Prejsť na hlávný obsah
29 feb 2016

Jadrová Ukrajina: Privreté oči, zdvihnutý prst

Medzinárodný menový fond ústami svojej predsedníčky minulý týždeň pohrozil Ukrajine, že jej stiahne niekoľkomiliardovú podporu. Fondu sa nezdá, či má duo Porošenko-Jaceňuk dostatočný ťah na bránu pri realizácii demokratických reforiem. Súvisiace problémy sú viditeľné aj vo vývoji ukrajinského energetického sektora, vrátane ohrozujúceho jadra.

Jadrové elektrárne dnes zabezpečujú viac ako polovicu spotreby elektriny na Ukrajine a takmer štvrtina peňazí z Európskej únie za obdobie rokov 2007-2014 išla práve do oblasti jadrovej produkcie. Ukrajinský jadrový programu spolufinancujú z našich daní európske finančné inštitúcie – Euratom a Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Oficiálne sa táto podpora nazýva „bezpečnostný jadrový upgrade“, umožňuje však predĺžiť život 15 ukrajinským reaktorom sovietskeho typu až o 20 rokov, než bolo ich výrobcami predpokladané.

Údajne je podpora dôležitá na to, aby sme mali kontrolu nad bezpečnosťou jadrových prevádzok na Ukrajine. Nie je tomu tak. Financovanie ukrajinského jadrového programu je spiatočnícke, nebezpečné, retarduje demokratizáciu a podporuje energetickú závislosť krajiny na Rusku. V kontexte zdvihnutého prstu MMF je na čase, aby si dôsledky podpory ukrajinského jadra uvedomila aj Európska únia.

Ukrajina bez oznámenia odložila implementáciu bezpečnostných opatrení, ktoré mala zrealizovať v rámci uvedeného programu. To v praxi znamená, že reaktor Južno-Ukrajinský 2 od decembra funguje nad rámec svojej životnosti bez splnenia až 13 kľúčových bezpečnostných podmienok. A v krátkom období ho majú nasledovať ďalšie reaktory. Tento program uzamyká krajinu na dekády do závislosti nielen na neudržateľnom zdroji, ale aj na závislosti na expanzívnom susedovi – Rusku. Jadrové palivo totiž Ukrajina privádza z Ruska a väčšinu vyhoreného vyváža späť.

A demokracia či reformy? Rozhodovanie s obrovským dopadom na Ukrajincov aj našincov realizuje jadrový regulátor, ktorému vláda – bez akejkoľvek účasti verejnosti – oficiálne odobrala nezávislosť. Už ani nespomíname „formality“, ako je porušovanie dvoch medzinárodných dohovorov a podmienok vyplývajúcich z pôžičky Euroatomu a EBOR.

Je načase, aby sa medzinárodné spoločenstvo priklonilo k pozícii „niečo za niečo“. Európska únia musí prestať privierať oči, lebo podporou nebezpečného, nedemokratického rozhodovania, ktoré namiesto zdravých energetických alternatív zabetónuje Ukrajinu v jadre, nepomáha nikomu. Akurát tak Rusku.

Autorka: Dana Mareková, kampanierka Človeka v ohrození

Komentár bol publikovaný v denníku SME.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie