad.

V Libanone pôsobíme už tretí rok. Pomáhali sme v utečeneckom tábore Shatila, v meste Bejrút, na severe Libanonu v chudobnom regióne Akkar, aj v meste Tripolis, kde sme minulý rok vzdelávali deti a mladých z chudobných libanonských a sýrskych rodín. Kvôli pandémii sme museli prejsť na diaľkové vzdelávanie, no zároveň sme s ťažkým srdcom pozorovali drasticky sa zhoršujúcu situáciu ich rodín.

V spolupráci s našim miestnym partnerom, organizáciou SEED, sme preto hľadali spôsob, ako im pomôcť s urgentnými potrebami. Vďaka Skutočným darčekom z kategórie Obživa a Zdravie sme mohli pomôcť hneď v dvoch oblastiach – s obživou pre telo aj dušu.

V septembri sme 264 rodinám v lokalitách Abou Samra, Nejmeh, Mina a Bab El Ramel v meste Tripolis rozdali poukážky na nákup potravín a základných hygienických potrieb. Vyberali sme ich zo 600 rodín, s ktorými pravidelne spolupracuje naša partnerská organizácia SEED.

Po mesiacoch výuky na diaľku sa deti opäť stretli vo vzdelávacom centre

O tom, ako prebiehalo vzdelávanie detí aj ich starších súrodencov v Tripolise sme už písali TU. Kvôli pandémii strávili malí žiačikovia celé mesiace doma a prišli o sociálne kontakty s inými deťmi. Vzdelávacie centrum je pre nich pritom dôležitým prostredím, v ktorom sa cítia bezpečne a môžu sa rozvíjať.

Veľmi sa preto potešili, keď sa v októbri doňho mohli aspoň na chvíľu vrátiť. Počas štyroch týždňov sme zorganizovali osem arteterapeutických sedení pre celkovo 150 detí, ktoré sme rozdelili do ôsmich skupín vo veku 4-6 rokov a dvoch skupín vo veku 7-12 rokov. 

Na to, aby sa deti mohli učiť aj takýmito hravými metódami, sme vyškolili 13 učiteliek a učiteľov. Stretli sa počas dvoch víkendov, aby si osvojili základy arteterapie. Zvýšili tak svoju vlastnú psychickú odolnosť a kompetencie, ale hlavne sa naučili tieto princípy zakomponovať aj do svojej práce s deťmi. Školenia prebehli bezpečne v súlade s platnými opatreniami voči šíreniu Covid-19.

Učitelia hodnotili nadobudnuté zručnosti veľmi pozitívne. Aj deťom sa aktivity, pri ktorých pracovali s papierom a farbami, veľmi páčili. 

Vzdelávanie, podporovanie kreatívneho myslenia a pobyt v podnetnom prostredí je pre rozvoj detí, ktoré si už v útlom veku prešli vážnymi traumami, rovnako kľúčový ako zabezpečenie toho, aby mali plné brušká. Tieto arteterapeutické sedenia mohli absolvovať vďaka Skutočnému darčeku Hodina terapie

Projekt v Libanone sme mohli realizovať vďaka organizácii SlovakAid, v spolupráci s miestnou organizáciou SEED.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie