Prejsť na hlávný obsah
16 aug 2010

Sme znepokojení nad odsúdením lídrov bahájskeho spoločenstva v Iráne (2010)

 

Irán zatkol siedmich bahájskych lídrov v máji 2008 a tento rok ich postavil pred súd s obvinením, že „vykonávali špionáž pre cudzincov a spolupracovali s Izraelom“. Pred uväznením boli siedmi bahájovia aktívnymi členmi iránskeho bahájskeho spoločenstva, ku ktorému sa hlási viac ako 300 tisíc ľudí. Patria medzi 38 bahájov, ktorých iránske úrady v súčasnosti väznia. Nikto z nich sa nezúčastnil na žiadnych protivládnych demonštráciách, nepísal a ani nevystupoval proti iránskej vláde. Ich jediným previnením je príslušenstvo k prenasledovanému bahájskemu spoločenstvu.

Podľa mimovládnych organizácií monitorujúcich stav ľudských práv v Iráne, od začiatku minulého roka došlo vo viac než dvadsiatich mestách k zatýkaniu a vypočúvaniu príslušníkov tejto komunity. Zo strany režimu pravidelne dochádza k ich zastrašovaniu pri pohreboch a k znesväcovaniu cintorínov čo je znakom toho, že prenasledovanie sa odohráva na náboženskom podklade a nie je výsledkom akejkoľvek hrozby, ktorú by baháji predstavovali, ako to tvrdia vládni predstavitelia.

Pre bahájskych študentov zostávajú do veľkej miery neprístupné univerzity a iné inštitúcie vyššieho vzdelávania. V posledných rokoch, tí, ktorým sa podarilo na univerzity dostať, boli zo štúdia vylúčení počas prvého roku. Neustále sa objavujú správy o tom, že sa žiaci nemôžu prihlásiť na strednú, či dokonca základnú školu. Vládne zložky vytvárajú tlak aj na moslimských občanov, aby bahájov diskriminovali a prenasledovali. Často dochádza aj k ekonomickému prenasledovaniu, pre ktoré sa baháji nemôžu zamestnať alebo začať podnikať.

Bahájska viera je najmladšie svetové náboženstvo, ktorého dejiny sa začali písať v roku 1844. Zakladateľom bahájskej viery bol Bahá´u´lláh z Teheránu vo vtedajšej Perzii. V Iráne predstavuje bahájske spoločenstvo najväčšiu náboženskú menšinu. Bahájska viera hlása porozumenie, mier a jednotu medzi ľuďmi a náboženstvami sveta. Na Slovensku je bahájske spoločenstvo oficiálne registrovaným náboženstvom.

Ďalšie informácie:

Dva články Andreja Bána, ktoré vyšli v časopise .týždeň s názvom Irán: Obete viery

http://www.tyzden.sk/sk/svet/iran:_obete_viery.php a Baháji: neznáma genocída: http://www.bahai.sk/genocida.htm

Rozhovor Karola Sudora v SME: http://www.sme.sk/c/5193389/ariane-sabet-iran-na-nas-pouziva-stredoveke-sposoby-mucenia.html

Článok na www.bahai.sk s názvom Prenasledovaní pre náboženské presvedčenie v Iráne, ktorý vysvetľuje, prečo sú členovia mierumilovného náboženstva nepohodlní pre iránsky režim: http://www.bahai.sk/iran.htm

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie