Prejsť na hlávný obsah
03 okt 2022

V Žiline vznikajú nové priateľstvá: Ako pomáhame ľuďom z Ukrajiny s integráciou?

Od príchodu Ukrajincov a Ukrajiniek na Slovensko ubehlo už niekoľko mesiacov. V Človeku v ohrození sme si uvedomovali, že sa títo odídenci a odídenkyne usadili v rôznych častiach Slovenska, a preto sa im snažíme intenzívne venovať vo viacerých regiónoch. Naši kolegovia a kolegyne nielen v Žiline neustále pracujú na aktivitách, vďaka ktorým ľuďom z Ukrajiny rôznych vekových kategórií uľahčujú integráciu na Slovensku. Pozrite sa spolu s nami na to, čo sa im v Ukrajinskom dome v Žiline podarilo zorganizovať za posledný týždeň.

Ako sme informovali už minulý týždeň, naši kolegovia a kolegyne v Žilinskom samosprávnom kraji aj naďalej pomáhajú ľuďom z Ukrajiny s hľadaním práce, ubytovania či zápisom detí do škôlok a škôl. Niekoľko z nich už žije súkromných apartmánoch alebo bytoch a platia si nájom sami. Títo odídenci a odídenkyne sú už do značnej miery integrovaní a majú prácu, vďaka čomu si dokážu hradiť napríklad nájom.

Popri pomoci s administratívnymi záležitosťami aj naďalej pracujeme na integrácii ľudí z Ukrajiny do slovenskej spoločnosti. Vieme, že každá veková kategória má iné záujmy a vyhľadáva iný okruh ľudí. Z tohto dôvodu sa naši kolegovia a kolegyne v Žiline venujú deťom, tínedžerom a seniorom samostatne. Počas minulého týždňa s ukrajinskými aj slovenskými seniormi navštívili Rosenfeldov palác a Knihársku dielňu Lidy Mlichovej. Ich výlet sa konal v deň Festivalu Seniorov, kde si zašli vychutnať vystúpenia žilinských seniorov, ale aj dobrú kávu a zákusok. Nabudúce spoločne nahliadnu do Žilinskej univerzity, ktorú si seniori a seniorky želajú navštíviť.

Výletu sa zúčastnili ukrajinskí aj slovenskí seniori a seniorky

Deťom od 11 rokov sa venuje dobrovoľníčka Ukrajinského domu Natalia z Ukrajiny, ktorá vedie kreatívne dielne. Tie sú u detí veľmi obľúbené, pravidelne ich tam zavíta aj 10 či dokonca 15. Napríklad minulý týždeň v piatok deti vyrábali mačičky v teplých kožuchoch z vlny. V Človeku v ohrození sa staráme najmä o to, aby mali deti prístup k potrebným pomôckam a mohli sa tak slobodne venovať kreatívnej tvorbe.

Kreatívne dielne sú u deti veľmi obľúbené

Nezabúdame ani na tínedžerov, ktorých naši kolegovia a kolegyne zobrali do Laser arény v Žiline. „Boli sme sa zabaviť, nakoľko väčšina tínedžerov a tínedžeriek navštevuje doobeda slovenskú školu a poobede ukrajinskú školu. Sú unavení, ale keďže ich mamy stále dúfajú, že sa v krátkom čase vrátia na Ukrajinu, je ťažké školu na Ukrajine ukončiť. Chcú sa mať kam vrátiť – do rovnakej triedy, k rovnakým deťom,“ povedala naša kolegyňa Nina.

Laser game si užili všetci

Na stretnutia s ňou sa vždy veľmi tešia, pretože sa nesú v znamení zábavy a priateľstva. Postupne sa do aktivít zapájajú aj slovenskí tínedžeri a tínedžerky, ktorí si s ukrajinskými rovesníkmi a rovesníčkami budujú nové priateľstvá. „Jazyková bariéra nie je vôbec problém. Deti zbližuje tímová práca, ako v laser aréne, kde sme bojovali proti sebe dva tímy, a záujmy, ako napríklad šport. Navzájom si fandia, je to prínosné pre všetky strany,“ dodala Nina.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie