Prejsť na hlávný obsah
24 aug 2020

V Libanone opravujeme domy a pomáhame obetiam výbuchu

Explózia v bejrútskom prístave v Libanone si 4. augusta 2020 vyžiadala okolo 200 mŕtvych a 300,000 ľudí dočasne pripravila o domov. Okamžite po explózii sme vyčlenili prvých 10,000 eur na urgentnú rýchlu pomoc a na miesto sme vyslali našich humanitárnych pracovníkov.

Dva týždne po výbuchu je pomoc už v plnom prúde. V prvých dňoch sme zisťovali, čo rodiny zasiahnuté výbuchom najviac potrebujú. Pracujeme predovšetkým s chudobnými obyvateľmi, ktorí mali vzhľadom na pandémiu a ekonomickú krízu, vážne problémy už pred tragickou udalosťou. Explózia ich životnú situáciu len zhoršila.

Po preskúmaní najurgentnejších potrieb sme sa rozhodli pomáhať najmä v štyroch oblastiach:

Každé bývanie potrebuje okná a dvere

Aktuálne potreby ľudí po explózii v Bejrúte sa rýchlo menili. Postupne sa ale ukázalo, že jednou z najurgentnejších potrieb je oprava bytov a domov, ktoré boli zničené výbuchom.

Väčšina ľudí zo zničených domovov hneď po výbuchu odišla, no teraz sa vracajú, pretože im hrozí vykrádanie toho zvyšku majetku, ktorý v bytoch zostal. Bez okien a dverí im však krádeže stále hrozia. Život im navyše strpčujú aj komáre, pred ktorými sa bez uzatvárateľných okien a dverí len ťažko ochránia.

Naši humanitárni pracovníci sa spojili s nemeckou neziskovou organizáciou Grünhelme, ktorá tu dlhodobo pomáha so stavbami a opravami príbytkov. Jej pracovníci ustavične vyrábajú nové okná a dvere a vedia tiež opraviť tie poškodené.

Za posledných pár dní sme spolu s nimi vymenili okolo 120 okien a 35 dverí pre 60 rodín. Spoločne s našou sesterskou organizáciou Člověk v tísni sme na opravu domov vyčlenili viac ako 20,000 eur a v prácach sa v týchto dňoch neúnavne napreduje.

Zachránil ma chlieb

Jedným z obyvateľov, ktorým pomáhame výmenou okien a dverí, je aj pán Saleem. Má 74 rokov a jeho žena už zomrela. Býva so svojim synom, vnučkou a vnukom, ktorí sú teraz u príbuzných.

Pán Saleem má strach. Noc po explózii sa mu do domu vlámali zlodeji, odniesli si mosadzné vázy a svietniky a hliníkové rámy poškodených dverí.

„Je to celé neuveriteľné,“ hovorí smutne pán Saleem. Je však rád, že prežil. Keď sa pýtame, čo sa mu stalo v čase výbuchu, odpovedá: „Chleba. Chleba, ma zachránil!“

Vnúčatá boli v ten deň pri mori a ich otec bol na ceste za nimi. „Ja som si v kuchyni varil zemiaky. Keď som ich dovaril, zistil som, že nemám chleba. Obchodík, kde ho predávajú, mám na mojej ulici, hneď vedľa. Vyšiel som pred vchodové dvere a v tom sa to stalo. Neuveriteľné, dieťa moje, neuveriteľné, ale ten chlieb ma zachránil,“ hovorí s unaveným úsmevom na tvári pán Saleem našej humanitárnej pracovníčke.

Z explózie vyviazol so silne pohmliaždenou rukou a nohou. Teraz sa už ale cíti oveľa lepšie a teší sa, keď už bude mať na byte opäť okná a dvere a bude sa môcť cítiť bezpečnejšie.

Výbuch poznačil mnohým zdravie

Naša pomoc v Bejrúte ale nespočíva iba v oprave okien a dverí. Za posledných pár dní sme prostredníctvom organizácie Bekka Youth Association odovzdali chudobným rodinám v štvrti Karantina:

Okrem toho sme prispeli aj na zdravotnícke pomôcky, ako sú teplomery, oximetre a ďalšie.

Lekári a sestričky z Bekka Youth Association chodia každý deň do Karantiny s pojazdnou ambulanciou. Ošetrujú chudobných obyvateľov, ktorých explózia vážne zasiahla, a rozdávajú im potraviny a materiálnu pomoc. Štvrť Karantina patrí k najchudobnejším v meste.

Okrem ekonomických problémov spôsobila explózia aj vážne zdravotné problémy. Množstvo detí napríklad trpí rôznymi vyrážkami a ekzémami. Lekári hovoria, že to môže byť spôsobené sklom, ktoré sa roztrieštilo na malinké čiastočky a dostalo sa im pod kožu. Deti to bolí a svrbí, škriabu si bolestivé miesta a často si ich rozdriapu až do krvi.

Výbuch navyše rozvíril do vzduchu prach, špinu a množstvo azbestu. Deti aj dospelí majú problémy s dýchaním a potrebujú lekársku pomoc.

Jedlo a pitie je stále základ

Väčšina pacientov, ktorá navštív pojazdnú ambulanciu, je z chudobných rodín, ktoré mali už pred explóziou vážne problémy. Výbuch ich životnú situáciu ešte viac zhoršil a mnohí nemajú ani na jedlo, nieto na starostlivosť o deti. Rodinám preto rozdávame plienky a sušenú výživu pre deti, ale tiež potravinovú pomoc.

Bekka Youth Association má hneď vedľa pojazdnej ambulancie stánok, v ktorom vyrábajú jednoduché syrové sendviče a rozdávajú pitnú vodu. Denne rozdajú zhruba 400 – 450 porcií.

S ďalšou miestnou organizáciou, Dispensaire Intercommunautare Lebanon, zase rozdávame sušené mlieko, ktoré je vhodné pre deti aj dospelých a je nutrične výživné. V priebehu jedného dňa sme rozdali takmer pol tony sušeného mlieka pre desiatky chudobných rodín s deťmi či seniormi, v štvrti Bourj Hammoud.

Okrem toho sme do Libanonu vďaka firme Alfa Bio dopravili 3,2 tony cíceru, ktorý sme postupne odovzdali hneď niekoľkým vývarovniam. V tých sa môžu miestni obyvatelia zadarmo najesť a predstavujú pre nich veľkú pomoc. Cícer sme do Libanonu dopravili vďaka Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstvu vnútra SR, ktorí po explózii vypravili vládny špeciál.

Naša práca sa ešte ani zďaleka nekončí a v pomoci pomáhame. Pomáhať môžeme vďaka našim pravidelným darcom, Skutočným darčekom a tiež priamym darom na pomoc v Libanone. Ďakujeme!

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie