Prejsť na hlávný obsah
22 apr 2021

Skutočným darčekom v Kivulini sa darí, rodia sa mláďatá aj rastú stromčeky

Vďaka  Skutočným darčekom môžeme pomáhať ľuďom, ktorí to veľmi potrebujú. V Keni sú to napríklad členovia a členky menšiny Ogiekov, ale najmä komunity vnútorne presídlených obyvateľov, ktorí prišli o všetko – o bezpečie, strechu nad hlavou, či prácu. Keď sme koncom minulého roka odovzdávali ďalšiu várku darčekov, navštívili sme aj tieto štyri ženy, obdarované v roku 2019, aby sme zistili, ako sa im darí.

Eunice Wangari: Znovu som získala svoju dôstojnosť

Eunice Wangari žila 23 rokov v slume, kam sa spolu so stovkami ďalších ľudí dostala kvôli povolebnému násiliu. „Bolo to preplnené, hygiena a sanitácia boli zlé, všetko bolo špinavé,“ spomína. V slume sa šírili choroby aj požiare. Niektorí obyvatelia zo zúfalstva prepadali drogám, čo viedlo ku kriminalite.

Vláda po rokoch premiestňuje rodiny zo slumu na prázdne polia. Tam v roku 2009 presídlila aj Euniceinu komunitu. Zo slumu im preniesli chatrče z dosiek a plechu. „Nemali sme peniaze na nové domy a v prvom roku sme čelili strašnému hladu, lebo nebola úroda,“ spomína Eunice. „Boli sme závislí na daroch od dobrodincov. Keď žiadne neprišli, zaspávali sme hladní.“

Vďaka Skutočnému darčeku sme mohli Eunice pomôcť naštartovať malé gazdovstvo. Postupne sme jej darovali kozu, sliepky a sadenice, vďaka ktorým je dnes sebestačná. „Každé ráno vstanem, postarám sa o sliepky, pripravím raňajky a vezmem kozu na pašu. Potom idem na pole, ale dlho nevydržím pracovať. Moje zdravie už nie je dobré.“ Napriek vysokému veku a zdravotným ťažkostiam sa nevzdáva, a svojou energiou motivuje aj ľudí okolo.

Okrem zvierat a sadeníc dostala pani Eunice aj dve hlinené piecky. Vďaka nim už nemusí variť na otvorenom ohnisku na podlahe. Spotrebuje trojnásobne menej paliva, piecky ju chránia pred rizikom požiaru a ušetria jej veľa času, ktorý by inak strávila hľadaním konárikov na oheň. Pre seba a svojho vnuka teraz pripravuje jedlá, ktoré by predtým uvariť nemohla, lebo by spotrebovala priveľa paliva.

Eunice býva s vnukom Kennedym. „Mám deväť detí, jeden syn mi zomrel. Kennedyho mama je slobodná matka,“ vysvetľuje. Pre deti a vnukov si praje lepší život: „Modlím sa, aby nemuseli zažívať ťažkosti, ktorými som si prešla ja. Som vďačná darcom a mojej komunite, že nám pomohli obnoviť našu dôstojnosť,“ odkazuje Eunice.

Leah Njeri: Verím v lepšiu budúcnosť pre svoje deti

Ďalšou presídlenou ženou je Leah Njeri. Tá od nás v roku 2019 dostala solárnu lampu, kozu, kuriatka a sadenice. Stromčeky, ktoré vyrástli zo sadeníc, sú ešte mladé. Ako ale budú ďalej rásť, budú poskytovať aj drevo na kúrenie a varenie.

Koza pani Leah zásobuje mliekom celú rodinu. „Denne nadojím asi dva litre mlieka, čo nám veľmi pomáha,” hovorí. Koza stihla za rok porodiť aj prvé kozliatka. „Som veľmi vďačná, že po tom, ako uhynulo prvé mláďa, sa narodili naraz dvojičky. Takto mám istotu, že ďalšie bude už moje. Obdarované rodiny v Keni totiž darujú prvé dve mláďatá zo Skutočného darčeka chudobnejším susedom, aby sa postupne vybudovala sebestačnosť celej komunity.

Okrem mlieka získala Leah vďaka sliepkam aj pravidelný prísun vajíčok, ktoré poskytnú jej deťom potrebnú výživu. Leah je matkou deviatich detí, z ktorých štyri najmladšie chodia ešte do školy. Pre tie je veľkou pomocou aj solárna lampa. Po zotmení majú vďaka nej bezpečný a dostatočne silný zdroj svetla, pri ktorom si môžu robiť domáce úlohy.

Pani Leah dúfa v lepšiu budúcnosť pre svoje deti. Vďaka Skutočnému darčeku však môže už aj ona sama žiť dôstojnejší život. Ráno pripraví raňajky a vychystá deti do školy, nakŕmi zvieratá a popracuje v záhrade. Neskoršie donesie vodu alebo oheň na drevo a navarí pre svoje deti, ktoré sa vracajú zo školy. Večer ich sleduje pri robení si úloh pri miernom svetle lampy. Dni jej plynú pokojne.

Mary Mumbi: Stromy zo sadeníc prinesú úžitok aj mojim vnúčatám

Čiperná a večne dobre naladená Mary Mumbi z Kivulini od nás v roku 2019 dostala kučeravú ovečku, sadenice stromov, fazule a hrach. Maryina ovca Ewe už stihla porodiť svoje prvé jahňa. Keďže ovce a kozy sú drahé a nie všetci členovia komunity môžu dostať tieto zvieratá, aj Maryino jahniatko čoskoro poputuje k novému majiteľovi, chudobnejšiemu susedovi.

Mary si veľmi pochvaľuje aj mladé stromy, ktoré vyrastajú zo sadeníc. „Keď si moje vnúčatá budú chcieť v budúcnosti založiť vlastné rodiny, tieto stromy im prinesú veľký úžitok,“ konštatuje spokojne. V súčasnosti sa táto pracovitá staršia dáma stará o tri vnúčatá.

Monicah Wambui: Prišla som o kozu, ale komunita mi pomôže

Pani Monicah Wambui dostala v roku 2019 v rámci Skutočného darčeka kozu a capa. Narodili sa jej odvtedy aj dve mláďatá, o dospelú kozu však prišla. „Bolo to veľmi náročné, keďže sme pomerne neskoro zistili, že bola chorá a nepodarilo sa ju zachrániť.”

Rovníkové parazity, ktoré napadli kozu pani Monicy, sú v oblasti častým problémom. Aj preto sme do podpory miestnych farmárov minulý rok zaradili aj veterinárnu prevenciu. Pre všetky komunity tiež pravidelne organizujeme tréningy zamerané na starostlivosť o zvieratá. Obyvatelia sa na nich dozvedia o správnej a nutrične bohatej výžive pre zvieratá, o bežných chorobách, ktoré ich môžu postihnúť a ako sa ich vyvarovať, a v neposlednom rade sa učia aj preventívne hygienické praktiky.

Monicah je aj po strate svojej kozy veľmi optimistická: „Síce mi ostal len cap, ale ten je aj napriek dlhým rohom veľmi priateľský,” konštatuje s humorom. Keďže sama darovala svoje prvé dve kozľatá chudobnejším ľuďom z komunity, verí, že sa jej pomoc rovnakou mincou vráti.

Cieľom našej podpory vo forme Skutočného darčeka z kategórie Obživa je predovšetkým pomôcť malým farmárom a farmárkam, ktorí sú v dôsledku nepriaznivej životnej situácie odkázaní na cudziu pomoc. Vďaka zvieratám a rastlinám, o ktoré sa starajú, si postupne dokážu vybudovať sebestačnosť nielen pre seba, ale aj pre celú komunitu.

Skutočné darčeky v centrálnej Keni môžeme odovzdávať vďaka vašej podpore, aj vďaka našej partnerskej organizácii NECOFA, ktorá sa špecializuje na ekologické a udržateľné farmárčenie a miestne komunity dobre pozná. Ďakujeme!

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet