Prejsť na hlávný obsah
27 feb 2024

Je skvelé vidieť, ako sa veci malými krôčikmi posúvajú vpred

To sú slová našej dobrovoľníčky Romany Burianovej, ktorá dostala príležitosť stráviť jeden rok v Bosne a Hercegovine, kde podporuje lokálny tím Človeka v ohrození na miestnom projekte. 

Za výsledky našej práce v Človeku v ohrození vďačíme aj mnohým dobrovoľníčkam a dobrovoľníkom, ktorí nám nezištne pomáhajú so vzdelávaním, administratívnymi činnosťami alebo aktivitami priamo na projektoch. Koncom minulého roka bolo aktívnych 44 dobrovoľníkov vo všetkých našich lokalitách. Nábory sme robili na univerzitách aj stredných školách, pričom najmladší mal 16 a najstarší vyše 50 rokov. Úspešné spolupráce sme zaznamenali aj s dobrovoľníckymi centrami a z niektorých zanietených dobrovoľníkov a dobrovoľníčok sa časom stali aj naši zamestnanci a zamestnankyne.  

Väčšina z nich pôsobí v našich slovenských lokalitách, avšak každoročne sa vyskytne príležitosť stráviť tri mesiace až rok ako dobrovoľník či dobrovoľníčka aj v zahraničí. Prinášame vám príbeh Romany, ktorá vďaka dobrovoľníckemu programu SlovakAid dostala príležitosť stráviť jeden rok v Bosne a Hercegovine, kde podporuje energetickú transformáciu, skvalitnenie urbánneho priestoru a miestneho života v meste Mostar. 

Pomalší život 

Bosna patrí medzi Romanine obľúbené krajiny už od roku 2018, keď v Sarajeve absolvovala svoj prvý Erasmus, teda zahraničný študijný pobyt. Odvtedy sa tam pravidelne vracia. „Často ma mrzí, ako je Bosna v očiach Slovákov prehliadaná, napriek tomu, že susedné Chorvátsko patrí medzi naše najpopulárnejšie dovolenkové destinácie. Aj keď má len okolo 20 km pobrežia, má toho omnoho viac čo ponúknuť,“ začína svoje rozprávanie mladá Slovenka, ktorej sa okrem krásnej prírody plnej hôr, riek a jazier páči na krajine aj to, že sa v nej stretávajú viaceré kultúry a náboženstvá. Mnohí si podľa nej mylne myslia, že tu nájdu len pozostatky socializmu a vojnového konfliktu, pretože o jej histórii vedia pomerne málo a to aj napriek našej geografickej a kultúrnej blízkosti.   

Život v Bosne a Hercegovine je podľa Romany akýsi pomalší. Ľudia sa nikam neponáhľajú a vždy si nájdu čas na dlhé rozhovory pri káve. Aj v práci preferujú osobný kontakt nad tým virtuálnym. Bežne sa jej stáva, že aj keď sa skutočne ponáhľa, musí počkať v rade, kým si predavač so zákazníkom vymenia všetky novinky zo susedstva alebo kým čašník dofajčí zapálenú cigaretu. „Je to však skutočne dôležité, musíme byť neustále v pohybe?“ kladie si tak trochu filozofickú otázku a pokračuje ďalej v rozprávaní.  

Autentickosť nadovšetko 

Na rozdiel od iných turistických miest si aj navštevovanejšie mestá ako Mostar či Sarajevo zachovali autentickosť a domáci si spoločenský život v ich centrách vychutnávajú spolu s turistami. Práve autentickosť je podľa Romany to, čo si na krajine váži zo všetkého najviac. A platí to rovnako pre ľudí, ako aj pre obraz krajiny. Nikdy nebola fanúšičkou dokonale naservírovaných miest pre turistov, dokonalosť vidí práve v jej nedokonalosti.  

Som presvedčená, že čaro tejto krajiny objaví každý, kto sa vyhne predčasným súdom, pozorne počúva a má oči skutočne otvorené.

dobrovoľníčka Romana

Spojiť rozdelené 

Cez Človeka v ohrození dostala príležitosť byť súčasťou ambiciózneho projektu, ktorý má za cieľ oživiť verejné priestory v Mostare, a to nielen prostredníctvom ich revitalizácie, ale aj cez podporu menších lokálnych organizácií a kultúrnych spolkov. Tie majú potenciál prepojiť ľudí bez ohľadu na ich vek, pohlavie, národnosť či sociálne a náboženské pozadie. Mostar má už od vojny povesť rozdeleného mesta, ktoré navyše fyzicky predeľuje rieka Neretva, ktorá oddeľuje bosniacku časť od chorvátskej. Romana vraví, že je skvelé vidieť, ako sa veci malými krôčikmi posúvajú vpred a to najmä vďaka zapálenosti a nasadeniu lokálnej občianskej spoločnosti, ktorej ale dlhodobo chýba systematická podpora.  

Verím, že kým my ich dokážeme podporiť v raste, môžeme sa od nich aj veľa naučiť.

Romana Burianová

S Romanou ostávame v kontakte, aby nám neskôr priblížila pozitívne dopady projektu. 

Pridajte sa k nám 

Ak vás text zaujal a radi by ste sa stali aj vy súčasťou našej „dobrovoľníckej rodiny“, momentálne hľadáme ľudí do našich slovenských regiónov. Viac informácií sa dozviete u nášho koordinátora Martina Hoľka na adrese martin.holko@clovekvohrozeni.sk, prípadne na čísle +421 948 208 806. 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie