Prejsť na hlávný obsah
07 feb 2023

Humanitárne organizácie vyzývajú k okamžitej pomoci ľuďom, ktorých postihlo zemetrasenie so silou 7,8 magnitúda, ktoré zasiahlo Turecko a Sýriu

Následky zemetrasenia v Turecku a Sýrii
Zdroj: Člověk v tísni

Viac ako 100 humanitárnych organizácií vyzýva na okamžitú a trvalú medzinárodnú podporu, aby sa zabránilo ďalším stratám na životoch v dôsledku zemetrasenia, ktoré v pondelok 6. februára 2023 zasiahlo Sýriu a Turecko. Humanitárne agentúry vysielajú tímy, aby rýchlo konali a poskytli okamžitú pomoc tam, kde je to možné, a to rýchlou mobilizáciou dostupných existujúcich zdrojov. Na rozšírenie pomoci v nasledujúcich hodinách a dňoch je však potrebné naliehavo poskytnúť ďalšie zdroje.

Zemetrasenie so silou 7,8 magnitúda, ktoré v pondelok 6. februára v skorých ranných hodinách zasiahlo južné Turecko a severnú Sýriu, spolu s početnými následnými otrasmi zničilo budovy, domy a infraštruktúru v celom regióne, kde žijú milióny zraniteľných ľudí. Úrady v regióne odhadujú, že o život už prišlo viac ako 15 000 ľudí a ďalšie tisíce sú zranené. Tieto čísla sa s pribúdajúcimi správami o ničivých dopadoch zemetrasenia každú hodinu zvyšujú.

Mnoho ľudí stále zostáva uväznených pod troskami budov a rýchlu pomoc sťažuje zničená infraštruktúra

Prví záchranári – väčšinou zo Sýrie a Turecka – sú už nasadení na mieste a s rizikom vyhľadávajú a zachraňujú osoby uväznené pod troskami či zranené následkom zemetrasenia. Ponúkajú všetkým potrebným ľuďom základné služby a poskytujú pomoc. Priebeh záchrannej akcie sťažujú mrazivé teploty a veľmi nepriaznivé poveternostné podmienky. Je veľmi dôležité, aby medzinárodné organizácie spolupracovali s národnými aktérmi a miestnymi skupinami, ktoré na mieste pracujú na tom, aby sa pomoc rýchlo dostala k potrebným.

Vo vnútri Sýrie trpia ľudia vo všetkých častiach krajiny následkami dvanásť rokov trvajúceho konfliktu. Milióny ľudí v oblastiach, ktoré zemetrasenie zasiahlo, sú už teraz závislé od životne dôležitej humanitárnej pomoci, ktorá im pomáha prežiť. Najhoršie sú na tom ženy a deti.

Dnešné ničivé udalosti znamenajú ďalšie utrpenie pre milióny ľudí, ktorí žijú ako vnútorní utečenci, mnohí v táboroch, provizórnych prístreškoch a nebezpečných budovách bez dostatočného prístupu k vode, zdravotným službám alebo elektrine.

Na pokračovanie záchranných prác je potrebná okamžitá pomoc, a to v podobe moderného vybavenia a ľudských síl, pretože mnoho ľudí je údajne stále uväznených v troskách.

Humanitárna komunita je solidárna s tými, ktorí stratili svojich kolegov a blízkych, a s tými, ktorí stále žijú v neistote. Vyjadruje hlbokú sústrasť rodinám postihnutých.

Humanitárne organizácie vyzývajú celé medzinárodné spoločenstvo, aby zintenzívnilo svoje snahy a okamžite pokračovalo v nasadzovaní ďalších životne dôležitých zdrojov, finančných prostriedkov a pomoci do Sýrie, Turecka a všetkých postihnutých oblastí v regióne.

Zapojte sa do pomoci ľuďom, ktorých zemetrasenie zasiahlo. Ďakujeme.

Zdroj informácií: Člověk v tísni

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie