Prejsť na hlávný obsah
01 apr 2021

Skutočné darčeky pomohli stovkám rodín

Koncom minulého roka sme stovkám rodín v odľahlých dedinách v centrálnej Keni pomohli naštartovať ich živobytie. Už niekoľko rokov postupne vďaka Skutočným darčekom pomáhame ľuďom, ktorí boli kvôli etnickým konfliktom presídlení zo svojich domovov. V priebehu novembra a decembra sme tak opäť odovzdali desiatky oviec, kôz, sliepok aj sadeníc.

V kopcovitom regióne okolo lesnej oblasti Mau pomáhame už tretí rok ľuďom, ktorí kvôli etnickým konfliktom a povolebnému násiliu prišli o svoje domovy. Najskôr boli presídlení do slumov, kde mnohí žili aj viac ako 20 rokov v nedôstojných podmienkach. „Bolo to tam preplnené, ľudia žili hlava na hlave. Hygiena a sanitácia boli veľmi zlé, všetko bolo špinavé,“ spomína na neľahké časy Eunice Wangari, jedna z obyvateliek, ktorým sme v roku 2019 darovali Skutočné darčeky.

V slume sa kvôli zlým podmienkam šírili nákazlivé ochorenia aj požiare, ktoré s ľahkosťou ničili biedne príbytky. Niektorí obyvatelia zo zúfalstva prepadali návykovým látkam, čo viedlo ku kriminalite a zvýšenému nebezpečenstvu.

Po rokoch začala vláda túto neudržateľnú situáciu riešiť a postupne obyvateľov zo sumov presídľuje na prázdne polia, kde každý dostane svoj malý pozemok. Ak príbytky zo slumov nezhoreli v požiaroch, sú doslova prevezené na polia. Ak zhoreli, vláda zabezpečí malé domčeky z hliny a plechov.

Život na poliach je lepší ako v slumoch, no chudobné rodiny väčšinou nemajú dostatok prostriedkov na to, aby si nakúpili domáce zvieratá a plodiny. Keďže žijú v odľahlých oblastiach, kde nemajú inú možnosť obživy ako cez farmárčenie, je pre nich veľmi ťažké rozbehnúť svoje živobytie. Skutočný darček im tento problém pomáha riešiť.

Kozy poskytujú výživu a šetria peniaze

V novembri a decembri 2020 sme Skutočné darčeky odovzdali v komunitách Kivulini a Highlands do 158 domácností, ktoré spolu tvorí 948 ľudí. Zamerali sme sa na najviac zraniteľné skupiny: matky samoživiteľky, rodiny s malými deťmi a domácnosti, ktoré sa starajú o vážne chorého alebo hendikepovaného člena rodiny.

Spolu sme odovzdali:

„Tento dar pomôže zlepšiť zdravie mojich detí. Môžeme tiež ušetriť peniaze, keďže mlieko viac nemusíme kupovať. Neskôr môžem predať mláďatá a zarobiť tak peniaze pre moju rodinu,“ hovorí jedna z obdarovaných, Susan Njeri. Susan kedysi so svojou rodinou žila v Mariashoni, v lesnej oblasti Mau, no kvôli povolebnému násiliu museli utiecť a boli presídlení do slumu Kasarani v meste Elburgon. V rýchlo sa šíriacich požiaroch prišla aj o to málo, čo mala.

Susan je rada, že ich vláda presunula na polia v oblasti Kivulini, no podobne ako stovky ďalších obyvateľov nedostala žiadnu podporu na začatie nového života a hospodárstva. Veľmi sa preto tešila z kozy, ktorú sme jej mohli vďaka darcom odovzdať. „Táto koza našej rodine veľmi pomôže, ďakujeme,“ odkazuje Susan slovenským darcom, ktorí si Skutočný darček zakúpili.

Keďže ovce a kozy sú drahé, nie všetci členovia komunity môžu dostať jedno z týchto zvierat. V komunitách, ktorým darujeme Skutočné darčeky, je však zvykom, že keď sa zvieratám narodia mláďatá, tak ich vlastníci po odrastení darujú susedom v núdzi. Takto sa postupne buduje sebestačnosť celej komunity. Po darovaní prvých dvoch kozliat alebo jahniatok si rodina môže ďalšie mláďatá nechať pre vlastnú potrebu.

Spolu so zvieratami vždy odovzdávame aj prvotné krmivo. V Kivulini a Highlands sme koncom roka rozdali 228 balíkov sena a 54 litrov melasy. Zabezpečili sme tiež veterinárne ošetrenie a odčervenie, keďže parazity sú v tejto oblasti veľmi častým dôvodom úhynu zvierat.

„Táto ovca mi veľmi zlepší život. Vlnu môžem predať a nakúpiť tak potrebné veci pre moju farmu. V rámci hospodárstva môžem tiež zužitkovať ovčí trus ako hnojivo.“

Teresia Kabeke

Rodinám pomáhame v spolupráci s miestnou organizáciou NECOFA, ktorá sa špecializuje na ekologické a udržateľné farmárčenie. Jej pracovníci dôkladne poznajú miestne komunity a majú prehľad o tom, kde je potreba najviac urgentná. Pravidelne ich navštevujú a dohliadajú tiež na to, ako sa rodinám a ich darovaným zvieratám, sadeniciam či plodinám darí.

Odovzdaním zvierat to nekončí

V Kivulini aj v Highlands sme zorganizovali aj tréningy zamerané na starostlivosť o zvieratá a hospodárenie s nimi. Obyvatelia sa na ňom dozvedeli o správnej a nutrične bohatej výžive pre zvieratá, o bežných chorobách, ktoré ich môžu postihnúť a ako sa ich vyvarovať, a v neposlednom rade sa naučili aj preventívne hygienické praktiky. Naši kolegovia z NECOFA tiež farmárkam a farmárom ukázali ako robiť evidenciu zvierat, ako v hospodárení uvažovať dopredu a postupne ho rozvíjať. Jeden tréning bol tiež zameraný špeciálne na ovce, údržbu a strihanie vlny.

Okrem zvierat sme rodinám odovzdali aj sadenice borovíc, cyprov a grevilleí, spolu až 3000 nových stromov. Rodiny sú totiž väčšinou presídlené na prázdne polia, z ktorých boli stromy vyrúbané. Sadenice im pomôžu zalesniť územie. Dospelé stromy budú neskôr polia chrániť pred silným vetrom, budú poskytovať tieň a suché konáre môžu rodiny používať do piecok na kúrenie a varenie.

Naši kolegovia z organizácie NECOFA na jeseň navštívili aj rodiny, ktorým sme Skutočné darčeky darovali pred dvoma rokmi. Mnohí z nich už stihli darovať odrastené mláďatá a zasadené stromčeky tiež značne podrástli. Ich príbehy a novinky vám prinesieme zase nabudúce.

Pomoc vysídleným farmárom je možná vďaka Skutočným darčekom z kategórie Obživa. Malí poľnohospodári dokážu vďaka týmto darom postupne uživiť seba a svoje rodiny a nie sú viac závislí na cudzej pomoci.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie