Dobrovoľnícky program na rozvojových projektoch združenia (2010-2011)
Cieľom programu PMVRO je podporovať odborné vzdelávanie mladých Slovákov, ktorí plánujú pôsobiť v oblasti rozvojovej spolupráce v budúcnosti.
Spolu deväť mladých dobrovoľníkov (prioritne vo veku od 25 do 30 rokov) vycestuje do 4 rozvojových krajín (Keňa, Gruzínsko, Mongolsko, Vietnam). Partnermi projektu sú okrem OZ Človek v ohrození organizácie eRko – HKSD, Tabita n. o. a OZ SAVIO.
Zhrnutie cieľov a výstupov projektu:
- Prispieť k vybudovaniu systematickej podpory dobrovoľníctva. Slovensko dodnes nemá právne upravenú dobrovoľnícku službu a chýba vzájomná výmena informácií a skúseností medzi organizáciami, partnerskými inštitúciami i jednotlivcami. Výstupom projektu bude podklad pre návrh stratégie systému vysielania dobrovoľníkov v SR do rozvojových krajín.
- Rozširovať databázu mladých ľudí so skúsenosťami z práce v teréne v menej rozvinutých krajinách. Na Slovensku je zatiaľ len veľmi obmedzený okruh ľudí so skúsenosťami s rozvojovou spoluprácou v teréne. Výstupom projektu bude základ databázy skúsených dobrovoľníkov, expertov a dobrovoľníckych projektov.
- Prispieť k budovaniu povedomia a zvyšovaniu záujmu verejnosti o prácu dobrovoľníkov v rozvinutých krajinách. Na Slovensku chýba ucelený prehľad o úspešnosti jednotlivých programov a o aktivitách uskutočňovaných v rámci dobrovoľníckej služby. Vysielanie dobrovoľníkov členskými organizáciami PMVRO, prezentácia ich programov a skúseností pri spoločných podujatiach určených pre verejnosť, ale tiež pri rokovaniach s partnermi na úrovni štátnych inštitúcií, prispeje k budovaniu záujmu o systematickú podporu týchto aktivít.
Dvaja dobrovoľníci združenia Človek v ohrození vycestovali do Kene a Gruzínska na trojmesačnú stáž v priebehu leta 2010. Aktuálne novinky o programe sa dozviete tu.
Náplň stáže
Gruzínsko
Práca na projekte „Zníženie vylúčenia marginalizovaných skupín gruzínskych vysídlencov“ v 3 tzv. nových osadách v Tserovany, Shvshvebi a Gardabani.
Terénna a administratívna práca – zber a analýza dát potencionálnych príjemcov pomoci, príprava a koordinácia verejných diskusií, príprava a koordinácia spôsobu distribúcie príspevkov, dokumentácia jednotlivých prípadov, návštevy komunít, monitoring práce miestnych komunitných výborov, monitoring prác na komunitných projektoch, príprava a koordinácia workshopov pre zástupcov komunít, kontrola využitia príspevkov na zlepšenie bývania a pod.
Keňa
Práca na projekte „Podpora zamestnanosti a komunitnej participácie v západnej Keni“ v dištrikte Busia
Terénna a administratívna práca – príprava stretnutí a tréningov v komunite, administrácia mikropôžičiek, asistencia pri tréningu 10 žien v oblasti administrácie mikropôžičiek a počítačových zručností, návštevy komunít a monitoring individuálnych podnikateľských aktivít žien, networking a návštevy partnerských mimovládnych organizácii.
Projekt je financovaný z prostriedkov Slovak UNDP Trust Fund a programu SlovakAid.