Prejsť na hlávný obsah
28 júl 2020

Keď katastrofa zmení život za pár hodín, je dôležité pomáhať rýchlo

Teplo pre rodiny, ktoré zasiahla snehová búrka. Podpora a ochrana pre ľudí, ktorí v osadách bojujú proti šíreniu koronavírusu. Pomoc pre obete zemetrasenia, ktoré prišli o svoje domovy. Bez našich pravidelných darcov by nič z toho nebolo možné.

Človek v ohrození, podobne ako mnohé neziskové organizácie, môže väčšinu svojich aktivít robiť vďaka grantom, o ktoré sa pravidelne uchádzame. Granty sú ale veľmi špecifický zdroj. Každé euro je určené na konkrétnu činnosť či položku a často trvá pomerne dlho, kým sa nám podarí žiadosť napísať, podať, zistiť výsledok a začať realizovať dané aktivity. Čím väčší grant, tým viac času uplynie, kým môžeme začať pomáhať.

Na Slovensku aj vo svete sa však dejú nečakané udalosti, ktoré dokážu zmeniť životy tisícov ľudí v priebehu pár hodín. „Keď prišlo zemetrasenie, boli sme v šoku,“ povedal nám Fatbardh Kaziu z Albánska.Počuli sme susedov ako kričia, ale nevedeli sme, čo sa vlastne deje.“ Štvorčlenná rodina, podobne ako stovky ďalších, prišla za jednu noc o strechu nad hlavou a ocitla sa bez pomoci.

Ľuďom ako sú Fatbardh a jeho rodina môžeme pomáhať vďaka našim pravidelným podporovateľom z Klubu priateľov. Vďaka vytvorenej finančnej rezerve môžeme okamžite zareagovať a pomôcť tam, kde je to práve potrebné.

Pravidelné dary pomáhajú priamo ľuďom v ohrození. Z viazaných grantov, ktoré sú vopred presne rozplánované, by sme takto zasiahnuť nemohli. Klub priateľov, ktorí pravidelných darcov združuje, nám umožňujú pomáhať rýchlejšie a viac – nad rámec vopred plánovaných činností.

Prvá pomoc v prvej línii

Keď sa v marci začala pandémia koronavírusu šíriť aj na Slovensku, nikto nevedel, ako sa situácia vyvinie. Mnohí Slováci a Slovenky zostali doma a sebaizoláciou sa snažili zabrániť šíreniu vírusu. Mnohí z nás sa tiež presunuli do svojich domácností a začali sme pracovať na diaľku.

Niektoré komunity sa ale takto chrániť nemôžu a potrebovali našu urgentnú pomoc. Vírus neohrozoval iba seniorov, či ľudí s chronickými ochoreniami, ale aj obyvateľov vylúčených komunít. A tak sme s rozvojom pandémie začali pracovať na Slovensku ešte intenzívnejšie ako predtým.

Vyčlenili sme peniaze na urgentnú pomoc a naše kolegyne a kolegovia v teréne začali hneď šíriť informácie o víruse a prevencii. Komunitné centrá prešli na krízový režim, zabezpečovali sme ochranné pomôcky, dezinfekciu a neskôr aj hygienické balíčky, bandasky s kohútikom v oblastiach, kde chýba prístup k tečúcej vode, či potravinovú pomoc a mnoho ďalšieho. Niektoré kolegyne a kolegovia, ktorí zvyčajne pracujú v iných oblastiach, dokonca odložili časť svojej práce a spoločne sme sústredili všetky naše kapacity na pomoc na Slovensku.

Okamžite pomáhať rodinám v ohrození sme mohli práve vďaka pravidelným darcom. Z Klubu priateľov sme vyčlenili prvé financie na boj proti koronavírusu.

Keď sa zosype strecha nad hlavou

Na konci novembra zasiahlo Albánsko veľké zemetrasenie. Stovky budov sa zrútili alebo sa im narušila statika a pre ich obyvateľov viac nebolo bezpečné v nich zostávať. Mnohé rodiny sú stále nútené bývať v provizórnych chatrčiach, stanoch alebo v unimobunkách.

Táto prírodná katastrofa nepripravila ľudí len o domovy, ale aj o normálny život. Dospelí aj deti boli udalosťou traumatizovaní. Ihneď po zemetrasení museli riešiť kde budú ich rodiny bývať a premýšľať ako pokryť náklady na základné ľudské potreby.

V Albánsku sa nám podarilo pomôcť 136 ľuďom, od malých detí až po seniorov. Aj vďaka našim pravidelným podporovateľom sme mohli urýchlene vycestovať do regiónu Bubq, zhodnotiť situáciu v oblasti, kam ešte žiadna oficiálna pomoc nedorazila a vybrať 26 rodín v ohrození, ktorým sme sa nakoniec rozhodli pomôcť jednoduchým spôsobom.

Každej rodine sme odovzdali finančnú pomoc vo výške 205,83 eur na pokrytie ich najurgentnejších potrieb, s podmienkou, že aspoň 40% zo sumy by mali použiť na ochranu pred zimou. Spolu sme odovzdali 5 351,47 eur. Túto pomoc sme mohli poskytnúť vďaka našim pravidelným podporovateľom aj vďaka Skutočným darčekom.

Snežná búrka, ktorá ohrozila tisíce ľudí

Keď minulý rok Libanon zasiahla snehová búrka Norma, zanechala za sebou katastrofické následky. Živel postihol najmä utečencov, ktorí žijú v provizórnych obydliach v utečeneckých táboroch. Rozhodujúce bolo rýchlo zabezpečiť pre zasiahnutých ľudí výživu a dostatočné teplo v príbytkoch.

Vďaka pravidelným príspevkom od darcov v Klube priateľov a Skutočným darčekom sme mohli aj v tomto prípade okamžite zasiahnuť a vyčleniť prvých 5000 eur na urgentnú pomoc. „Ako prvé sme nakúpili sušené mlieko pre deti nad dva roky, ktorých matky nedojčia. Mlieko putovalo do utečeneckého tábora Arsaal a do komunity v meste Saida,“ opísala vtedajšia terénna pracovníčka Michaela Guldanová.

V utečeneckých táboroch a komunitách v Arsaale, v Saide a v Bejrúte sme v priebehu januára distribuovali:

Počiatočnú sumu 5000 eur sme nakoniec vďaka ďalším darom mohli v druhej polovici januára navýšiť a pomôcť tak väčšiemu množstvu ľudí. Celkovo sme v Libanone v priebehu januára odovzdali pomoc v hodnote 6040 eur.

Nič z toho by bez pravidelných darov nebolo možné. Ďakujeme všetkým tým, ktorí chcú ľuďom v ohrození pomáhať spolu s nami. Už malý pravidelný dar dokáže urobiť veľký rozdiel a pomôcť napríklad aj ľuďom v ohrození života.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie