Čo sa nám podarilo v roku 2023?
Aj naďalej sme pomáhali ľuďom z Ukrajiny i marginalizovaným rómskym komunitám, humanitárnu pomoc sme poslali do zemetrasením postihnutého Turecka a Sýrie, rovnako ako do vojnou zmietanej Gazy. Ukončili sme projekt v Moldavsku a rozbehli ďalší v Libanone. Vydali sme príručku a zorganizovali festival. Prečítajte si, aký bol náš rok 2023.
Slovensko a Programy sociálnej integrácie
Naša práca na Slovensku sa dlhodobo zameriava na podporu rozvoja ľudí z vylúčených komunít. Po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 sa prirodzene rozšírila aj o pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou. Pod hlavičkou Programov sociálnej integrácie pomáhame týmto ľuďom v piatich oblastiach – sociálna práca, komunitná práca, vzdelávanie, zamestnávanie a dobrovoľníctvo. V roku 2023 mala naša práca na Slovensku dosah na 23 772 ľudí.
Sociálna práca
Sociálne poradenstvo sme minulý rok poskytovali takmer 25 000 krát v oblastiach ako bývanie, vzdelávanie, dostupnosť sociálnych príspevkov, ochrana práv a pod. Súčasťou poradenstva bola aj činnosť Infolinky, na ktorej sme sa venovali približne tisícke telefonátov. V našich komunitných centrách a bezpečných priestoroch sme absolvovali vyše tisíc skupinových aktivít a aktivít nízkoprahového charakteru. Stali sme sa rešpektovaným partnerom v regiónoch, kde pôsobíme, v oblasti poradenstva a ochrany detí. Pokračovali sme v práci orientovanej na podporu ženských skupín. Približne 70 % ľudí, ktorí bývali na ubytovniach, sa dokázalo aj vďaka našej práci osamostatniť a odísť na súkromné bývanie. Pomáhali sme aj pri akútnych humanitárnych situáciách na Slovensku, napríklad pri požiari v rómskej komunite v Telgárte, alebo pri zvýšenej migrácii utečencov zo Sýrie.
Komunitná práca
Psychosociálna podpora, ochrana detí, rodovo podmienené násilie či inklúzia a environmentálne témy, to boli oblasti, ktorým sme sa prioritne venovali v rámci komunitnej práce. Opäť sme dokázali, že vieme citlivo načúvať potrebám komunity, podporovať inkluzívne skupiny a podporovať komunitné dobrovoľníctvo. Mapovali sme potreby v zraniteľných komunitách a organizovali pre ne tvorivé dielne, výlety, workshopy, športové podujatia či pikniky a grilovačky, v duchu hesla „jedlo spája“. Počas leta sme zorganizovali inkluzívne denné letné tábory, ktoré mali, ako vždy, obrovský úspech u detí aj u našich komunitných pracovníkov a pracovníčok. Nacvičili a odohrali sme inkluzívne slovensko-ukrajinské divadelné predstavenie a spolupodieľali sa na Festivale Ľudskosť, ktorý získal nomináciu na národnú cenu za projekt dobrovoľníctva. Celkovo sme realizovali 672 komunitných aktivít, do ktorých sa zapojilo vyše 18 000 ľudí.
Vzdelávanie
Minulý rok sme vďaka našej práci uľahčili prístup k vzdelaniu viac ako 2000 deťom. Pomohli sme im s doučovaním a rozvojom zručností. Spolupracovali sme s 18 školami naprieč celým Slovenskom. Mali sme 12 úspešných dualistov a 31 mladých ľudí sme podporili štipendiom. Okrem toho si nás prizývali aj ako odborníkov k téme zlej školskej dochádzky a komentovali sme aj návrh k zavedeniu povinnej školskej dochádzky pre deti z Ukrajiny. Vydali sme metodiky Kariérového poradenstva a Digitálnych zručností pre prácu s deťmi z MRK. Spracovali sme aj edukačné videá o integrácii žiakov a žiačok do škôl.
Tu si môžete prečítať príbehy našich štipendistiek a štipendistu, ktorým sa podarilo úspešne ukončiť vysnívané školy. Sympatická Renáta sa vrátila do školy po 15 rokoch a zmaturovala tesne pred 40-tkou. Cieľavedomý Bohuš úspešne zmaturoval a rozbehol si kariéru v Tescu, kde stúpa na pracovných pozíciách stále vyššie. Húževnatá Denisa zvládla štúdium na vysokej škole a jej sen sa stať učiteľkou sa aj vďaka tomu možno stane skutočnosťou.
Zamestnávanie
Veľmi nás teší, že mnohí zamestnávatelia nás už sami oslovujú so žiadosťou o spoluprácu. V roku 2023 sme vytvorili 140 nových partnerstiev so zamestnávateľmi a spolu ich už máme 250. Motivovali sme klientov a klientky, aby si vďaka rekvalifikácii zvyšovali zručnosti. K rekvalifikácii sme dopomohli vyše 50 ľuďom. Pracovné poradenstvo sme poskytli 2331 krát a zamestnali sme vyše 400 ľudí, z toho 140 odídencov z Ukrajiny a 266 z rómskych komunít. Pokračovali sme v úspešnej spolupráci s Volkswagenom a s Tescom a v rámci Rozvojového programu pre mladých Rómov sme vybavili stáž viacerým mladým ľuďom. Motivovali sme deti k štúdiu na stredných školách, začali sme využívať techniku „živej knihy“, kde im kolegyňa, ktorá vyrástla v generačnej chudobe, prezentovala svoj úspešný životný príbeh.
V našej spoločnosti je množstvo mladých Rómov a Rómok, ktorí po ukončení základnej školy nemajú záujem či možnosť pokračovať v ďalšom štúdiu. Toto obdobie je pre nich veľmi kritické a nám záleží na tom, aby sa aj oni v živote uchytili. Pomáhame im objavovať príležitosti, ako sa môžu realizovať hoci len s ukončenou základnou školou. Jednou z nich je aj náš Rozvojový program pre mladých Rómov a Rómky, ktorý realizujeme v spolupráci s Tescom.
Michaela Mudroňová, vedúca programu zamestnávania
Dobrovoľníctvo
Koncom minulého roka bolo aktívnych 44 dobrovoľníkov vo všetkých našich lokalitách. Nábory sme robili na univerzitách aj stredných školách, pričom najmladší mal 16 a najstarší vyše 50 rokov. Úspešné spolupráce sme zaznamenali aj s dobrovoľníckymi centrami a z niektorých zanietených dobrovoľníkov a dobrovoľníčok sa časom stali aj naši zamestnanci a zamestnankyne.
Humanitárna pomoc a rozvojová spolupráca vo svete
Pomáhali sme nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Tam, kde nám bežia projekty, ale aj tam, kde to bolo aktuálne potrebné. A samozrejme, nezaháľala ani naša ukrajinská misia.
Ukrajina
Veľká časť našej práce sa stále sústreďuje na pomoc ľuďom či už priamo na Ukrajine, alebo odídencom a odídenkyniam, ktorí prišli na Slovensko. Tým v rámci našich Programov sociálnej integrácie konštantne pomáhame s psychosociálnou podporou, hľadaním ubytovania, škôlok, škôl, zamestnania či zdravotnej starostlivosti. Naša ukrajinská misia však aktívne pracuje aj priamo vo vojnou zmietanej krajine a snaží sa miestnym obyvateľom a obyvateľkám pomáhať zmierňovať následky vojny. A takto vyzerala naša minuloročná pomoc na Ukrajine v číslach:
- zabezpečili sme viac ako 2 200 ton humanitárnej pomoci do 8 regiónov Ukrajiny pre viac ako 52 000 ľudí
- dodali sme palivové drevo pre cca 1900 ľudí žijúcich v Zakarpatskej oblasti
- v rámci nášho programu Shelter sme 14 prístreškov a 12 modulových domov vybavili nábytkom a domácim zariadením, opravili štyri obecné budovy a postavili jeden prefabrikovaný dom
- pre 615 rodín sme zabezpečili teplé zimné oblečenie a obuv
- do rôznych oblastí na Ukrajine sme darovali ohrievače, generátory, čerpadlá, sušičky, powerbanky a iné potrebné zariadenia
- pre približne 1700 ľudí sme zabezpečili súkromné i skupinové stretnutia s psychológmi a usporiadali sme 60 psychologických podujatí, školení a seminárov
- deti sme potešili návštevou klauna, muzikoterapiou, hipoterapiou
- v Zakarpatsku sme postavili 20 detských ihrísk
- usporiadali sme 11 detských táborov pre viac ako 500 detí
- upravili sme priestory pre deti aj bombové kryty a prispeli tak k väčšej bezpečnosti viac ako 4 000 detí počas leteckých poplachov
- darovali sme deťom 700 školských súprav
- zorganizovali sme desať školení pre približne 250 učiteľov a školských psychológov, 5 dvojdňových obchodných školení a 13 obchodných grantov
- pre 100 uchádzačov o zamestnanie sme urobili 10 seminárov a pre vyše 100 tínedžerov zasa 8 odborných poradenských stretnutí
- uskutočnili sme 57 komunitných podujatí pre približne 1500 ľudí a viac ako 1300 aktivít dobrovoľníkov s deťmi
- a ešte oveľa oveľa viac.
Turecko
Ničivé zemetrasenie, ktoré začiatkom roka 2023 zasiahlo Turecko, Sýriu a okolité štáty, si vyžiadalo viac ako 50-tisíc obetí a milióny zranených. V Človeku v ohrození sme zareagovali okamžite po katastrofe. Vďaka pravidelným darcom sme z fondu Klubu priateľov vyčlenili na rýchlu pomoc prvých 10 000 eur. Ľudia na Slovensku ukázali veľké srdce a v nasledujúcich dňoch sme vyzbierali na ďalšiu pomoc ako viac 150-tisíc eur a neskôr táto čiastka vzrástla až na 400-tisíc eur. Vďaka týmto peniazom sme spolu s partnerskou organizáciou Člověk v tísni mohli zmierňovať zemetrasením napáchané škody, z ktorých sa krajiny budú spamätávať ešte dlho.
Keňa
V roku 2023 sme vďaka finančným prostriedkom zo Skutočného darčeka pomáhali aj miestnym komunitám v Keni a podporili tamojší včelársky aj skleníkový projekt. Tiež sme podporili Program na obnovu a odolnosť zraniteľných matiek v slumoch v Mombase, zabezpečili im školenia, posilnili ich finančnú gramotnosť a vysvetlili im fungovanie trhu. Finančne sme podporili aj Kuraciu farmu, ktorá v Keni školí miestnych obyvateľov a obyvateľky v chove sliepok, aby si ním mohli finančne prilepšiť.
Moldavsko
V Moldavsku pomáhame už viac ako 15 rokov a minulý rok sme v krajine úspešne ukončili náš ďalší projekt. Prepojili sme v ňom miestne nezávislé média s expertami zo sveta žurnalistiky a podnikania a ukázali im nástroje a know-how, pomocou ktorého bude ich obsah kvalitnejší a dostane sa k širšiemu publiku. V rámci projektu sme uskutočnili aj viaceré monitorovacie cesty a navštívili médiá a start-upy, ktoré sme podporili menšími grantami.
Do projektu sa zapojilo dovedna 24 mentorov, 30 expertov a 15 začínajúcich aj etablovaných médií z rôznych moldavských regiónov, pričom všetky dostali podporu na svoje strategické priority, ako je tvorba obsahu či rozvoj podnikania, ale aj investície do konkrétneho inovatívneho produktu, služby alebo riešenia.
Libanon
Libanon v súčasnosti čelí jednej z najvážnejších globálnych hospodárskych kríz a z výskumov vyplýva, že až 70 % rodín nie je schopných pokryť svoje základné životné potreby. Človek v ohrození tam spolu s ďalšími organizáciami aktívne spolupracoval s komunitou v severnom Libanone na riešení otázok udržateľného poľnohospodárstva, energetickej bezpečnosti a nezamestnanosti. Náš tamojší projekt sa zameral na ekologické poľnohospodárstvo a vzdelávali sme v ňom farmárov a farmárky, učili sme ich inštalovať vodovodné potrubia, aby mali trvalý prístup k vode aj počas suchých mesiacov. Sýrskych utečencov sme zasa školili, ako inštalovať zavlažovací systém a zbierať dažďovú vodu. Zapojení muži a ženy tak získali cenné zručnosti, ktoré im uľahčia život v nehostinnom regióne.
Gaza
Človek v ohrození ako prvá slovenská organizácia poslal koncom roka humanitárnu pomoc civilnému obyvateľstvu do Gazy. Nadviazali sme spoluprácu s egyptskou partnerskou organizáciou, vďaka ktorej sme tam prepravili potravinovú pomoc v hodnote 30 000 eur. Išlo zväčša o potraviny, ktoré už sa nemusia ďalej pripravovať a tepelne spracovávať, keďže ľudia často nemajú prístup k plynu, elektrine. Suma, ktorú sme na pomoc vyčlenili, dokázala takmer presne naplniť jeden celý kamión potravinovej pomoci, čo bolo asi 21 ton. Otvorili sme aj kampaň (https://clovekvohrozeni.sk/humanitarna-pomoc-gaza/), cez ktorú môže ľuďom v Gaze pomôcť ktokoľvek. Za získané prostriedky budeme ešte navyšovať objem pomoci zo Slovenska.
Globálne vzdelávanie
Globálne vzdelávanie sa snaží priblížiť zložité vzťahy prepojenosti spoločností, krajín, kultúr, histórie, životného prostredia a ekonomík v dnešnom globalizovanom svete. Súčasťou je už vyše 20 rokov aj Festival Jeden svet, ktorý sa konal už po tretí raz v hybridnej forme. Online formou bolo sprístupnených 27 projekcií pre verejnosť a naživo v kinosálach 36 projekcií. Hlavnou témou ročníka bola LÁSKA. A takto vyzeral Jeden svet v číslach: Počas 7 festivalových dní sa premietlo 71 filmov a 3 pásma krátkych filmov v 4 kinosálach. 7 filmov bolo pre sluchovo a zrakovo znevýhodnené diváctvo, boli aj 4 špeciálne projekcie pre ľudí bez domova, seniorov a zdravotný personál. Zaznamenali sme 10 213 pozretí filmov a 13 006 ľudí sledovalo streamované diskusie. Udelili sme 1 213 akreditácií a zapojili 61 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok.
Súčasťou festivalu bol aj Jeden svet na školách, do ktorého sa zapojilo 84 škôl a 2 872 žiakov a žiačok. Jeden svet v komunitách zasa premietal dokumentárne filmy počas 159 komunitných udalostí naprieč slovenskom.
Zorganizovali sme aj 2. ročník novinárskeho festivalu Svet medzi riadkami, ktorý priniesol hostí z celého sveta. Spolu sme diskutovali a zdieľali najnovšie trendy aj hlbšie otázky a dilemy žurnalistiky. Publikovali sme dve série podcastu Svet medzi riadkami v denníku SME aj mediálny špeciál Naša migrácia. V spolupráci s mediálnou iniciatívou Svet medzi riadkami a Katedrou žurnalistiky sme pripravili novinársky špeciál, ktorý vychádza zo sociologického prieskumu. Zúčastnilo sa ho viac ako 600 ľudí – migrantov a migrantiek, ktorí odišli zo Slovenska. Publikovali sme tiež mediálny špeciál Zdravie a zmena klímy na Slovensku.
Získali sme dve nominácia na Novinársku cenu v kategórii Online inovatívna žurnalistika a Komentár. Viedli sme tri univerzitné predmety pre študenstvo žurnalistiky na Komenského univerzite v Bratislave a Univerzite Konštantína filozofa v Nitre. Pilotovali sme dva semestre povinne voliteľného predmetu Mediálna a informačná gramotnosť pre novinárov v Nitre. Naša vzdelávacia výstava VOĽBA 2050 prebehla v Košickej Tabačke a v Prahe v Kasárňach Karlín.
Vydali sme príručku Ako učiť o klimatickej zmene, kde ponúkame inšpirácie, ako vzdelávať deti a mládež o zmene klímy a ukotviť klimatické vzdelávanie v školskom prostredí. Dostala sa na vyše 900 škôl, teda k viac ako 75 000 deťom a mladým ľuďom. Naším cieľom bolo vytvoriť publikáciu, ktorá prináša nielen konkrétne námety do výučby, ale aj základné informácie o klimatickej zmene a jej vplyve na duševné zdravie, príklady dobrej praxe zo školy a tipy na ďalšie hodnotné materiály.
Cez leto sme “uvarili” naše tradičné LEČO – Letná škola s Človekom v ohrození. Zišlo sa v nej 20 mladých ľudí veku 16-20 rokov z celého Slovenska. Počas 5 dní sa zapájali do rôznych diskusií, kde získali informácie o naliehavých problémoch, akou sú klimatická zmena či chudoba a skúmali aj silu individuálnej voľby.