Prejsť na hlávný obsah

Koronavírus

Koronavírus obrátil náš svet naruby. Ako humanitárna organizácia sme sa do boja s ním pustili naplno a to hneď na niekoľkých frontoch. Situácia sa mení zo dňa na deň, no my sa adaptujeme a využívame naše skúsenosti a kapacity na pomoc tým, ktorých vírus ohrozuje.

Minulý týždeň sme na Slovensku začali cítiť šírenie vírusu COVID-19. V médiách sa často píše o najohrozenejších skupinách, ktorými sú seniori či ľudia s poruchami imunity. Na Slovensku sú však ohrozené aj rodiny, ktoré žijú v generačnej chudobe.

V mnohých komunitách nemajú prístup k tečúcej pitnej vode, nieto ešte k dezinfekčným či ochranným prostriedkom. Niektorí obyvatelia majú neliečené chronické ochorenia a sťažený prístup k zdravotnej starostlivosti. To všetko ich spolu so zlými životnými podmienkami robí voči vírusu zraniteľnejšími.

Rodiny žijúce na okraji našej spoločnosti sa ťažšie dostávajú k potrebným informáciám. Komunity sú často fyzicky odrezané od dedín či miest a prístup k internetu je limitovaný. Je preto nesmierne dôležité, aby bola pomoc koordinovaná a realizovaná vo veľkom. 

Od začiatku pomáhame priamo v komunitách, kde šírime osvetu o prevencii a riešime urgentné potreby. Zháňame tiež ochranné a dezinfekčné prostriedky, ktorých je veľký nedostatok. Vytvorili sme veľkú akčnú skupinu pre ochranu vylúčených komunít, krízový režim fungovania pre komunitné centrá, komunikujeme s inštitúciami, aby sa prijali celoplošné opatrenia a robíme mnoho ďalšieho, o čom pravidelne informujeme na Facebooku aj tu, na našej stránke, v Aktualitách.

Toto všetko môžeme robiť vďaka podpore našich darcov. 

Okrem pomoci vo vylúčených komunitách hľadáme aj iné spôsoby ako byť užitoční. Poskytli sme napríklad naše vzdelávacie materiály pre inšpiráciu pre rodičov, ktorí musia doma vyučovať deti, sprístupnili sme dokumentárne filmy pre domácu výučbu a spolupracujeme tiež s Banskobystrickým krajom na zapojení našej Agentúry práce do boja s vírusom. Okrem toho máme rozbehnutých hneď niekoľko nových aktivít, o ktorých vás budeme pravidelne informovať. 

Nikto z nás nevie, čo najbližšie týždne prinesú.

My však aj vďaka Vašej podpore vieme, že budeme môcť urobiť všetko, čo je v našich silách.

Ďakujeme, že pomáhate spolu s nami. 

Mohlo by vás zaujímať


Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie