Prejsť na hlávný obsah
19 nov 2019

Skutočný darček v akcii: Zoznámte sa s Eunice Wangari!

Toto je Eunice Wangari. Pani Eunice žije v komunite Kivulini, ktorú tvoria odľahlé polia ďaleko od mesta. Podobne, ako ostatní členovia komunity, sem prišla zo slumu. V chatrči, ktorú jej odtiaľ doslova preniesli, si ešte donedávna varila na ohni, ktorý si rozkladala medzi niekoľkými kameňmi na zemi.

Išli z neho škodlivé výpary a varenie trvalo veľmi dlho. Spotrebovala tiež veľa dreva, ktoré je tam vzácnosťou. Preto väčšinou pálila zvyšky kukurice a trávila veľa času zberom konárikov a iných horľavých vecí, aby mohla vôbec niečo uvariť.

Eunice Wangari varí v tej istej chatrči, v ktorej žila v slume. Foto: Tomáš Halász

Obyvateľom v Kivulini sme preto tento rok odovzdali aj nezvyčajný Skutočný darček – hlinené piecky. Každej komunite sa snažíme dať to, čo naozaj potrebuje. Ak napríklad práve teraz nepotrebujú sliepky, ale pomohlo by im niečo iné, čo súvisí s obživou, uprednostníme to.

Hlinené piecky pani Eunice veľmi pomôžu. Spotrebuje trojnásobne menej paliva a bude môcť sebe aj rodine variť aj jedlá, ktoré predtým nemohla. Piecky tiež chránia pred rizikom požiaru, šetria čas trávený hľadaním konárikov a umožnia jej hnojiť polia zvyškami kukurice.

Aj hlinená piecka môže pomôcť k lepšej obžive. Foto: Tomáš Halász

Pár týždňov po odovzdaní prišla pani Eunice na pomoc naša trénerka. Spolu so ženami z komunity jej pomohla piecky zabudovať do hliny a naučila ju, ako ich správne používať.

Dnes si už Eunice Wangari môže variť aj dve jedlá naraz a môže venovať viac času starostlivosti o rodinu a svoje polia, ako vareniu jedného hrnca vody. A to vďaka ľuďom, ktorí si minulý rok kúpili Skutočný darček a darovali tak pomoc človeku v núdzi.

Vďaka Skutočným darčekom môžeme pomáhať ľuďom, ktorí to veľmi potrebujú. V Keni sú to napríklad členovia a členky menšiny Ogiekov, ale najmä komunity vnútorne presídlených obyvateľov, ktorí prišli o všetko – o bezpečie, strechu nad hlavou, či prácu. Medzi nich patrí aj pani Eunice. Viac si o Skutočných darčekoch v Keni môžete prečítať TU.

Tags: , , , ,

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie