Prejsť na hlávný obsah
16 jún 2016
V kategóriach

Spájame sily s Člověkom v tísni. Aby sme dokázali pomáhať stále viac

„Po rokoch súbežnej práce sme sa rozhodli spojiť naše sily a predstaviť novú organizáciu, ktorá bude zdieľať skúsenosti zo Slovenska aj Česka. A to ako pre prácu doma, tak v krízových oblastiach,“ uvádza riaditeľ Člověka v tísni Šimon Pánek.
„Situácia v krajinách, kde pôsobíme, vyžaduje v dnešnej dobe viac pomoci, väčšiu expertízu a dlhodobé pôsobenie. K tomu vie Človek v ohrození i Člověk v tísni prispieť každý svojím dielom – schopnými zamestnancami i finančnými zdrojmi,“ hovorí riaditeľ Človeka v ohrození Braňo Tichý.
Človek v ohrození aj Člověk v tísni naďalej zostávajú samostatnými organizáciami s vlastným vedením, vlastným rozhodovaním aj vlastnými projektami. Obe humanitárne organizácie však pri pôsobení v zahraničí budú zdieľať administratívne náklady, ako sú kancelárie, autá či podporný personál.
cvo cvt

Obe organizácie už v minulosti spolupracovali. Spoločne pomáhali vo vojnou zmietanom Čečensku v roku 2000, pri slovenských povodniach v roku 2010 či pri usporadúvaní festivalu Jeden svet. Spoločne zasahovali aj pri riešení následkov zemetrasenia v Nepále v apríli 2015 a juhosudánskym farmárom koordinovane aj dnes pomáhajú s obnovou obživy.

Na Slovensku sa Človek v ohrození zároveň po 10 rokoch úzkej spolupráce právne zlučuje so slovenskou pobočkou Člověka v tísni. Plne preberá napríklad projekty vo vylúčených rómskych lokalitách, ktoré v minulosti úspešne rozbehol a viedol Člověk v tísni. Novovzniknutá organizácia sa stáva súčasťou medzinárodnej siete People in Need. Človek v ohrození zároveň mení logo – človeka s gestom volania o pomoc strieda „človek v núdzi“ z kresby Franza Kafku.

 CVO-pozvanka-spajanie-fb-cover-v02

Člověk v tísni vznikol v roku 1992 v okruhu novinárov, ktorým už nestačilo privážať do vtedajšieho Československa len informácie o utrpení ľudí za jeho hranicami, a ktorí preto začali ľuďom v núdzi aj pomáhať. Prvé humanitárne konvoje vysielal do vojen na Balkáne a Kaukaze. Počas 20 rokov svojej existencie sa stal jednou z najväčších neziskových organizácií v strednej Európe, ktorá sa začala venovať aj oblasti vzdelávania a pomoci sociálne vylúčeným ľuďom.

Človek v ohrození vznikol v roku 1999 v okruhu novinárov, ktorí založili organizáciu pre adresnejšiu pomoc ľuďom v núdzi v reakcii na humanitárnu krízu počas vojny v Kosove. Človek v ohrození sa postupne premenil na humanitárnu, rozvojovú a vzdelávaciu organizáciu, ktorá dnes pomáha pri prírodných katastrofách, humanitárnych krízach či v boji s chudobou. Organizuje veľký festival dokumentárnych filmov Jeden svet.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet