Prejsť na hlávný obsah
26 nov 2016

Ako sa vysporiadať s násilím? Deti natočili videá ako návod

Videli ste už niekedy, ako jedno dieťa šikanuje iné a žiadny dospelý to nezastavil? Alebo ste spoza dverí počuli ostrú hádku susedov a nikto ju nepokladal za vážnu? Stali ste sa svedkom rasovo motivovaného činu a nevedeli, ako sa máte zachovať? Nie ste sami! 

Aj naše deti v komunitných centrách sa často stretávajú s rôznymi formami násilia a veľakrát nevedia, ako sa s ním vysporiadať. Násilie má totiž rôzne formy, no často jednotnú reakciu okolia. Mnohí ho ignorujú a považujú za bežný jav v spoločnosti.

„To ale v citovom prežívaní detí spôsobuje zmätok. Nedokážu dobre zhodnotiť, čo je dobré a čo nie. Správanie iných sa naučia imitovať a prenášajú ho do svojho života i školského prostredia,“ upozorňuje Petra Melikantová, odborná metodička sociálnych služieb z Človeka v ohrození.

My sme sa deťom i dospelým rozhodli ukázať, ako by sa mali v určitých situáciách zachovať. Chlapci a dievčatá z komunitného centra v Roškovciach vytvorili návod! V priebehu niekoľkých mesiacov absolvovali školenia a potom natočili štyri hrané videá na rôzne témy – domáce násilie, šikanovanie, obťažovanie a jedno bonusové, zamerané na nácvik nekomplementárneho správania.

Koncom novembra sme potom zorganizovali verejné premietanie, aby sme ľuďom naše videá predstavili a o téme s nimi diskutovali. V komunitnom centre v Roškovciach sme privítali deti, ich rodičov, členov komunitnej rady  i všetkých, ktorých téma či dianie v centre zaujíma. Mnohí náš nápad uvítali a viacerí sa radi podelili o svoje skúsenosti. Opäť raz sme sa tak vzájomne dozvedeli niečo nové, videli problém z viacerých uhlov a rozhodli sa viac na nesprávne správanie upozorňovať.

A ako to u nás vyzeralo?

 

Pozrite si tiež hrané videá, ktoré naše deti z Roškoviec natočili!

O domácom násilí:

O šikanovaní:

O obťažovaní:

Bonus:

Deti videá natočili v rámci projektu SOS Roškovce, ktorý vznikol ako reakcia na potrebu diskusie na tému násilného správania sa nielen v segregovaných lokalitách. Videá budú súčasťou metodickej príručky pre dospievajúcu mládež, ktorú plánuje Človek v ohrození vydať budúci rok.

V tomto roku sme vydali prvú metodiku k téme násilia pod názvom Nebo, peklo, raj…, ktorá je určená prvému stupňu na základnej škole. Stiahnuť si ju môžete tu.

Metodické príručky vznikli vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet