Južný Sudán
Rozvojová spolupráca
V roku 2013 používali drobní farmári v okolí mesta Wau neefektívne farmárske metódy, ktoré spôsobovali nízku úrodu a veľmi malé zisky z jej predaja. Učili sme ich spracovávať vypestované ovocie, zeleninu a arašidy. Dbali sme aj na ochranu životného prostredia, a to prostredníctvom budovania lesných škôlok, výsadby ovocných stromov a kontroly vypaľovania trávnatých plôch v okolí Wau. Podarilo sa nám vykopať 9 studní v komunitných záhradách a vybaviť ich vodnými čerpadlami potrebnými na zavlažovanie. 540 farmárov získalo na školeniach poľnohospodárske zručnosti.
V roku 2015 veľká časť obyvateľstva Južného Sudánu trpela dôsledkami pretrvávajúcej občianskej vojny, ktorá veľmi spomaľovala celkový rozvoj a zabezpečenie základných potrieb vrátane jedla. Nedostatok jedla sa najmarkantnejšie prejavoval najmä v období sucha. V oblasti Deim Zubeir sme preto spolupracovali s lokálnym obyvateľstvom na zlepšení potravinovej bezpečnosti. Zamerali sme sa na vyškolenie komunít v oblasti poľnohospodárstva prostredníctvom predstavenia nových metód orby pôdy, používania nového vybavenia a vytvorenia poľnohospodárskej výučbovej schémy. Náš tím v roku 2015 zabezpečil distribúciu farmárskeho náradia a šľachtených druhov osiva pre 150 farmárov, ako aj distribúciu 20 kvalitných pluhov. Vyškolili sme 20 členov skupín na chov somárov. Po úspešnom absolvovaní tréningov sme 20 somárov, ktoré prešli veterinárnou prehliadkou, darovali lokálnym komunitám.
Kvôli zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácii v oblasti Deim Zubier, ktorá mimo iného zapríčinila hromadný odchod ľudí do bezpečnejších oblastí, sme boli nútení ukončiť aktivity a presunúť sa do novej oblasti Aweil, ktorá sa nachádza v kraji severného Bahre el Ghazal. Tu sme v spolupráci s lokálnym partnerom zamerali naše úsilie na riešenie problému nedostatočnej potravinovej bezpečnosti prostredníctvom zvýšenia produkcie fariem, zvýšenia príjmov z pestovania, spracovania a predaja plodín, ako aj zlepšenia hygienických a stravovacích návykov miestneho obyvateľstva. Projekt sa priamo dotýkal 300 farmárskych domácností, avšak nepriamo sa dotýkal podstatne veľkej časti obyvateľstva oblasti Aweil.
V roku 2016 sme v Južnom Sudáne pomáhali zvýšiť produkciu fariem. Naučili sme farmárov, ako sa starať o pôdu, diverzifikovať plodiny, uskladniť semená či používať nízkokostné zavlažovacie techniky. Takéto tréningy absolvovalo v roku 2016 spolu až 625 zástupcov domácností, žien i mužov, z 25 rôznych komunít. V oblasti Aweil v severozápadnej časti krajiny sme takto chudobným rodinám pomáhali zvýšiť produkciu z ich fariem, príjmy z predaja plodín i potravinovú bezpečnosť.
Ďalších 375 Juhosudáncov sa dozvedelo viac o tom, ako spravovať stáda dobytka či spracovať mlieko a mäso. Na 62 sedeniach sme vysvetľovali, ako funguje komunitný šetriaci mechanizmus a 166 domácností absolvovalo veľký trojtýždňový tréning. Počas neho sa naučili, ako využívať dobytok na poľnohospodárske účely, napríklad dobytčí záprah na obrábanie pôdy. Pretrvávajúca občianska vojna spôsobila, že miestne obyvateľstvo si nedokázalo samo zabezpečiť základné potreby, vrátane jedla. Hladom trpeli ľudia najmä v období sucha, ktoré niekedy trvalo aj viac ako šesť mesiacov. Už niekoľko rokov sme preto rôznou podporou v spolupráci s lokálnymi partnermi prispievali k zmierňovaniu dopadov súčasnej krízy v krajine. Naša práca v Južnom Sudáne bola podporená z prostriedkov SlokAid. Náš projekt mal priamy dopad celkovo až na 1 000 domácností, no nepriamo sa dotýkal podstatnej časti obyvateľov oblasti Aweil.
Južný Sudán bol zničený desaťročiami politickej nestability, ozbrojených konfliktov a dlhotrvajúceho sucha, čo si vyžiadalo životy 2 miliónov ľudí a prinútilo 4 milióny ďalších stať sa utečencami. V krajine panoval kritický nedostatok zdrojov, pričom len 40% detí malo prístup k vzdelaniu. Situácia bola obzvlášť zlá pre dievčatá, z ktorých len 26% navštevovalo školu. V roku 2007 združenie Človek v ohrození v spolupráci s eRko pripravilo projekt na vysielanie slovenských učiteľov do Mapuorditu, kde postavili infraštruktúru pre dobrovoľníkov. V auguste 2007 tam začali dvaja slovenskí učitelia vyučovať prírodovedné predmety a angličtinu.