Prejsť na hlávný obsah
25 máj 2020

Skutočné darčeky vzdelávajú aj prinášajú radosť

V libanonskom Tripolise už niekoľko mesiacov pomáhame deťom z chudobných libanonských rodín aj z rodín sýrskych utečencov vrátiť sa do školských lavíc a zapojiť sa do vzdelávacieho procesu. Vďaka Skutočným darčekom – školským pomôckamtabuliam – sme práve pre tieto deti mohli urobiť ešte viac.

Vďaka darcom, ktorí si zakúpili Skutočné darčeky, dostali deti nielen školské pomôcky, ale aj zážitky, ktoré ich na chvíľu vytrhli z neľahkej reality.

Zážitky spred pandémie

V našom vzdelávacom centre v Tripolise sme ešte pred prepuknutím pandémie pripravili pre deti špeciálny deň. Doobeda sa pohrali, zatancovali si a zaspievali s rozprávkovými postavičkami a spoločne si pozreli aj obľúbenú rozprávku, Levieho kráľa.

Aby sa hravou formou aj niečo nové naučili, zobrali sme ich do Khan Al Masriyin, kde sa vyrábajú tradičné mydlá. Deti si vyrobili vlastné mydlá, naučili sa niečo nové o histórií tradičnej výroby a každé z nich si jedno mydielko aj odnieslo.

Pre deti, ktoré si prešli vojnou, aj pre tie, ktoré žijú v chudobných podmienkach, takéto zážitky nie sú bežné. Vďaka hrám a exkurzii mohli na chvíľu zabudnúť na ťažkosti, ktorými si prešli či ktoré stále prežívajú.

Po návrate do centra ich čakal balíček s novými školskými potrebami, ktoré sme mohli nakúpiť vďaka Skutočnému darčeku Školské pomôcky.

Skutočné darčeky pomohli aj so vzdelávaním na diaľku

Školské pomôcky sme využili aj po prepuknutí pandémie. Keďže deti nemôžu navštevovať naše vzdelávacie centrum, vzdelávame ich na diaľku. Rodičia detí z týchto chudobných rodín však teraz nemajú peniaze ani len na stravu, nieto ešte na písacie potreby a školské pomôcky.

Deťom sme preto v posledných týždňoch distribuovali nielen učebné materiály, ale aj písacie potreby, zošity, omaľovánky a iné školské pomôcky, ktoré sme mohli nakúpiť vďaka Skutočným darčekom. Učiteľky a učitelia sa s rodičmi a deťmi spájajú prostredníctvom mobilov a aplikácie WhatsApp. Vďaka tomu môžu deti pokračovať vo vzdelávaní a dostávajú aj spätnú väzbu k učivu a úlohám.

V karanténe sa bohužiaľ zvyšuje riziko domáceho násilia a negatívnych psychických následkov. Naše učiteľky a učitelia preto pri kontakte s deťmi sledujú aj ich aktuálny stav a potreby. V prípade podozrenia, že niečo nie je v poriadku, situáciu okamžite nahlásia nášmu sociálnemu pracovníkovi.

Vďaka Skutočným darčekom do vzdelávacieho centra pribudli aj štyri biele tabule, ktoré na žiačikov počkajú a po návrate do centra učiteľom a učiteľkám pomôžu vo vzdelávacom procese. Veľmi sa tešíme, keď sa naše vzdelávacie centrum opäť rozozvučí detskými hlasmi.

Ďakujeme všetkým tým, ktorí deti podporili kúpou Skutočných darčekov.

Projekt v Libanone môžeme realizovať vďaka SlovakAid. 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie