Prejsť na hlávný obsah
14 máj 2009
V kategóriach

Vyjadrujeme znepokojenie nad súdnym procesom s Aun Schan Su Ťij (2009)

Text tlačovej správy (15. máj 2009):

Barmská disidentka a nositeľka Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij bola dnes ráno pred súdom obvinená z porušenia podmienok pobytu v domácom väzení. Tie mala porušiť stretnutím sa s americkým občanom minulý týždeň.

Americký občan John William Yettaw sa do domu Su Ťij dostal potom, čo preplával jazero Inya, ktoré susedí s jej domom. Su Ťij jeho návštevu odmietla a povedala mu, nech opustí dom. Potvrdil to i právnik disidentky Kyi Win, podľa ktorého tak Su Ťij podmienky domáceho väzenia sama neporušila.

Kvôli súdu bola dnes Su Ťij prevezená do smutne známeho väzenia Insein, kde je zadržiavaná a kde v minulosti bolo súdených množstvo ďalších odporcov barmského režimu. Dnešné vypočúvanie bolo odročené a súd so Su Ťij by mal pokračovať ďalším vypočúvaním v pondelok 18. mája.

Aun Schan Su Ťij je súdená za to, že do jej domu vnikla nepozvaná návšteva. Je tak obeťou a nie vinníkom. Vyzývame preto predstaviteľov Európskej únie a Organizácie spojených národov, aby sa zasadili za okamžité zastavenie procesu a požadovali prepustenie Su Ťij a všetkých politických väzňov,“ hovorí vedúca barmských projektov spoločnosti Člověk v tísni Marie Peřinová.

Združenie Človek v ohrození (SK) a spoločnosť Člověk v tísni (CZ) sa zapojili do celosvetovej petičnej kampane za prepustenie politických väzňov v Barme. Petícia, ktorú už podpísalo viac než 300 000 ľudí z celého sveta, bude odovzdaná generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi s výzvou, aby se osobne zasadil za prepustenie všetkých barmských politických väzňov.

Aun Schan Su Ťij, zakladateľka opozičnej Národnej ligy pre demokraciu, je v súčasnosti jedinou väznenou nositeľkou Nobelovej ceny mieru. Od roku 1989 ju barmský vojenský režim drží v domácom väzení s krátkymi prestávkami už viac než 13 rokov. Režim tak porušuje aj svoje vlastné zákony, podľa ktorých mal disidentku prepustiť najneskôr 27. mája tohto roku. Minulý týždeň však predstavitelia režimu oznámili, že Su Ťij prepustená nebude.

Fotografie z Rangúnu z 18. mája 2009 so zátarasmi a kontrolou na cestách kvôli súdu s Aun Schan Su Ťij (zdroj: Democratic Voice of Burma ):

 

 

Podpora ľudských práv

Sme solidárni s ľuďmi na ceste z neslobody.

Podporujeme nezávislých občianskych aktivistov, snažíme sa získavať podporu slovenskej verejnosti a zvyšovať povedomie o ľudských právach.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie