Prejsť na hlávný obsah
27 nov 2023

Doučovanie rómskych detí má veľký zmysel

Na Slovensku pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia najmä rómske deti. Zriedkavo absolvujú predškolské vzdelávanie, na základných a stredných školách majú problémy so zvládaním učiva. Doma sa  im pomoci vo forme doučovania nedostane, preto im v našich komunitných centrách poskytujeme dodatočné vzdelávanie my. Chceme, aby boli aj napriek zlej štartovacej čiare úspešné.⁠ Aby sa možno aj vďaka našej pomoci dostali na lepšie školy, našli si dôstojné zamestnanie a vymanili sa z chudobného prostredia, v ktorom vyrástli.

Sú dve hodiny popoludní, komunitné centrum v Roškovciach je plné detí, napriek tomu je vnútri ticho. Na stoličkách sedia malí žiaci a žiačky rôzneho veku a naše komunitné pracovníčky ich jedného po druhom obchádzajú, skláňajú sa k nim, aby im vysvetlili, čo majú robiť, kontrolujú, či zadaniam rozumejú a pomáhajú im, ak je s niečím problém. Ale najmä – povzbudzujú ich a chvália, ak sa deti snažia zadanie správne vypracovať a darí sa im.

Pochvala je dôležitá

Drobný prvák Števko drží v ruke žltú ceruzku a vyfarbuje ňou políčka označené rovnakým číslom. O chvíľku ju vymieňa za hnedú a pokračuje v práci, azda až príliš horlivo a farbička mu občas vybieha ďalej za hranice vyznačených plôch. Kolegyňa Lucia mu malú dlaň jemne chytí a chvíľu pracuje spolu s ním, aby pochopil, že to dokáže robiť ešte lepšie. Následne odbieha ku stolíku, kde sa ďalšie deti pomocou klasického dreveného počítadla snažia vyrátať správny matematický výsledok a chcú, aby im ho skontrolovala. Je správny. Lucia ich chváli, že sú veľmi šikovné. Deti sa tešia a s vervou sa púšťajú do ďalšieho príkladu.

Takto vyzerá bežný deň po vyučovaní v našich komunitných centrách. Kolegyne, kolegovia, dobrovoľníčky a dobrovoľníci pomáhajú deťom, ale aj mladým ľuďom s domácimi úlohami, angličtinou a v podstate s čímkoľvek iným, čo sa týka školy a potrebujú s tým pomôcť.

Vedúca komunitného centra Janka Kellnerová vraví, že miestne deti sem prichádzajú rovno zo školy automaticky samy. Vedia, že tu, v bezpečnom prostredí centra, majú pokojný priestor na učenie, že sú tu vždy ľudia, ktorí im s domácimi úlohami pomôžu, že ich tu nikdy nikto nesúdi. Po hodine doučovania sa pobalia a poberú hrať sa na dvor. Priestor komunitného centra je pripravený na ďalšiu aktivitu. Pomaly sa zbierajú miestne ženy, čaká ich totiž ženská skupina. S Jankou budú čítať motivačný príbeh a rozprávať sa, ako vedia pozitívne posolstvo z knihy preniesť aj do vlastných životov.

Digitálne zručnosti tiež

Medzičasom do Roškoviec prichádza (dnes už kolega) Matej, ktorý u nás začínal ako dobrovoľník. Decká doučuje digitálne zručnosti. Keď ho zbadajú prichádzať, rozbehnú sa smerom k nemu a vrhnú sa na neho, tak veľmi sa tešia jeho prítomnosti. Matej skupinku asi ôsmych chlapcov odvedie do budovy obecného úradu, kde máme vyhradenú učebňu s počítačmi. Chlapci ich netrpezlivo zapínajú a Matej im vysvetľuje, čo budú robiť. „Porozmýšľajte, kto je váš obľúbený rozprávkový hrdina a aké má vlastnosti. Potom si nájdite na internete jeho fotku a napíšte o ňom niekoľko viet.“ Vidno, že chlapci chodia na doučovanie pravidelne. Otvárajú wordové dokumenty a obrazovky sa vzápätí hemžia supermanmi, spidermanmi a batmami. Keďže dnes je v skupinke detí viac, Matejovi prichádza na pomoc Lucia a postupne si s každým jedným prejdú jeho prezentáciu. Zadanie zvládli všetci perfektne a snáď im nebude aj vďaka týmto zručnostiam v budúcnosti robiť problém napísať si napríklad životopis.

Aj v komunitnom centre v Petrovanoch prebieha každé poobedie doučovanie detí z miestnej komunity, prípadne sa tam spolu s kolegami a dobrovoľníkmi venujú tvorivým činnostiam. Ako vraví vedúci centra Marcel Masica, veľmi dobre sa im spolupracuje s miestnou základnou školou a jej riaditeľkou, pani Kazimírovou, ktorá deti pozná a vie povedať, kto by pomoc s doučovaním najviac potreboval. Okrem toho sa na škole aj vďaka Človeku v ohrození vyučuje predmet Príprava na povolanie, ktorý ôsmakom a ôsmačkám približuje možnosti, aké v ďalšom živote majú.“

Je to na dobrej ceste

Zo školy k nám do Komunitného centra v Petrovanoch posielajú aj deti, ktoré potrebujú doučiť, prípadne pripraviť na komisionálne skúšky. Samozrejme, že pred koncom školského roka je tu rušnejšie, mnohí sa spamätajú, až keď im „tečie do topánok“, ale zatiaľ sme väčšine deciek pomohli odvrátiť hroziaci reparát. Boli by sme však radi, ak by k nám deti chodili pravidelne a častejšie. Ale myslím, že je to na dobrej ceste. Okrem učenia tu totiž môžu tráviť čas aj hraním, relaxovaním, rozprávaním sa alebo i skúšaním rôznych tvorivých aktivít či 3D tlačiarne.

Marcel Masica

Doučovanie anglického jazyka využila v komunitnom centre vo Sveržove aj vysokoškoláčka Denisa, ktorá v ňom mala medzery. Mimochodom, na školu sa tiež odhodlala prihlásiť aj vďaka „poštuchnutiu“ a podpore našich komunitných pracovníkov a pracovníčok. Totiž, keď vidia v niekom potenciál, nenechajú ho len tak „na pokoji“, ale snažia sa ho povzbudzovať a motivovať v tom, aby sa vo vzdelávaní posúval či posúvala ďalej. Ak je to potrebné, vieme študentky a študentov podporiť aj vo forme štipendií, kedy im preplácame cestovné náklady, internát či špeciálne študijné pomôcky. Nuž a príbehov s pozitívnym koncom medzi „našimi deckami“ stále pribúda, z čoho máme obrovskú radosť.

Do komunitného centra v Plaveckom Štvrtku chodí doučovať deti z miestnej rómskej komunity aj pani Vierka. Dochádza tam pravidelne každý jeden utorok už takmer sedem rokov. Keďže je vyštudovaná učiteľka prvého stupňa, k deťom mala vždy blízko, ale učiteľskému povolaniu sa kvôli slabému finančnému ohodnoteniu dlho nevenovala. Rozhodla sa, že vyskúša ponuku ísť deti doučovať. Už siedmy rok tak pravidelne každý jeden utorok poobede cestuje z Dúbravky do Plaveckého Štvrtka, kde ju už netrpezlivo čakajú väčší aj menší žiaci. Kombinuje učenie s hrami a snaží sa doučovať deti zábavnou formou, aby nestratili pozornosť.

Doučovanie na deťoch vidia aj v škole

Dlhodobo spolupracujem s viacdetnou rómskou rodinou, v ktorej rodičom veľmi záleží na vzdelaní ich detí. Pri našich rozhovoroch rýchlo uznali, že iba  vzdelanie je šanca pre ne dostať sa zo začarovaného kruhu chudoby von. V rodine je len jeden chlapec, všetky ostatné sú dievčatá. On je teraz šiestak a venujem sa mu už od škôlky. Aj jeho mladšie sestry doučujem. Veľmi ma teší spätná väzba zo školy, ktorú navštevujú. Vraj je to na nich vidno.

Viera Psotková, dobrovoľníčka, ktorá doučuje rómske deti už sedem rokov

Ak vás príbehy z našich komunitných centier zaujali a veríte spolu s nami, že doučovanie detí z rómskych komunít má zmysel, môžete si kúpiť certifikát Skutočný darček – Mesiac doučovania a podporiť tak túto našu iniciatívu.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie