Prejsť na hlávný obsah
22 feb 2022

Malí libanonskí podnikatelia dostanú v čase krízy druhú šancu

Libanon aj naďalej zápasí s ekonomickou krízou. Jej následkom trpia hlavne jeho chudobné časti, medzi ktoré patrí aj štvrť Tripolisu Beddawi, kde pôsobíme. Aj napriek neľahkej situácii sa tu nájdu ľudia, ktorí sa rozhodli podnikať a svoju okoliu prinášať kvalitné produkty a časom aj príležitosť zamestnať sa. Desať takýchto drobných podnikov sme sa rozhodli podporiť.

Každý z nich získa materiálne a ďalšie potrebné vybavenie v hodnote 1000 dolárov. Vybrali sme mladé podniky, ktoré fungujú dlhšie než rok a chcú sa ďalej rozvíjať, rásť a následne vytvoriť ďalšie pracovné miesta pre ľudí z miestnej komunity. Zamerali sme sa obzvlášť na podniky, ktoré sú buď vedené ženou, alebo už aj v minulosti ženy zamestnávali. A na záver bolo pri výbere dôležité to, že všetky podniky tvoria produkty, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.

Medzi ľuďmi, ktorí budú môcť vďaka našej podpore rozvíjať svoje podnikanie, sú aj Asmaa, Mounir, Ibrahim a Mostafa. Prečítajte si ich príbehy:

Asmaa: Pomáha ženám cítiť sa sebavedomejšie

Asmaa je dynamická mladá žena, ktorá vlastní obchod s prírodnou kozmetikou neďaleko Tripolisu. Svoje produkty doručuje po celom Libanone. Pôvodne začala vyrábať mydlá ako záľubu, ktorú zdieľala so svojou mamou. Bolo to asi pred tromi, keď v Asminom okolí nebol dostatočný výber prírodných produktov. Keďže známi prejavovali veľký záujem o tie jej, svoje hobby napokon premenila na funkčný biznis. V portfóliu jej produktov dnes už nie sú len mydlá, ale široké spektrum kozmetiky pre všetky typy pokožky a vlasov.

Na svojej práci má Asmaa najradšej, keď naozaj pomôže ženám vybrať správnu kozmetiku a cítiť sa sebavedomejšie. Aj predtým pracovala s ľuďmi, ako zdravotná sestra. Vo svojej práci sa neustále vzdeláva, navštevuje kurzy a vlastní certifikát, ktorý ju osvedčuje ako odborníčku na kozmetické produkty. Kvôli súčasnej ekonomickej kríze má síce menej zákazníkov, ale tvrdí, že stále je dosť ľudí, ktorí prejavujú o produkty záujem, a tak sa dokáže finančne podieľať na chode domácnosti spoločne so svojou mamou a manželom.

Najväčším problém v Asminom podnikaní je kolísavý výmenný kurz doláru v pomere k libanonskej libre pri nákupe materiálov. Kurz sa mení tak často, že Asmaa musí pravidelne meniť ceny a často kvôli tomu prerobí. Grant, ktorý od nás dostane, použije na nákup laptopu, prepracovanie systému účtovníctva, budovanie značky a nový dizajn pre obaly svojich produktov. 

Mounir: Prišiel o sliepky, ale teraz ich počet znásobí

Okrem svojej práce na plný úväzok vlastní Mounir Jaber malú slepačiu farmu. Predaj vajec mu momentálne pokrýva polovicu výdavkov. S manželkou majú tri deti, dve dievčatá a jedného chlapca, ktorý má Downow syndróm. Za poskytnutý grant bude môcť Mounir opraviť plot a zabezpečiť svoj kurník, pretože kvôli poškodeniu mu na pozemok chodia miestne túlavé psy. Z pôvodne dvadsiatich sliepok mu už pätnásť zjedli. Mounir tiež plánuje kúpiť liaheň a predajom kureniec si zabezpečiť vyšší príjem.  

Mostafa: Keď nie si spokojný s kvalitou, vytvor si vlastný produkt

Mostafa Faitrouni, ktorý je pôvodne vyučený účtovník, sa už tri roky venuje predaju čistiacich prostriedkov. Pôvodne predával výrobky rôznych značiek, ale po mnohých negatívnych ohlasoch na produkty sa rozhodol vyrábať svoju vlastnú sériu. Zúčastnil sa výrobného kurzu a získal odborný certifikát. Momentálne má vo svojom podniku šesť sudov na výrobu a vedie ďalších troch ľudí, ktorých sám vyškolil.

V dohľadnej dobe by chcel Mostafa zamestnať ešte aspoň jedného človeka zručného v oblasti predaja, ktorý by mu pomohol expandovať produkty do ďalších miest v Libanone. Keďže chce zapracovať na marketingovej stratégii svojho malého podniku, potrebuje aj rozšíriť výrobu. Grant mu teda okrem marketingových nákladov pokryje aj nákup nového prístroja na miešanie produktov.

Mostafa má v pláne urobiť ďalšie testy svojich výrobkov, aby ich mohol certifikovať a získať vďaka ich kvalite nových zákazníkov. Hlavnou výhodou jeho produktov je to, že sú často kvalitnejšie a o dosť lacnejšie než tie, ktoré dostať v libanonských supermarketoch, čo jeho zákazníci ocenia predovšetkým teraz, v čase krízy. 

Ibrahim: Kríza sa stala príležitosťou, ako využiť svoj potenciál

Ibrahim Alabdou roky pracoval ako zamestnanec stavebnej firmy. Po vypuknutí hospodárskej krízy, podobne ako väčšina Libanončanov, si musel nájsť prácu navyše. Firemný plat na dôstojný život preňho a jeho rodinu nestačil, a tak sa na začiatku roku 2021 rozhodol predávať stavebné vybavenie. V tom čase dokázal za predaj jedného produktu zarobiť toľko, čo za dva dni vo firme. Ibrahimove predaje rástli, po čase sa preto rozhodol zapojiť do podnikania aj svoje skúsenosti zo stavebného sektoru a dnes má štvorčlenný tím, ktorý okrem predaja dodáva služby ako inštalatérstvo, stavby a opravy. Grant od nás Ibrahim využije na nákup nového vybavenia, napríklad kompresoru a požiarnej ocele. Aj vďaka tejto podpore bude môcť jeho podnik neskoršie vytvoriť ďalšie pracovné miesta a pomôcť tak ľuďom z komunity.

Projekt „Zmiernenie ekonomickej a environmentálnej krízy podporou trhového prostredia, odbornej kvalifikácie a budovaním kanalizačnej infraštruktúry v Tripolise“ je podporený zo zdrojov SlovakAid a realizujeme ho v spolupráci s našimi miestnyui patnerskými organizáciami LebRelief a Creativity Development Center.  

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie