Pomoc po zemetrasení

Obete zemetrasenia v Turecku a Sýrii budú potrebovať pomoc najmä s dočasným bývaním, teplým oblečením a stravou. Pomôžte spolu s nami.

Jednorazový dar Pravidelný dar

Vyberte si výšku daru

30 €
70 €
150 €

10 €
20 €
50 €

Vaša pravidelná podpora nám umožní zasahovať rýchlo a pomáhať dlhodobo.

Suma nie je v požadovanom formáte.
X

Darujete jednorazovo

Spôsob platby


Potvrdzujem, že som bol/a informovaný/á o spracovaní osobných údajov v systéme DARUJME.sk

Súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov uvedených v tomto súhlase na účely zaradenia do databázy darcov Človek v ohrození, n.o., na starostlivosť o darcu; informovanie o možnostiach darcovstva; informovanie o činnosti tejto organizácie a to poštou, elektronicky alebo telefonicky vrátane audiozáznamov telefonátov (zaznamenaných za účelom kontroly kvality poskytovaných služieb) a štatistiky.

Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania DARUJME.sk. V ďalšom kroku Vás presmerujeme na stránku, kde bezpečne vyplníte Vaše platobné údaje. Zároveň Vám zašleme informačný mail. Ďakujeme!

Platba realizovaná prostredníctvom DARUJME.sk

Nad ránom 6. februára zasiahlo oblasť juhovýchodného Turecka a severnej Sýrie silné zemetrasenie. Vyžiadalo si viac ako 47 000 ľudských životov. Okrem strát na životoch sú na mieste aj tisícky zranených a obrovské materiálne škody. V krajine sa zosunulo alebo bolo vážne poškodených takmer 200 000 budov. Ľudia, ktorí prišli o všetko, potrebujú pomoc.

Zemetrasenie v Turecku a Sýrii si vyžiadalo tisícky obetí

Zemetrasenie dosiahlo silu až 7,8 magnitúdy, čo je najsilnejšie za posledné dekády. Okamžite sme vyčlenili na pomoc prvých 10 000 EUR z fondu pravidelných darcov a darkýň Klubu priateľov. Práve pri katastrofách je rýchlosť pomoci rozhodujúca. Vďaka našim pravidelným darcom vieme reagovať hneď.

Podľa prvých správ je situácia najviac kritická v oblasti sýrskeho Idlibu, kde je koncentrovaných mnoho vnútorne vysídlených osôb, ktoré opustili svoje domovy kvôli vojne. Ľudia v oboch krajinách sú bez domova a v krutých mrazoch prebývajú vo svojich autách alebo provizórnych prístreškoch

Záchranné akcie komplikuje intenzívny dážď a sneženie, očakávajú sa tisícky mŕtvych. Na mieste sú naši kolegovia a kolegyne zo sesterskej organizácie Člověk v tísni, vďaka ktorým budeme schopní okamžite pomáhať. Potrebná bude základná humanitárna pomoc, ako napríklad stany, deky, teplé oblečenie a strava.

Andrea Najvirtová, riaditeľka neziskovej organizácie Človek v ohrození

Ako pomáhame na mieste?

Pomoc prvé dni po zemetrasení komplikuje chaos a zničená infraštruktúra, k zničeným budovám je ťažké sa dostať. Na mieste je 450 kolegov a kolegýň zo sesterskej organizácie Člověk v tísni, ktorí pomáhajú pri odpratávaní trosiek a distribuujú prvú humanitárnu pomoc. 

  • Doručili sme 50 000 litrov benzínu na zabezpečenie chodu vozidiel s ťažkou technikou, ktoré sú kľúčové pri odpratávaní veľkých kusov sutín.
  • Pomoc v rámci programu „Cash for work“ – znamená podporu 5 – 10 dolárov na deň pre tých, ktorí pomáhajú v prvej línii.
  • Rozdávanie súprav teplého oblečenia pre deti a dospelých v dvoch sýrskych mestách.
  • Distribúcia 800 jedál denne.
  • 2 100 rodín dostalo ako prvú pomoc 150 dolárov, za čo si vedia nakúpiť nevyhnutné veci a potraviny podľa ich potrieb.
  • Odovzdaných 1 200 balíčkov, ktoré obsahujú plachty deky a základné potreby do domácnosti.
  • Distribúcia prikrývok, oblečenia, ohrievačov, solárnych lámp aj finančnej pomoci do provizórnych táborov v Turecku.

Pomoc je potrebná aj naďalej. Ľudia, ktorí prišli o všetko, nemajú strechu nad hlavou ani prostriedky na zabezpečenie živobytia.

Aktuálne materiálnu pomoc, zber ani prevoz materiálu neorganizujeme. Dobrovoľnícku pomoc na mieste nevyužijeme. Ďakujeme.

Photo Credit: People in Need