Prejsť na hlávný obsah
13 mar 2024

Ani sa mi len nesnívalo, že sa raz dokážem sama uživiť

Consolata je mladá mama dvoch detí, ktorá býva v slume Likoni v keňskej Mombase. Na živobytie si privyrábala výrobou korálok a produktov z nich, ale veľmi dobre na odbyt nešli. Musela sa teda poobzerať po niečom inom, čo jej zabezpečí vyšší príjem pre rodinu. Školenie v rámci projektu Skutočný darček jej doslova “padlo z neba”.

Naučila sa počas neho vyrábať brikety a piecť chlieb. Pečenie ju bavilo odjakživa, no nikdy ju nenapadlo, že by sa ním raz mohla živiť. V rámci školenia dostala jej skupinka pec, ktorá využíva na kúrenie brikety vyrobené z odpadu. Consolata a ostatné účastníčky školenia sa naučili, ako brikety vyrobiť a ako v peci upiecť chutný chrumkavý chlieb, ktorý môžu ďalej predať. Consolate pomohol tento projekt doslova postaviť sa na vlastné nohy a postarať sa o svoju domácnosť. Nevie si vynachváliť flexibilný pracovný čas a vyšší príjem, ktorý jej pečenie chleba zabezpečuje.

Som nesmierne vďačná za projekt Skutočný darček. Práca, ktorú som sa vďaka nemu naučila robiť, ma živí. Týždenne upečiem na objednávku približne 70 bochníkov chleba a viac ako 600 koláčov. Ani v najdivokejšom sne by mi nenapadlo, že si dokážem sama takto privyrobiť.

Consolate Kalea, účastníčka školenia
“Ako môžete vidieť, toto je môj zisk, ktorý som zarobila len za 2 dni.“

Počas školenia sa účastníčky naučili okrem iného aj to, ako si viesť finančné záznamy o svojom podnikaní, aby mali prehľad o výdavkoch a príjmoch. Consolata si ch zatiaľ zapisuje len na papier, no plánuje si kúpiť evidenčnú knihu, aby si všetko mohla zaznamenávať dôkladnejšie a uchovávať si tak svoje obchodné údaje, sledovať náklady a zisky.

Mladá Afričanka sa v tomto celom doslova „našla“ a podnikanie jej ide. Postupne si prikupuje plechy, aby mohla naraz piecť viac výrobkov, rôznych tvarov a veľkostí. „Už mám 9 veľkých a 11 menších foriem na pečenie chleba a koláčov,“ teší sa sympatická žena, ktorá netušila, aký má v sebe potenciál a čo všetko dokáže.

Ľudia musia jesť každý deň, preto je pre mňa pečenie chleba omnoho istejší príjem, ako boli korálky. Chcem sa naučiť ešte ďalšie recepty na rôzne iné koláče a tiež polevy, rozšíriť svoju ponuku, získať čo najviac informácií o tomto krásnom remesle. A ešte raz túžim poďakovať organizácii AWAK, Človeku v ohrození a Bohu, že som dostala takúto šancu

Consolate Kalea, účastníčka školenia

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet