Prejsť na hlávný obsah
29 máj 2024

Každý môže dať v živote gól 

Školské ihrisko, natešení hráči, fandiace publikum a lopta v hlavnej úlohe. Predposledný májový piatok patril inkluzívnemu a priateľskému futbalovému turnaju Equal Cup, ktorý zorganizoval Človek v ohrození so spoločnosťou Volkswagen už po druhýkrát. Tento rok sme sa stretli v  Zlatých Klasoch. 

Turnaj sa konal v rámci nášho projektu Lepšia Budúcnosť pre mladých Rómov, ktorého cieľom je motivovať mladých ľudí k štúdiu, k správnemu výberu strednej školy či k uplatneniu na trhu práce. Nuž a cieľom samotného turnaja je zasa prepojiť svet žiakov s potenciálnymi zamestnávateľmi. A na futbalovom ihrisku sa prepojili doslova. Stretli sa na ňom chalani z troch základných škôl v  Lozorne, Zlatých Klasoch a Plaveckom Štvrtku a  jednej strednej - Duálnej akadémie v Bratislave. Ich tímy doplnili náhodne vylosovaní dospelí hráči z  firemných tímov Volkswagen, Tesco a  Lenovo. A  mohli sme to odpískať. 

Mužské osadenstvo sa niekoľko hodín naháňalo za loptou na príjemnom školskom ihrisku obklopenom zeleňou. Keď riaditeľka školy, pani Eva Danisová dovolila aj zvyšným triedam počas jednej školskej hodiny prísť fandiť, rozhodne sa o turnaji dozvedela celá obec. Také bolo publikum hlučné, ale predovšetkým prajné. Domáci si to patrične užívali. 

Za týmto vydareným futbalovým podujatím stojí, okrem iných, aj vedúca Programu zamestnávania v  Človeku v  ohrození, Michaela Mudroňová. 

Veľmi sa tešíme, že sa nám aj tento rok podarilo zaangažovať všetky spomínané školy a zamestnávateľov. Niektoré tváre tak už poznáme aj z minulého roka. Rada by som poďakovala Volkswagenu, ktorý podujatie financoval, Tescu, ktoré zabezpečilo chutné občerstvenie a Lenovu, ktoré sa spolupodieľalo na nákupe parádnych cien pre víťazov, ale aj pre tých ostatných. Lebo porazený tu teda vonkoncom nebol nikto.

Miša ocenila veľmi príjemnú a priateľskú atmosféru, ktorá na ihrisku aj mimo neho celý čas panovala a na otázku, kto je jej favoritom na víťaza, nemohla odpovedať inak, ako Plavecký Štvrtok. Totiž – práve tam má Človek v ohrození jedno zo svojich komunitných centier a miestne deti teda pozná osobnejšie. V každom prípade, o kúsok lepšie triafalo iné družstvo, ale o tom až na záver… 

A ako vnímala turnaj na „domácej pôde“ pani riaditeľka Danisová? „Predovšetkým ako príležitosť zdieľať a osláviť priateľstvo. Naše decká sú nadšené vždy, keď môžu vybehnúť von. Potrebujú oblohu a trávu pod nohami. Keď sa dozvedeli, že tu takýto futbalový turnaj bude, ovácie boli obrovské. Okrem toho máme veľmi nadaných zdatných športovcov, ktorých šport baví a telesnú výchovu nikdy nevynechajú. Preto sa teším, že dnes majú možnosť ukázať svoje schopnosti.“ 

A veru ukázali. Z družstiev boli najlepší a po spoločnom obede v školskej jedálni si pri vyhlasovaní výsledkov odniesli medaily za zaslúžené prvé miesto. Gratulujeme im a tešíme sa, že turnaj sa niesol v duchu rovnosti a priateľstva a deti aj dospelí hrali s rovnakou radosťou a zanietením. Vidíme sa o  rok v Plaveckom Štvrtku. 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie