Čo sa nám podarilo v roku 2024?
Na Slovensku sme pomáhali ľuďom z vylúčených komunít, ukrajinským odídencom a odídenkyniam a po septembrových povodniach i všetkým tým, ktorým voda narobila značné škody. Okrem toho sme pôsobili aj v Libanone, Moldavsku, Keni, Bosne a Hercegovine, Palestíne a, samozrejme, na Ukrajine. Zorganizovali sme 25. ročník festivalu Jeden svet, zúčastnili sa Pohody a rôznych podnetných diskusií, vydali príručku Ako učiť o chudobe. Prečítajte si, aký bol náš rok 2024.
Naša práca by sa určite nedala robiť v takom rozsahu a tak kvalitne, nebyť našich pravidelných darcov a darkýň z Klubu priateľov, ako aj všetkých ostatných jednotlivcov a firiem, ktoré nás podporili. Všetkým za podporu v roku 2024 ďakujeme.
Slovensko a Programy sociálnej integrácie
V roku 2024 sme pôsobili v 5 regiónoch a 13 lokalitách. Naša práca na Slovensku sa dlhodobo zameriava na podporu rozvoja ľudí z vylúčených komunít. Po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 sa prirodzene rozšírila aj o pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou. Pod hlavičkou Programov sociálnej integrácie pomáhame týmto ľuďom v piatich oblastiach – sociálna práca, komunitná práca, vzdelávanie, zamestnávanie a dobrovoľníctvo. V roku 2023 mala naša práca na Slovensku dosah na 22 055 ľudí.
Celkovo sme individuálne pomohli približne 11 000 ľuďom. Individuálnu psycho-sociálnu podporu sme poskytli 5 443 ľuďom a počet intervencii bol 7 565.
Skupinových aktivít sme uskutočnili 2 239 a vzdelávacích 2 807. Zúčastnilo sa ich spolu 27 050 ľudí.
Komunitných aktivít bolo 402 a zúčastnilo sa ich 8 292 ľudí.
Sociálna práca
Teší nás, že sme v roku 2024 získali akreditáciu na poskytovanie špecializovaného sociálneho poradenstva. Nastavili sme tiež procedurálne štandardy a začali zbierať prípadové štúdie pre aktualizáciu metodík – vytvárame pamäť programu.
Na Slovensku sme prevádzkovali 11 Klubovní. Ide o útulne zariadené bezpečné priestory, kde sa môžu stretávať deti, mladí ľudia aj dospelí. Priestory, kde môžu len tak byť, oddýchnuť si, alebo sa môžu zapojiť do niektorej z aktivít, ktoré v nich robíme, prípadne sa niečo nové naučiť, doučiť či spoznať iných zaujímavých ľudí. Naše Klubovne sú útočiskom, miestom podpory aj priestorom pre osobný rast. Začali sme s ich registráciou ako nízkoprahovej sociálnej služby pre deti a rodiny. Viac informácií o tom, ako to v takej Klubovni vyzerá, si môžete prečítať TU.
V rámci programu ochrany detí sme vybudovali systém na zachytávanie prípadov ohrozenia detí.
Nadviazali sme spolupráce s kľúčovými inštitúciami na posudzovanie miery ich ohrozenia.
Pri individuálnej práci slúži ako nástroj podpory aj naša Infolinka. V roku 2024 sme na nej vybavili 1 400 hovorov, z čoho bolo vyše 220 prvokontaktov. Zaviedli sme tiež emailovú podporu pre zlepšenie komunikácie. Infolinka slúžila aj na vnútornú podporu organizácie a lepšiu komunikáciu medzi jednotlivými oddeleniami.
Komunitná práca
Cez rôzne komunitné podujatia sme spájali a scitlivovali spoločnosť a vytvárali lepšie vzťahy. Či už išlo o letné tábory pre ukrajinské mamy s deťmi, futbalový turnaj, kreatívne aktivity, festivaly Ľudskosť, Medzi nami či Explózia, alebo aj kampaň Deti v bezpečí.
Rovnako sme dokázali úspešne riešiť výzvy a aktivovať lídrov a líderky v komunitnom rozvoji. Či už išlo o vybudovanie priechodu pre chodcov v Petrovanoch, opravu chodníka v Roškovciach alebo vysypanie blatistej cesty štrkom v Kojaticiach. Vo Sveržove sme zasa uskutočnili workshop rodičovských zručností, v Žiline stáli pri zrode ukrajinsko-slovenského divadelného súboru a v Bardejove pri speváckom zbore Berehyne. Posilňovali sme lokálne partnerstvá a zúčastnili sa vyše 150 sieťovacích podujatí s mestami, neziskovkami a jednotlivcami.
Zamestnávanie
V roku 2024 sa nám darilo aj na poli zamestnávania, o čom svedčia čísla a spolupráce. Poskytli sme 1 577 pracovných poradenstiev, pomohli zamestnať sa 260 ľuďom, z čoho bolo 185 z marginalizovanej rómskej komunity a 75 z Ukrajiny. Pomohli sme aj pri zakladaní 19 živností, zabezpečili 28 rekvalifikácií a 28 prvákov sme zapojili do duálneho vzdelávania. Realizovali sme štyri podujatia Živá kniha a druhý ročník inkluzívneho futbalového turnaja Equal cup. Natočili sme inšpiratívne videá o klientskych príbehoch a zorganizovali scitlivovacie workshopy pre vyše sto zamestnancov piatich zamestnávateľov.
Budovali sme lokálne a regionálne partnerstvá, rozbehli spoluprácu a odborné vzdelávanie v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Naše úspechy sme prezentovali na Profesia Days v Žiline a Košiciach. Uzatvorili sme niekoľko memoránd o spolupráci s inými organizáciami a 19 nových partnerstiev so zamestnávateľmi. Stali sme sa členmi viacerých pracovných skupín, v ktorých sa snažíme pôsobiť na systémové zmeny ako v regiónoch, tak aj v rámci celoslovenských platforiem. Prezentovali sme príklady dobre praxe zameranej na ženskú chudobu. Vyškolili sme 11 kariérových poradcov a poradkýň zo základných škôl.
Ako vyzerá naše sprevádzanie mladého človeka na ceste k zamestnaniu, si môžete prečítať v príbehu Kristiána.
Vzdelávanie
Zamerali sme sa najmä na neformálne vzdelávanie a podporu formálneho vzdelávania cez skupinové aktivity na rozvoj sociálnych, emocionálnych a praktických zručností. Venovali sme sa doučovaniu, mentoringu a kariérovému poradenstvu. O našu metodiku je čoraz väčší záujem na školách a pedagogička, ktorá ju používala, zvíťazila v celoslovenskom ocenení kariérových poradcov. A aké čísla a výsledky priniesol náš Program vzdelávania? Skvelé.
Zlepšenie školských výsledkov detí – 86 % rodičov potvrdilo pozitívny vývoj.
Zlepšená dochádzka – 69 % rómskych rodičov zaznamenalo lepšiu dochádzku detí.
Prepojenie komunity – Spolupráca medzi školou, rodičmi a deťmi.
Podpora pre ohrozené skupiny – Pomoc deťom z generačnej chudoby pri prekonávaní bariér.
Podarilo sa nám zaradiť do nášho štipendijného programu vyše 35 mladých ľudí z marginalizovaných rómskych komunít, ktorým sme pomáhali s preplácaním dopravy, školských pomôcok či internátu. Mnohí z nich aj vďaka tejto podpore mohli dokončiť školu. Jedným z našich šikovných štipendistov je aj Kristián, krorý nám prerozprával svoj príbeh.
Dobrovoľníctvo
Dobrovoľníci a dobrovoľníčky sú súčasťou prostredia, ktoré podporuje inklúziu a komunitného ducha. Stávajú sa neoddeliteľnou súčasťou viacerých našich oddelení a zvyšujú dosah a efektívnosť našich aktivít.
Tento rok ich bolo zapojených 75 a to vo veku od 16 do 53 rokov (50 z nich sú pravidelní a dlhodobí). Odpracovali spolu 3 000 hodín v hodnote cca 15 000 €. Pomáhali nám najmä pri prekladoch, sprevádzaní, maľovaní, učení, tancovaní a ďalších aktivitách. Dobrovoľnícku prax u nás mali študenti a študentky zo siedmych rôznych fakúlt a mohli si tak prepojiť teóriu s reálnou praxou. Pre lepšiu predstavu, ako také dobrovoľníctvo u nás vyzerá, si môžete prečítať v príbehu nášho dobrovoľníka Ilju.
Humanitárna pomoc na Slovensku – povodne a požiar
V strede septembra zasiahli Slovensko silné povodne a nám bolo ihneď jasné, že ako humanitárna organizácia, ktorá zasahovala pri prírodných katastrofách v rôznych krajinách na celom svete, zapojíme sa aj do pomoci „doma“.
Naše tímy sa hneď od začiatku stretávali v najviac zasiahnutých obciach na Záhorí a na Kysuciach s ľuďmi, ktorým voda napáchala väčšie či menšie škody na majetku. Počas prvých výjazdov sme monitorovali rozsah škôd a stretnutia s ľuďmi boli plné emócií, hnevu, zúfalstva a skepsy. Vyhlásili sme verejnú zbierku a Slováci a Slovenky opäť raz ukázali veľkú solidaritu, keď darovali na pomoc ľuďom zasiahnutým povodňami viac ako 100 000 eur. Firemní a inštitucionálni darcovia poslali pomoc za viac ako 250 000 eur. Spolu sme teda vyzbierali viac ako 350 000 eur a rozdelili ich v podobe 1 000 a 2 000 eurových príspevkov 90 najviac poškodeným domácnostiam a samosprávam. Technickú, materiálnu a finančnú pomoc sme poskytli 16 obciam, a ešte nám zostalo na finančný príspevok pre dve dobrovoľné hasičské zbory a jedno združenie civilnej obrany.
Viac informácií si môžete prečítať tu.
V strede novembra pod Pustým hradom vo Zvolene vypukol požiar. Zhoreli drevené domy, v ktorých bývalo 17 ľudí z marginalizovanej rómskej komunity, medzi nimi mnoho detí. Vypukol chaos, boj o záchranu života a aj zvyšok majetku. Mesto vyhlásilo mimoriadnu situáciu a my sme sa zapojili do pomoci a mapovali základné potreby postihnutých ľudí. S pomocou viacerých organizácií sa nám podarilo zabezpečiť dostatok zimného oblečenia a trvanlivé potraviny.
Humanitárna pomoc a rozvojová spolupráca vo svete
Pomáhali sme nielen na Slovensku, ale aj na Ukrajine, v Keni, Libanone, Moldavsku, Bosne a Hercegovine, Palestíne a Egypte. Spolupracovali sme na viac ako 25 projektoch.
Ukrajina
Veľká časť našej práce sa stále sústreďuje na pomoc ľuďom či už priamo na Ukrajine, alebo odídencom a odídenkyniam, ktorí prišli na Slovensko. Tým v rámci našich Programov sociálnej integrácie konštantne pomáhame s psychosociálnou podporou, hľadaním ubytovania, škôlok, škôl, zamestnania či zdravotnej starostlivosti. Naša ukrajinská misia však aktívne pracuje aj priamo vo vojnou zmietanej krajine a snaží sa miestnym obyvateľom a obyvateľkám pomáhať zmierňovať následky vojny. Renovujeme protiletecké kryty pri školách a škôlkach, rozdávame školské pomôcky, poukážky na teplé oblečenie, palivové drevo. Organizujeme podujatia pre deti, psychologické workshopy, podporujeme malé podnikateľské subjekty a množstvo iných aktivít. A takto vyzerala naša minuloročná pomoc na Ukrajine v číslach:
- spolu sme pomohli 31 094 ľuďom
- pomoc sme poskytli v 11 oblastiach, čo je doposiaľ najviac, a tiež v meste Kyjev
- rozdelili sme vyše 79 ton materiálnej pomoci, vrátane palivového dreva, potravín či hygienického materiálu
- 13 064 ľudí sa zúčastnilo nejakej z našich podporných aktivít
- uskutočnili sme 865 intervencií v oblasti inklúzie a 478 intervencií v oblasti ochrany
- podporili sme drobných podnikateľov a mnoho ďalších podnikateľských aktivít
- pomohli sme renovovať 14 protileteckých krytov pri školách a škôlkach
- rozdali sme 221 poukážok na nákup zimného oblečenia
- 14 domácnostiam sme dodali palivo na zimu, spolu viac ako 42 ton
- vytvorili sme 107 nových lôžok
Tu si môžete pozrieť VIDEO, kde pani Antonina hovorí o svojom ťažkom živote aj o tom, ako jej naša pomoc s dodávkou dreva na zimu pomôže.
Moldavsko
Začiatkom roka 2024 sme úspešne ukončili náš projekt, vďaka ktorému sa nám podarilo podporiť nezávislé médiá v krajine a prispieť tak k otvorenej a slobodnej občianskej spoločnosti. Zapojili sme doň 24 mentorov, 30 expertov a 15 médií z rôznych moldavských regiónov, pričom všetky dostali podporu na svoje strategické priority, ako je tvorba obsahu či rozvoj podnikania, ale aj investície do konkrétneho inovatívneho produktu, služby alebo riešenia.
Ako mimoriadne úspešný sa v projekte ukázal mentoring, v ktorom rôzni odborníci a odborníčky radili médiám, ako zvýšiť kvalitu a príťažlivosť ich obsahu, ale aj ako vedia zlepšiť technickú podporu a vývoj online platform. Vďaka peniazom z grantov si zapojené médiá mohli zaobstarať také technické vybavenie, ktoré zlepšilo kvalitu vysielania, živých prenosov, ale aj článkov či podujatí pre verejnosť.
Bosna a Hercegovina
Koncom leta sme ukončili dobrovoľnícky projekt, do ktorého bola zapojená naša dobrovoľníčka Romana. Vďaka jej práci sa nám podarilo posilniť spoluprácu občianskych združení s mestom Mostar a zlepšiť spolužitie tamojších ľudí. Dosiahli sme mnoho pozitívnych výsledkov vrátane väčšej inklúzii marginalizovaných skupín, na ktoré sme sa v projekte sústredili. Všetky zapojené občianske združenia reportovali zlepšenie ich viditeľnosti a posilnenie kapacít, ktoré im môžu pomôcť pri získaní ďalších prostriedkov v budúcnosti. Zároveň došlo aj k zlepšeniu komunikácie medzi lokálnymi autoritami a občianskou spoločnosťou.
Pár slov od našej dobrovoľníčky Romany:
Bosna a Hercegovina je rozvinutá krajina, kde niektoré služby síce fungujú horšie ako na Slovensku, avšak priority zostávajú rovnaké. Myslím, že pobyt tu mi pomohol uvedomiť si, v ktorých oblastiach sa Slovensko posúva rýchlejšie aj vďaka členstvu v EÚ, a kde – naopak- robíme krok vzad a kam tieto kroky môžu viesť. V krajine som strávila dva výmenné pobyty počas štúdia a mám ju veľmi rada. Aj preto som bola nadšená z príležitosti pracovať na projekte, akým je projekt Mostar, kde som videla hmatateľné výsledky v meste aj komunite.
Článok o Romane si môžete prečítať TU.
Libanon
V septembri 2024 sa nám podarilo úspešne ukončiť ďalší projekt v Libanone, na ktorom sme spolupracovali s miestnou organizácia International Humanitarian Relief a našou pobočkou v Libanone, pričom ho podporil SlovakAid. Náš tím navštívil krajinu aj osobne, aby zistil, či všetko dopadlo tak, ako malo.
Našim cieľom bolo naučiť ľudí z miestnej komunity, ale aj Sýrčanov a Palestínčanov nové zručnosti v oblasti spracovania potravín. Tie im následne zabezpečia ďalší alebo nový príjem, vďaka čomu môžu zlepšiť svoje živobytie, ale aj vybudovať si odolnosť a sebestačnosť. Taktiež sme sa usilovali o zlepšenie miestnej infraštruktúry tým, že sme nainštalovali solárne panely a vodné tanky na zber dažďovej vody. Do aktivít sa priamo zapojilo takmer 200 ľudí. Ďalším takmer 1 500 ľuďom sme pomohli nepriamo, prostredníctvom školení, prepájacích podujatí či inštalácií spomínaných panelov a nádrží.
V Libanone sme však pomáhali aj z humanitárneho hľadiska. Kvôli októbrovej eskalácii napätia v krajine boli mnohí miestni obyvatelia a obyvateľky nútení opustiť svoje obydlia na juhu krajiny a premiestniť sa na sever. Často jediný ich majetok tvorilo zopár tašiek. Postupne sa prehlbovala humanitárna kríza, kedy títo ľudia prespávali v kolektívnych centrách, ale aj na uliciach a ich základné potreby neboli uspokojované. Na krízovú situáciu sme zareagovali zaslaním humanitárnej pomoci cez miestneho partnera International Humanitarian Relief. Vďaka Skutočnému darčeku Humanitárny balíček sa nám podarilo doručiť teplé jedlo pre viac ako 2 500 ľudí. Išlo prevažne o rodiny, ktoré sa združovali vo verejných útulkoch v oblastiach na juhu Libanonu, údolí Bekaa, Libanonskej hory a Akkare.
Naša kolegyňa Allison bola v čase tejto krízy priamo v Bejrúte a napísala niekoľko postrehov z tamojšieho diania.
Keňa
Na jar sme ukončili dva pekné projekty v spolupráci s organizáciami Cobec a Sotehub. Najskôr sme uskutočnili školenia v oblasti včelárstva a ich účastníci a účastníčky zároveň dostali celé včelárske vybavenie ako aj podporu pri predávaní svojich výrobkov na miestnom trhu. V rámci druhého projektu sme vybudovali tri skleníky pre tri skupiny žien, spolu okolo 60 žien. Všetky produkty, ktoré dámy v skleníkoch vypestovali, mohli ďalej predávať na miestnom trhu a taktiež získali školenia v oblasti poľnohospodárstva a obchodných zručností.
V auguste sme spustili ďalší projekt, ktorý nadväzuje na úspechy toho skleníkového a zapája ďalšie skupiny zraniteľných žien, ktoré sa do predchádzajúceho projektu nedokázali zapojiť kvôli tomu, že nemali prístup k vode.
V novembri sme ukončili projekt v spolupráci s organizáciou AWAK, do ktorého sa zapojilo približne 150 žien. Zúčastnili sa školení z oblasti pestovania ovocia, zeleniny a rastlín, a taktiež dostali zariadenie na to, aby mohli tieto plodiny pestovať aj doma. Ďalšie ženy sa zúčastnili workshopov pečenia, rovnako aj marketingových a finančných školení, aby svoje voňavé upečené chleby a koláče mohli ďalej predávať, privyrobiť si tak a napríklad aj poslať svoje deti do školy.
Palestína
V lete sme v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR poslali do Gazy zásielku kanistrov na vodu a hygienických balíčkov. Od októbra do konca roka 2024 sme s pomocou partnerskej organizácie CESVI rozvážali pitnú vodu do komunít vnútorne vysídlených ľudí v centrálnej a južnej Gaze. Pokračovať budeme aj v distribúcii trvanlivých potravín pre Palestínčanov a Palestínčanky, a to s pomocou partnerskej organizácie Misr El Kheir Foundation. Na prelome novembra a decembra náš tím navštívili Palestínu, Západný Breh, a započal ďalšie spolupráce s miestnymi organizáciami.
Globálne vzdelávanie
Globálne vzdelávanie sa snaží priblížiť zložité vzťahy prepojenosti spoločností, krajín, kultúr, histórie, životného prostredia a ekonomík v dnešnom globalizovanom svete. Súčasťou je aj Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet. V roku 2024 oslávil už 25. výročie vzniku. Pri tej príležitosti sa vrátil po dvoch rokoch do zrekonštruovaných priestorov Kina Lumière a to vo výrazne inkluzívnejšej podobe.
Festival prebiehal desať dní v kine a následne ďalší týždeň online. Od roku 2020 festival spolupracuje s portálom DAFilms.sk, kde sprístupňuje časť svojho programu online pre diváctvo na celom Slovensku.
Jeden svet 2024 v číslach
- 10 festivalových dní
- 47 filmov
- 2 pásma krátkych filmov
- 4 kinosály
- 12 filmov s popisnými titulkami pre ľudí so sluchovým znevýhodnením
- 6 filmov s audiokomentárom pre ľudí so zrakovým znevýhodnením
- 4 špeciálne projekcie – 2 pre ľudí bez domova, 1 pre zdravotný personál Bratislavy, 1 pre klientky z Brány do života
- 1 projekcia pre deti
- 2 projekcie pre rodičov s deťmi
- 12 filmov sprístupnených online
- 8 311 pozretí filmov
- 1 142 akreditácií
- 51 zapojených dobrovoľníčok a dobrovoľníkov
Jeden svet na školách
Aj v roku 2024 priniesol Festival Jeden svet program pre školy naprieč celým Slovenskom. Žiactvo si mohlo užiť starostlivo vyberané online sprístupnené filmy a nadväzujúce naživo vysielané diskusie so zaujímavými hostkami. Filmy boli uvedené v pôvodnom znení s farebne rozlíšenými opisnými titulkami v slovenčine. Vybrané diskusie boli tlmočené do slovenského posunkového jazyka. A takto vyzeral Jeden svet na školách v číslach:
- 3 dokumentárne filmy
- 5 diskusií
- 2 941 žiakov a žiačok sledovalo filmy vo všetkých krajoch Slovenska
- 53 miest a obcí
- 77 škôl
- 93 učiteľov a učiteliek
Svet medzi riadkami
Zorganizovali sme 3. ročník novinárskeho festivalu Svet medzi riadkami, ktorý do Bratislavy priniesol hostí z mnohých krajín sveta. Spolu sme diskutovali a zdieľali najnovšie trendy aj hlbšie otázky a dilemy žurnalistiky. Publikovali sme tiež piatu sériu podcastu Svet medzi riadkami a koncom roka sme započali ďalšiu. Publikovali sme množstvo článkov zameraných na mediálny špeciál Zdravie a zmena klímy na Slovensku.
Viedli sme tri univerzitné predmety pre študenstvo žurnalistiky na Komenského univerzite v Bratislave a Univerzite Konštantína filozofa v Nitre. Takisto sme realizovali workshopy na Fakulte masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Celkovo sme sa o naše poznatky podelili s viac než 80-timi študentkami a študentmi.
Koncom roka sme dokončili príručku Ako učiť o chudobe, v ktorej ponúkame inšpirácie, ako vzdelávať deti a mládež o chudobe a sociálnom vylúčení. Naším cieľom bolo vytvoriť publikáciu, ktorá prináša nielen konkrétne námety do výučby, ale aj základné informácie o chudobe a sociálnom vylúčení, príklady dobrej praxe zo školy a tipy na ďalšie hodnotné materiály.
Zároveň sa nám podarilo dostať skoršie predmetové metodické príručky globálneho vzdelávania k ďalším viac ako 400 ľuďom, ktorí sa venujú vzdelávaniu.
Letná škola Človeka v ohrození
Cez leto sme “uvarili” naše tradičné LEČO – Letnú školu s Človekom v ohrození. Zišlo sa v nej 18 mladých ľudí veku 16-20 rokov z celého Slovenska. Počas piatich dní sa zapájali do rôznych diskusií, kde získali informácie o naliehavých problémoch, akou sú klimatická zmena či chudoba a skúmali aj silu individuálnej voľby.