Prejsť na hlávný obsah
02 apr 2015

Výsledky projektov v Južnom Sudáne

OZ Človek v ohrození pôsobí v Južnom Sudáne od roku 2007. Naša bývalá spolupracovníčka Edita Bednárová navštívila v marci 2 staršie projekty, ktoré sa stali základom pre založenie dlhodobej misie v auguste 2013.

V rámci prvého projektu sme postavili dom pre 2 učiteľov – dobrovoľníkov zo Slovenska, ktorí pôsobili na miestnej základnej a strednej škole po dobu 2 rokov (2007 – 2008). Počas tohto obdobia nahradili chýbajúci miestny personál, a tak mohlo 450 žiakov a žiačok zasadnúť do školských lavíc. Títo v priebehu svojho pobytu vyškolili ďalších 10 učiteľov, ktorí po ich odchode pokračovali vo výučbe prírodných vied.

Projekt finančne podporil Slovak – UNDP Trust Fund.

Edita 1
Edita 2

Druhým projektom bolo založenie školskej záhrady na strednej dievčenskej škole Loreto neďaleko mesta Rumbek. V priebehu 2 rokov sme vyškolili 4 učiteľov a 140 študentiek v oblasti poľnohospodárstva. Získané vedomosti mohli prakticky uplatniť v školskej záhrade, kde si v spolupráci s ďalšími študentmi zhotovili systém zavlažovania.

Edita 3

Dievčatá sa o školskú záhradu už roky svedomite starajú. Tím učiteľov, ktorých sme trénovali v oblasti poľnohospodárstva, ich intenzívne podporuje. Nedávno vo fóliovníku dopestovali niekoľko desiatok kilogramov rajčín, ktoré výrazne obohatili stravu v školskej jedálni. V čase návštevy pripravovali zeleninové záhony na sadenie, keďže v marci končí obdobie sucha a každým dňom očakávajú nástup pravidelných dažďov.

Edita 5

Všetky foto: Edita Bednárová

Stredná dievčenská škola Loreto sa postupne rozrastá a naberá väčší počet študentiek. Preto bolo potrebné aj rozšírenie školskej záhrady. V novej časti sa budú pestovať arašidy. Edita navštívila túto školu cez víkend, stretla sa teda len s malou skupinkou študentiek.

Viac o tomto projekte:
http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/sudan-roz/963-o-ekologicke-zahrady-maju-zaujem-aj-v-juznom-sudane
http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/sudan-roz/1214-juzny-sudan

Projekt „Tréningové centrum Sv. Petra Clavera v Rumbeku, fáza II.“ finančne podporil SlovakAid.

slovakaid

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie