Prejsť na hlávný obsah
26 jan 2022

Budúci inštalatéri a inštalatérky v Libanone končia praktickú časť kurzu

Od októbra minulého roku pracujeme so skupinou 45 mladých nezamestnaných ľudí z chudobnej a husto obývanej časti Beddawi v libanonskom meste Tripolis. V priebehu uplynulých mesiacov mladí získali technické zručnosti v inštalatérskom odbore, základné vedomosti o podnikaní a kariérne poradenstvo. Momentálne prebieha praktická časť kurzu. Po jej ukončení získajú teraz vo februári všetci úspešní absolventi a absolventky odborný certifikát.

Počas praxe učni a učnice (ktoré tvoria takmer polovicu, je ich 17) budujú vo štvrti Beddawi kanalizačnú infraštruktúru, ktorá má vo viacerých miestach nefunkčné alebo neexistujúce potrubia. Táto situácia spôsobuje zdravotné aj environmentálne riziko pre miestne obyvateľstvo. Napríklad aj preto, že v období zimy, keď často prší, dochádza k nárazovým záplavám. O zložitých podmienkach vo štvrti Beddawi sme písali už v našom predošlom článku.

Okrem toho, že opravená kanalizácia zlepší životné prostredie a kvalitu života obyvateľov štvrte, získaná odbornosť pomôže novopečeným inštalatérom a inštalatérkam zlepšiť aj ich vlastnú situáciu. Mnohí mladí v oblasti často nemajú možnosť lepšieho vzdelania, pretože musia živiť svoju rodinu. Pracovné priležitosti sa však, aj vďaka hospodárskej kríze v Libanone, hľadajú podobne ťažko. Spoločne sa pozrime na príbehy niektorých z našich účastníkov kurzu:

Chcú študovať, ale aj podporovať rodinu – vďaka kurzu dokážu oboje

Bassem (v strede)

21-ročný Bassem síce študuje grafický dizajn, ale nepriaznivá ekonomická situácia v Libanone mu nedovoľuje nájsť si prácu popri škole. Preto sa rozhodol zúčastniť programu na získanie nových praktických zručností, ktoré mu umožnia pokračovať v štúdiu a zároveň finančne podporovať svoju rodinu. Ako aj ďalší účastníci kurzu, s rodinou žijú priamo vo štvrti Beddawi, takže výmenu potrubí, ktorým sa v rámci praxe venuje, pocítia aj vo vlastnej domácnosti.

Marwa

Aj Marwa sa napriek náročnej ekonomickej situácii v krajine vzdeláva, študuje telesnú výchovu. Posledné mesiace boli pre ňu obzvlášť ťažké. Dlho si nevedela nájsť brigádu popri štúdiu a zároveň prišla o svojho otca. Marwina matka má taktiež problém zohnať si prácu a musí sa okrem toho starať o početnú domácnosť. Marwa má dve mladšie sestry a dvoch starších bratov. Vďaka účasti v našom programe však získa nové zručnosti v oblasti podnikania a vodoinštalatérstva a bude si môcť nájsť kvalifikovanú prácu. Podobne ako Bassem, vďaka lepším príjmom z podnikania bude môcť nielen podporiť svoju rodinu, ale aj dofinancovať štúdium.

Matky, ktoré sa neboja nových výziev

Lina kedysi študovala psychológiu. Po svadbe sa však rozhodla naplno venovať rodine. Syn, ktorý robí jej aj manželovi radosť, má dnes už desať. Pred dvoma rokmi sa však situácia rodiny začala zhoršovať. U Lininho manžela sa objavili zdravotné ťažkosti, ktoré viedli k tomu, že potreboval transplantáciu obličky. Lina neváhala. Rozhodla sa podstúpiť operáciu a venovať mu svoju vlastnú. Stav jej manžela však vyžaduje aj ďalšiu zdravotnú starostlivosť. Lieky, ktoré potrebuje, sa však v Libanone nevyrábajú a preto ich musia dovážať z Turecka. Príjem Lininho manžela, ktorý pracuje ako predavač v obchode, na nákladnú liečbu nestačí. Lina je preto rada, že sa mohla zapojiť do nášho programu. Operáciu podstúpila počas prestávky po skončení teoretickej časti kurzu. A aj keď má ešte stále čerstvú ranu po vybratí obličky, zúčastňuje sa aj na praxi. Nemôže síce robiť ťažké manuálne práce, ale všetko na stavenisku pozorne sleduje a hovorí, že sa už veľa naučila.

Lina

Nariman od detstva trpí telesným postihnutím rúk. Jej manžel má však vážne zdravotné ťažkosti, kvôli ktorým je práceneschopný, takže financie pre rodinu zabezpečuje ona sama. Privyrába si upratovaním bytov a počas toho sa o jej tri deti stará sestra. Najmladšia dcéra nemá ešte ani pol roka, rodinu však živiť treba. Nariman je preto rada za možnosť zúčastniť sa na inštalatérskom kurze, vďaka ktorému sa stane sebestačnejšou a uživiť rodinu bude pre ňu jednoduchšie. Program ju zároveň aj veľmi baví.

Nariman

Druhé kolo programu, opäť zložené z teoretickej aj praktickej časti, kde získa odborné zručnosti ďalších 45 zraniteľných mladých ľudí z oblasti, rozbehneme vo februári.

Projekt „Zmiernenie ekonomickej a environmentálnej krízy podporou trhového prostredia, odbornej kvalifikácie a budovaním kanalizačnej infraštruktúry v Tripolise“ je podporený zo zdrojov SlovakAid a realizujeme ho v spolupráci s našou miestnou partnerskou organizáciou LebRelief.  

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie