Prejsť na hlávný obsah
07 okt 2022

Na Ukrajine pomáhame obyvateľom zabudnúť na hrôzy vojny

V rámci programu psychosociálnej podpory sa na Ukrajine konajú aj s našou pomocou v komunitách každý mesiac rôzne podporné aktivity. Zameriavajú sa na integráciu vnútorne presídlených obyvateľov, ktorí prišli na Zakarpatsko. Podujatia im pomáhajú začleniť sa do miestneho života, kultúry a vzdelávania, no tiež sú orientované na to, aby sa Ukrajincom a Ukrajinkám čo najrýchlejšie podarilo zotaviť po traume spôsobenej vojnovými zážitkami. Aktivity im tiež majú pomôcť znova nadobudnúť pocit bezpečia. V septembri sme pomohli zorganizovať dve takéto podujatia v Rachivskom rajóne.

Študenti lýcea vo Veľkom Bočkove na hotovej lavičke

Vo Veľkom Bočkove si obyvatelia zveľaďovali životné prostredie

V obci Veľký Bočkov si miestni spolu s vnútorne presídlenými Ukrajincami a Ukrajinkami vyrábali lavičky do parku pri lýceu, kde aktuálne odídenci a odídenkyne žijú. Cieľom aktivity bolo skvalitniť trávenie voľného času a zveľadiť si životné prostredie. Študenti lýcea a vnútorne vysídlení ľudia leštili drevené dosky, natierali ich a odborníci im pomáhali pri výrobe kovovej konštrukcie pre lavičky.

Medzi účastníkmi a účastníčkami bola aj Maryna Chumachenko, ktorá prišla s rodinou z Luhanskej oblasti. Maryna býva už  5 mesiacov s jej štyrmi detmi na internáte lýcea. S nadšením sa zapája do všetkých aktivít organizovaných v komunite. Tentoraz sa spolu so svojou najstaršou dcérou Sofiou zúčastnila akcie vyrábania lavičiek.

„Páči sa nám tu, ale naozaj chceme ísť domov. Moja dcéra sníva o tom, že bude na Nový Rok doma. Vysvetľujem jej, že náš domov je okupovaný  a aj keď budú tieto územia oslobodené, všetko bude stále zamínované, náš dom je preč, všetko je vyrabované, nebudeme mať kde bývať, obchody nefungujú, niet živobytia, nič nefunguje, všetko je pokazené. Sme veľmi vďační, že sme tu dostali prístrešie, máme jedlo zadarmo. Je nás šesť v jednej malej miestnosti, ale je to lepšie ako doma, keď nám nad hlavami lietali rakety, “

Účastníci natierajú drevené dosky

hovorí Maryna. Vitaliia Lembak, riaditeľka lýcea vo Veľkom Bočkove, uviedla, že v internáte lýcea žije okolo 120 vnútorne vysídlených Ukrajincov a Ukrajiniek z iných oblastí ako Luhansk, Doneck, Cherson, Kyjev atď. Asi tretinu z nich tvoria deti. Medzi vysídlencami sú aj tí, ktorí tu žijú od marca, sú však aj takí, ktorí prišli nedávno. Väčšinou bývajú v škôlkach a školách, dokonca aj v pôrodnici sú momentálne vysídlené osoby. V samotnom lýceu zároveň aktívne prebieha študijný proces. Niektoré deti z rodín vysídlených osôb sa tiež rozhodli študovať v lýceu. Niektorí naopak pokračujú v štúdiu na svojich školách, ale samozrejme v online forme.

„Ďakujeme organizácii Človek v ohrození za materiálnu pomoc v podobe chladničiek, mrazničiek a varičov do našej kuchyňe v lýceu. Zástupcovia organizácie nedávno prišli zisťovať tiež situáciu ako pomôcť dočasným príbytkom pre vnútorne vysídlené osoby, “ dodáva Vitaliia.

V obci Jasiňa riešili súťažné úlohy

Ďalšia voľnočasová aktivita sa odohrala v septembri v obci Jasiňa. Išlo o súťaž, ktorej hlavnou myšlienkou bolo pomôcť účastníkom, miestnym aj vnútorne vysídleným, bližšie a hlbšie sa zoznámiť s históriou tejto malebnej dediny a nadviazať nové vzťahy, s trvalými aj prechodnými obyvateľmi komunity.

Voľnočasová aktivita v obci Jasiňa

Medzi účastníkmi boli mama a jej dcéra z Kramatorska v Doneckej oblasti, ktoré v súčasnosti žijú v dedine Lazeshchyna neďaleko Jasine. Cesta do Jasine im trvala viac ako hodinu, no vôbec neoľutovali, že sa do súťaže zapojili.

„Dnes som sa zúčastnila súťaže, celý deň sa mi páčil, aj keď plnenie úloh bolo náročné, každopádne to bolo zaujímavé. Dievčatá z môjho tímu som pred súťažou nepoznala, ale teraz som sa s nimi zoznámila a možno sa znova stretneme. Určite ostaneme v kontakte. Budem na túto akivitu ešte dlho spomínať .“ hovorí Nasťa Sokolovská. Jej matka Kateryna Sokolovská dodala: „Toto pátranie ma prinútilo na chvíľu zabudnúť, že v našej krajine je vojna. Tento pocit je na nezaplatenie.“

Po aktivitách sa účastníci posilnili pizzou

V Rachivskom okrese sa za posledné dva mesiace uskutočnilo už 5 takýchto komunitných podujatí. Podľa miestnej koordinátorky Svitlany Dzhunzhyk sa okrem spomínaných dvoch podujatí konali aj dve exkurzie, počas ktorej sa účastníci dozvedeli, ako žijú pastieri na poliach a ako sa vyrába syr. Ďalšie podujatie bolo venované vylepšeniu novej, málo známej turistickej trasy Sequoia v obci Veľký Bočkov. Na turistov táto aktivita zapôsobila.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie