Prejsť na hlávný obsah
10 nov 2014

Trénujeme farmárske komunity v Južnom Sudáne ako správne orať

V okolí mesta Wau v Južnom Sudáne trénujeme od konca októbre viac ako stovku farmárov a farmáriek, ako správne orať s využitím pluhu. Pod vedením 5 expertov z miestneho ministerstva poľnohospodárstva sa učia ako sa postarať o oslíky a ako pripraviť záprah s pluhom. Zvieratá si počas tréningu zvyknú na svojich nových majiteľov/ky a naučia sa pod ich vedením správne ťahať pluhy.

IMG 4793

Tréning je dôležitým krokom od manuálnej orby za pomoci ručných nástrojov k orbe s využitím železného pluhu miestnej výroby. Vďaka tejto novej technológii budú farmári a farmárky schopní obrábať viac pôdy a vypestovať väčšie množstvo plodín. 100 nových majiteľov oslíkov a pluhov bude v rámci 6 dedín za poplatok orať polia ostatným členom komunity.

IMG 4810

Hoci je táto „nová technológia“ veľmi jednoduchá je podľa vyjadrení samotných farmárov a farmáriek prijateľnejšia ako zavádzanie mechanizácie, ktoré si vyžaduje veľa technických vedomostí a finančných prostriedkov na prevádzkovanie. Keďže však drobní farmári, s ktorými spolupracujeme, žijú pod hranicou chudoby a väčšina z nich je negramotných, je pre nich chov oslíkov a využívanie pluhu omnoho prijateľnejšia a dlhodobo udržateľnejšia metóda obrábania pôdy.

IMG 4821

Tréning je súčasťou projektu „Posilňovanie poľnohospodárskych spôsobov obživy u malých farmárov v okolí Wau“ združenia Človek v ohrození zameraného na zvyšovanie potravinovej produkcie, ktorý realizujeme v spolupráci s talianskou organizáciou Mani Tese. Projekt je je financovaných z prostriedkov programu SlovakAid.

Za finančnú podporu pri nákupe 15 oslíkov a pluhov ďakujeme aj Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

logo

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie