Prejsť na hlávný obsah
20 nov 2018

Solárne lampy podporujú vzdelávanie detí v Keni

Vďaka vašim Skutočným darčekom sa môžu deti v kenskej provincii Nakuru učiť pri svetle bezpečných solárnych lámp.

Dediny Kamuri a Asanyo v juhovýchodnej časti vrchoviny Rift Valley v Keni predstavujú pre množstvo presídlených ľudí nový začiatok. Tieto rodiny sa v rokoch 2007 a 2008 stali obeťami etnicky motivovaného povolebného násilia. Útoky stáli životy vyše 1200 ľudí a viac ako 350 000 ľudí prinútilo opustiť svoje domovy.

Po ukončení bojov a čase strávenom v táboroch pre vnútorne vysídlených ľudí, dostali tieto rodiny možnosť vrátiť sa domov. Našich 161 rodín sa napriek tejto možnosti rozhodlo kvôli traumatizujúcim zážitkom nevrátiť. Domovy si začali hľadať na nových miestach. V naštartovaní nových životov na nových miestach im pomáhajú práve vaše Skutočné darčeky!

Solárne lampy boli ako vzdelávacia pomôcka v rámci Skutočného darčeka distribuované do všetkých 161 rodín v dedinách Kamuri a Asanyo. Slúžia tam ako bezpečný alternatívny zdroj osvetlenia. Až 42 z týchto 161 rodín je riadených ženami, slobodnými matkami, pre ktoré je veľmi náročné zaobstarať živobytie a zároveň dohliadať na vzdelanie detí.

Solárne lampy v týchto domácnostiach prispievajú aj k výraznému zníženiu nákladov. Na rozdiel od klasických petrolejových lámp sú nielen bezpečnejšie, čistejšie a ľahšie ovládateľné, ale poskytujú aj výrazne silnejšie osvetlenie.

Práve silnejšie a bezpečnejšie osvetlenie hrá kľúčovú rolu vo vzdelávaní detí, ktoré sa doma vďaka solárnym lampám môžu učiť a robiť domáce úlohy bez obmedzení. Všetkým rodinám bol poskytnutý aj tréning o inštalácií, používaní, udržiavaní a starostlivosti o solárne lampy, počas ktorého získali aj viac vedomostí o spôsoboch šetrenia energie.

Deti si už môžu na úlohy posvietiť solárnymi lampami.

Tags: , , , , ,

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie