Prejsť na hlávný obsah
14 mar 2020

Koronavírus a Človek v (ne)ohrození

Už niekoľko týždňov pozorne sledujeme vývoj v zahraničí a posledné dni aj na Slovensku. Ako humanitárna organizácia vnímame nebezpečenstvo rýchleho šírenia vírusu a jeho možné následky na rôzne skupiny obyvateľov.

Momentálne spoločne hľadáme spôsoby, ako môžeme prispieť k ochrane zraniteľných skupín aj zvyšku spoločnosti a ako môžeme byť v tejto urgentnej situácii najužitočnejší.

Za posledný týždeň sme urobili niekoľko opatrení a rozbehli viaceré aktivity:

? Vyčlenili sme v organizácii finančné prostriedky pre potrebu urgentnej pomoci.

? Podnikáme kroky na ochranu rodín, ktoré žijú vo vylúčených komunitách. Tieto komunity sú voči vírusu najzraniteľnejšie a je dôležité im pomôcť. Často nemajú prístup k pitnej vode, ani k základným hygienickým potrebám. Spájame sa s ďalšími organizáciami a hľadáme spôsoby, ako ich čo najlepšie ochrániť.

? Chceme, aby mohli komunitné centrá v takejto urgentnej situácii poskytovať krízové služby. Počas minulého týždňa sme preložili letáky o prevencii do rómskeho jazyka a dali sme ich k dispozícii každému, kto ich potrebuje. Navštívili sme rodiny, s ktorými pracujeme, a vysvetlili im, ako sa pred vírusom chrániť. Zároveň ale myslíme aj naše kolegyne a kolegov v komunitných centrách, aby bolo riziko čo najmenšie.

? Pripravujeme tiež niektoré dokumentárne filmy z Filmový festival Jeden svet, ktoré zadarmo sprístupníme, aby ste si ich mohli pozrieť doma – či už sami alebo aj s deťmi. K vybraným témam vám poskytneme aj vzdelávacie materiály, ktoré pomôžu pri domácej výučbe.

? V zahraničí sme sa museli prispôsobiť aktuálnej situácii. Napríklad v Libanone sme pozastavili všetky aktivity s deťmi a dočasne sme zavreli naše centrum. Na Ukrajine pracujeme so seniormi, ktorí sú vírusom najviac ohrození. Robíme tam všetko pre to, aby sme ich ochránili.

? Naši ľudia v Bratislave majú od začiatku týždňa povinný homeoffice a pracujú z bezpečia svojich domovov. Zároveň ale intenzívne pracujú na tom, aby sme mohli v tejto krízovej situácii pomôcť a zasiahnuť tam, kde je to potrebné.

O našich ďalších krokoch vás budeme informovať. Zatiaľ zostaňte doma, choďte von iba na slnko, mimo ľudí, a posilňujte si imunitu. Spoločne to zvládneme!

Tags: ,

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie