Prejsť na hlávný obsah
10 mar 2023

Skutočný darček v Keni zlepší životnú úroveň tamojším komunitám

Vďaka Skutočnému darčeku mohol Človek v ohrození v spolupráci s organizáciou COBEC darovať kozy, ktoré pomôžu tamojším komunitám zlepšiť ich životné podmienky. Miestni ľudia sa v rámci projektu naučili základy farmárskych techník a získali zručnosti na zabezpečenie svojích rodín do budúcnosti.

group of people being happy about the new goats
Expertná dobrovoľníčka Martina sa zúčastnila aj samotnej distribúcie kôz, zdroj: COBEC
Čo je to Skutočný darček? 

Organizácia Človek v ohrození dlhodobo pomáha ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii. Prostredníctvom charitatívneho e-shopu Skutočný darček dokážeme svoju pomoc a podporu distribuovať na území Slovenska, ale aj v zahraničí. Systém je celkom jednoduchý – návštevník či návštevníčka e-shopu si zakúpi darček, vďaka ktorému my cielene pomôžeme práve tam, kde je to potrebné. Darčeky sú rôznorodé – od prvej knižky pre dieťa na Slovensku cez včelí úľ v Libanone až po 100% kozu, o ktorej si prečítate v tomto článku.

skutocny darcek
Situácia v Keni

Jednou z lokalít, kde Človek v ohrození pomáha, je Kilifi county vo východnej časti Kene. Žijú tu zraniteľné komunity, ktoré tvoria najmä ženy a deti. Hlavným zdrojom ich obživy je pestovanie plodín, no dlhé obdobie sucha má na svedomí nedostatok kvalitnej úrody, s ktorou by sa dalo obchodovať. V tejto rovnici teda vzniká nedostatok financií na zabezpečenie jedla či vody pre rodinu. Poplatky spojené so školou sú vysoké, a preto si rodičia často nemôžu dovoliť do nej svoje deti poslať.

women waiting to get the goat
Komunity z Kilify county, zdroj: COBEC
Živá a zdravá koza = čerstvé mlieko a zdroj príjmov

V spolupráci s organizáciou COBEC sme vďaka darkyniam i darcom Skutočného darčeka mohli distribuovať až 300 kôz v spomínanej Kilifi county. Projekt nebol zameraný len na distribúciu domácich zvierat v konkrétnych oblastiach, ale aj na perspektívne riešenia do budúcnosti – vzdelávanie v problematike chovu, nadobudnutie nových ekonomických zručností pri predaji nových produktov, ako je napríklad kozie mlieko.

happy goats
Kozy, ktoré sme distribuovali komunitám, zdroj: COBEC
Ako to prebiehalo? 

Každá skupina dostala  10 kôz. Distribúcii predchádzal tréning, pri ktorom sa dospelí ľudia naučili, ako sa dôkladne starať o domáce zvieratá.  Každý rok má koza kozľatá, takže z jednej darovanej kozy je za pár rokov stádo, ktoré uživí celú rodinu. Už po roku tak dosiahneme, aby každý člen skupiny mal svoju vlastnú kozu. Živá a zdravá koza znamená pre chudobnú rodinu čerstvé mlieko a zdroj príjmov. Darovaním kôz dokážeme spoločne predísť hladovaniu v komunitách, rodinám dávame príležitosť zarobiť si peniaze na jedlo či vodu a rodičom možnosť  zaplatiť výdavky spojené so školou a zabezpečiť deťom potrebné vzdelanie. 

Na mieste máme aj nášho človeka
Expertná dobrovoľníčka Martina, zdroj: COBEC

Celý projekt prebehol pod dohľadom našej expertnej dobrovoľníčky Martiny. Jej náplňou práce bolo poskytnúť podporu organizácii COBEC pri tréningu komunít, pri vytváraní priestorov pre kozy a pri samotnej distribúcii. Ďalším dôležitým aspektom Martininej práce bolo komunitu spoznať a spriateliť sa s ňou a ľudí k účasti na projekte motivovať.

Aj napriek podmienkam, v ktorých komunity žijú, robia rodičia všetko pre to, aby zlepšili život svojich detí.

Expertná dobrovoľníčka Martina
Príbehy z komunít

V Keni sme Skutočné darčeky neodovzdávali prvýkrát. Už v minulosti sme sa stretli s príbehmi, vďaka ktorým sme lepšie pochopili spôsob ich života a hlavne ich potreby. Nižšie si môžete prečítať príbehy ľudí z komunity v Kilifi county.

Obetavá Judith

Judith Lewa je jednou zo žien – farmáriek. Svojou tvrdou prácou musí zabezpečiť peniaze pre seba a svojich sedem detí. Starostlivosť o kozu je pre ňu novinka, ale veľmi sa na ňu teší. Vďaka skutočným darčekom budú môcť jej deti navštevovať miestnu školu. Snom Judith je, aby jej deti školu vychodili a mali tak šancu na dobrú prácu a lepší život, ako má ona sama. 

O kozu som sa ešte nestarala, ale som veľmi šťastná, že sa môžem naučiť niečo nové. Kozy, ktoré sme dostali, sú spoločné pre celú našu skupinu, a tak si navzájom pomôžeme. Do starostlivosti o kozu zapojím aj svoje deti, aby sa naučili zodpovednosti za živého tvora.

Judith Lewa

Matka hrdinka pani Dzame

V tejto komunite žije s ďalšími ženami a ich deťmi. Ona sama má 9 detí, ktoré potrebujú jesť a chodiť do školy. Zabezpečiť stravu pre toľko ľudí je naozaj ťažké, keďže je závislá od toho, koľko plodín dopestuje. Klimatická kríza zasahuje aj tých najslabších a obdobie sucha trvá dlhšie než zvyčajne. Plodiny tak nedopestuje v dostatočnej kvalite na predaj. Kvôli tejto situácii si nemôže dovoliť poriadnu stravu, ani zaplatiť školské výdavky pre svoje deti.

Som veľmi vďačná za tento projekt. Vďaka kozám budeme mať jedlo každý deň.

Pani Dzame

Zoznámte sa s Johnathanom Mbura

Johnathan je hlavou rodiny, ktorá je súčasťou 30-člennej skupiny vo východnej časti Kene. Je učiteľ a svoju prácu berie veľmi vážne. Aj napriek tomu, že väčšina ľudí v komunite nevie čítať ani písať, tvrdí, že vzdelanie je dôležitým krokom k tomu, aby deti v budúcnosti získali prácu. Preto kladie veľký dôraz práve na čítanie a písanie. Keď skončí vo svojej práci, ponáhľa sa domov, kde pokračuje v učení svojich siedmich detí. Jeho manželka sa veľmi teší novej Božke, ktorú dostali. Keďže Johnathan veľa pracuje na budúcnosti detí v komunite, o kozu sa bude starať najmä ona.

Najviac sa teším na pohár čerstvého kozieho mlieka ráno pred prácou. Postupom času sa stádo začne rozrastať, čo znamená viac mlieka a väčší zdroj príjmu pre všetkých v našej skupine.

Johnathan Maura

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie