Prejsť na hlávný obsah
28 feb 2024

Hľadala brigádu, našla dobrovoľníctvo 

Za výsledky našej práce v  Človeku v ohrození vďačíme aj mnohým dobrovoľníčkam a dobrovoľníkom. Koncom minulého roka ich bolo aktívnych 44 a to vo všetkých našich lokalitách. Venujú sa práci s deťmi, mládežou ale i dospelými z vylúčených komunít alebo s ľuďmi, ktorí utiekli pred vojnou na Ukrajine k nám, na Slovensko.  

Dnes si predstavíme Kristínu Jurčákovú, ktorá pre Človeka v ohrození pracuje ako dobrovoľníčka už vyše 1,5 roka. Doučuje online formou slovenský jazyk skupinu mladých ukrajinských ľudí, ktorí našli útočisko v Žiline, Liptovskom Mikuláši a Liptovskom Hrádku. 

Kristína študuje slovenčinu a ruštinu na filozofickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. K ponuke doučovať ukrajinskú mládež sa dostala pomerne náhodou. „Hľadala som si nejakú brigádu na leto, keď sa mi zobrazila ponuka dobrovoľne pracovať pre Človeka v ohrození. Poslala som teda mail a čakala. A čakala a čakala,“ prezrádza so smiechom mladá žena. „Napokon sa mi ozvali až v septembri, keď som na ponuku už aj zabudla. Dostala som od organizácie šikovnú učebnicu Aha, Slovenčina! a začala som. Učebnicu kombinujem s vlastnými cvičeniami, ktoré si sama pripravujem a občas zaradím aj hravú formu učenia. Tak, aby sa decká na hodinách nenudili, aby ich učenie bavilo.“ 

V online priestore sa momentálne stretávajú raz týždenne približne šiesti. Ak niekto potrebuje pomôcť s domácou úlohou, Kristína je ochotná mu venovať aj ďalší čas vo forme individuálnej lekcie. Najmladšia žiačka má 10 rokov, najstaršia 17. S niektorými z nich má za vyše rok a pol už pomerne blízke vzťahy. Na začiatku hodiny sa najskôr všetkých opýta, ako sa majú, čím žijú, aby sa uvoľnila atmosféra a nezačali s učením príliš zhurta. A potom sa už môžu pustiť do práce. 

Čo sa týka dobrovoľníctva, Kristína robí osvetu aj na svojej fakulte.

To, že sa venujem raz týždenne ukrajinskej mládeži, ma stojí hodinu, dve môjho času, ale verím, že zmysel a dosah to má väčší. Mal by si to vyskúšať každý.

dobrovoľníčka Kristína

Uzatvára náš rozhovor táto sympatická mladá žena, ktorej príbeh vás možno inšpiruje, aby ste sa do našej dobrovoľníckej rodiny pridali tiež. Mimochodom – viete, že z niektorých zanietených dobrovoľníkov a dobrovoľníčok sa časom stali aj naši zamestnanci a zamestnankyne?  

Kristína s koordinátorom ČVO pre dobrovoľníctvo Martinom Hoľkom

Aby sme  našich dobrovoľníkov a dobrovoľníčky mohli podporovať, potrebujeme vaše 2 %. Poslúžia napríklad na preplatenie cestovných nákladov alebo na nákup študijného a pracovného materiálu. Len vďaka Vašej podpore dokážeme pomáhať ľuďom v ohrození, preto nás poteší ak darujete Vaše 2 % z daní práve nám.  

Ak uvažujete nad tým, že by ste sa dobrovoľníkom stali aj vy, viac informácií sa dozviete u nášho koordinátora pre dobrovoľníctvo Martina Hoľka na adrese martin.holko@clovekvohrozeni.sk, prípadne na čísle +421 948 208 806. 

Tags: ,

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet