Prejsť na hlávný obsah
19 nov 2020

Do nemocníc aj domovov seniorov na východe Ukrajiny sme navrátili tečúcu vodu

Nemocnice, zdravotnícke a iné zariadenia v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny dlhodobo bojujú s výpadkami tečúcej vody. Tečúca voda je pritom kľúčová pre hygienu a ochranu pred infekciami. Nemocnica bez vody jednoducho nemôže bezpečne fungovať.

Vojnové konflikty však majú aj takéto následky. Niektoré nemocnice tu majú výpadky vody každý jeden deň, a to až na niekoľko hodín. V mnohých z nich voda viac netečie ako tečie.

Voda tečie len ráno medzi šiestou a deviatou a večer v tých istých hodinách.

primár nemocnice v Popasnej

Ak aj majú prístup k vode, často je buď znečistená, alebo majú problém s tlakom, a nemajú čerpadlá na filtrovanie či vytlačenie vody do budov. Potrubia sú buď veľmi staré (ešte z čias Sovietskeho zväzu) a pretekajú, alebo boli zničené vojnou.

Z tečúcej vody bude benefitovať takmer pol milióna ľudí

Od leta 2020 sme do nemocníc a zdravotníckych zariadení inštalovali cisterny a čerpadlá, a vymieňali sme vodovodné potrubia. Spolu sme poskytli základné vybavenie pre prístup ku tečúcej vode pre 13 zdravotníckych zariadení a nemocníc, 6 domovov pre seniorov a 1 domov pre vnútorne vysídlené osoby.

Zdravotnícke zariadenia, ktorým sme pomohli, ročne navštívi viac ako 450 000 ľudí. Domovy pre seniorov a vnútorne vysídlené osoby obýva zhruba 700 ľudí.

V zdravotníckych zariadeniach a nemocniciach sme spolu nainštalovali 45 nádrží, ktoré majú kapacitu 1 000 litrov, 12 čerpadiel a opravili sme 1 119 metrov potrubí. Dve z týchto zdravotníckych zariadení boli pritom nemocnice, ktoré boli zamerané na liečbu Covid-19 pacientov.

Vďaka týmto nádobám a pumpám budú mať budovy vodu aj vtedy, keď sa niečo stane s jej vonkajším prívodom. Čerpadlo sa v takom prípade automaticky zapne a začne tlačiť vodu zo zásobníkov do celej budovy.

V domovoch pre seniorov a vnútorne vysídlené osoby sme nainštalovali 66 vodných nádrží, 16 čerpadiel a 602 metrov potrubí a vybavenia.

„Tak nám teraz tu na štvrtom tečie, až musím uskakovať od umývadla! Taký som po rokoch nezvyknutý,“ povedal našej pracovníčke jeden zo starkých v domove seniorov Svyatogorsk. V tomto domove mohli vďaka lepšiemu tlaku vody napríklad zase začať využívať veľkú práčku na poschodí, čo im značne uľahčí prácu.

Okrem toho sme v budovách namontovali množstvo nových vodovodných kohútikov, 6 hydroakumulátorov pre udržanie tlaku v potrubí a 5 ponorných čerpadiel.   

Kde všade sme pomohli?

Keďže situácia s koronavírusom sa koncom leta opäť začala zhoršovať, zrealizovali sme tiež informačnú kampaň, počas ktorej sme v 61 zdravotníckych, sociálnych a verejných zariadeniach distribuovali informačné plagáty a letáky o ochrane pred vírusom a s praktickými informáciami o hygienických opatreniach.

Konkrétne zariadenia, kde sme s vodou pomohli, sme vybrali na základe prieskumu, ktorý sme zrealizovali hneď na začiatku. Vďaka nemu sme odhalili akútne problémy s prístupom k úžitkovej vode v zdravotníckych zariadeniach v Luhansku, ako ústredná nemocnica v meste Shchastya, dve nemocnice v mestách Popasna a Hirske, poliklinika Kamyshuvakha či Zolote-1 poliklinika.

V Donecku to zase bolo niekoľko kliník ústrednej nemocnice v meste Toretsk (poliklinika, lôžková časť, chirurgická klinika, pôrodnica, klinika infekčných chorôb), hospic a geriatria v Novhorodskom alebo poliklinika a detská nemocnica vrátane infekčného oddelenia v Kostiantynivke. 

Podobné problémy boli zistené aj v domovoch pre seniorov v mestách Ocheretyne, Bilytske, Blahodatne, Novomykhailivka, Temriuk, v domove pre vojnových veteránov v Mariupole a v domove pre vnútorne vysídlené osoby v meste Sviatohirsk.

Teraz už vo všetkých týchto zariadeniach majú stabilný prítok vody, ktorá sa dostane aj na najvyššie poschodia. Sme veľmi radi, že sa nám to podarilo stihnúť ešte pred ďalšou vlnou koronavírusu, ktorá Ukrajinu na jeseň tvrdo zasiahla. Vďaka tečúcej vode sa v nemociach aj domovoch zvýši hygiena a teda aj šance na prevenciu pred ochorením.

Projekt sme realizovali vďaka finančnej podpore SlovakAid, v spolupráci s organizáciou New Way Charity Foundation.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie