Prejsť na hlávný obsah
15 júl 2015

Na našom projekte v Južnom Sudáne farmárčí aj množstvo žien

 
Od októbra minulého realizujeme ďalší poľnohospodársky projekt v Južnom Sudáne, tento raz v oblasti Deim Zubeir. Miestni farmári sformovali 5 skupín, ktoré sa učia nové metódy farmárčenia. Poľnohospodárske aktivity si musia dôsledne plánovať, keďže sú naviazané na obdobie dažďov a sucha, každé z nich trvá pol roka.

NS 1

Súčasťou demonštračných polí sú aj studne, ktoré zabezpečia dostatok vody počas obdobia sucha. Lokálna komunita na nich pracuje sama, v spolupráci s odborníkmi. Je dôležité vykopať dostatočne hlbokú studňu, niekedy to je aj viac ako 12 metrov.

NS 2

Jednotlivé farmárske skupiny dostali somárikov, ktorých sa využívajú na prípravu a obrábanie pôdy. Takisto slúžia na prevážanie ťažkých vriec so semenami a náradie. O somáre sa starajú jednotlivci, ktorí už mali skúsenosti s chovom zvierat.

sudan 3

Občianska vojna spôsobila, že miestni obyvatelia prestali plánovať a chovať zvierat. Po jej skončení sa vracajú opäť k svojim tradiciám a zvykom.

sudan 4

Lokálny veterinár Juma vysvetľuje počas stretnutia farmárov, ako použiť liek na odčervenie somárov. Farmári sa dozvedeli aj ďalšie informácie o tom, ako dbať o to, aby somáre zostali zdravé a dokázali ich tak využiť čo najdlhší čas.

NS 5

Niektorí farmári nemajú žiadne náradie na obrábanie pôdy. Nemajú ani dostatok financií, aby si ho mohli kúpiť. Tak majú sťažené pracovné podmienky pri príprave pôdy na siatie. Súčasťou projektu je aj distribúcia náradia, ako je napríklad aj sekáč na vykosenie trávy.

NS 6

V rámci farmárskych skupín je 50% zastúpenie žien. Aj prostredníctvom týchto aktivít sa snažíme odbúravať stereotypné predstavy o postavení žien v Južnom Sudáne. Mnohokrát patria práve ženy k najkatívnejším.

Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov SlovakAid. LOGO slovakaid

Zdieľaj na:

NEWS

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie