Prejsť na hlávný obsah
31 mar 2016

S novinármi o téme: Zopakujeme si v Európe Černobyľ?

Európa si už čoskoro pripomenie 30. výročie Černobyľskej havárie. Ukrajinská vláda bude pritom v máji rozhodovať, že časti svojich jadrových reaktorov zo sovietskej éry predĺži životnosť bez toho, aby boli implementované všetky urgentné bezpečnostné opatrenia, a napriek skutočnosti, že reaktorom vyprší čas ich prevádzkovej funkčnosti, čím sa z nich stáva potenciálne ohrozenie.

cernobyl bnw

Dva z blokov, o ktorých sa dnes rozhoduje, sa nachádzajú v Záporoží v najväčšej európskej jadrovej elektrárni, vzdialenej necelých 250 kilometrov od východoukrajinskej frontovej línie.

Otázky vyvstávajú aj v procese finančnej podpory tzv. programu na zvýšenie bezpečnosti ukrajinských jadrových blokov zo strany Európskej únie. Program je plný znepokojujúcich nezrovnalostí, vrátane opakovaného porušovania medzinárodných dohôd. (Pre viac info v angličtine.)

Aj o týchto témach sme spolu s kolegyňami z CEE Bankwatch Network v stredu hovorili s novinármi počas online brífingu. Jeho záznam si môžete pozrieť tu. Okrem iného sa v ňom dozviete, že sa ukrajinská vláda snaží odradiť verejnosť od účasti na diskusii o téme predlžovania životnosti „zombie“ reaktorov. Info nájdete aj na webe EurActiv.sk.

Čítajte aj komentár Dany Marekovej Privreté oči, zdvihnutý prst.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie