Prejsť na hlávný obsah
27 aug 2020

Deň nezávislosti: Moldavsko oslavuje svoju slobodu

Moldavská republika oslavuje každý rok 27. augusta jeden zo svojich štátnych sviatkov – Deň nezávislosti. Tento rok ho však oslavuje potichu, bez osláv a verejných zhromaždení.

27. augusta 1991 parlament Moldavskej republiky ratifikoval vyhlásenie nezávislosti. Nasledovali tým príklad pobaltských krajín, Gruzínska, Arménska a Ukrajiny.

Rumunsko uznalo sebaurčenie Moldavska už niekoľko hodín po prijatí dokumentu a v decembri uznalo Moldavskú republiku po páde ZSSR aj niekoľko desiatok krajín vrátane USA, Turecka, Francúzska či Nemecka, po ktorých nasledovali aj Rusko, Ukrajina a ďalšie.

Vyhlásenie nezávislosti umožnilo Moldavsku začať jeho demokratickú cestu. Po tejto ceste odvtedy kráča a napriek prekážkam sa krajina postupne rozvíja.

Zvyčajne je tento sviatok oslavovaný po celej krajine, no kvôli situácii s COVID-19 sú masové zhromaždenia zakázané a lokálne autority nepripravili žiadne väčšie oslavy. Nás ale ani pandémia nezastavila a ďalej pokračujeme v našich aktivitách pre rozvoj Moldavska.

Demokracia vedie aj cez klientske centrá

V Moldavsku pôsobíme už niekoľko rokov. Pomáhame posilniť občiansku spoločnosť, podporujeme demokraciu a aktivizujeme obyvateľov.  A ako to konkrétne robíme?

To všetko robíme v spolupráci s miestnou organizáciou ProEuropa a vďaka podpore SlovakAid. O tom, čo sa nám doteraz podarilo, sa viac dočítate napríklad TU.

Zmeny začínajú lokálne a v malom rozsahu

V súčasnosti pracujeme na založení dvoch ďalších klientskych centier, a to vo Vulcanesti a Tvarditsa. Okrem toho tiež pracujeme na tom, aby sa verejné zasadania a konzultácie začali naživo vysielať na webe a boli sprístupnené občanom.

„Naša krajina sa stala suverénnou a nezávislou, aby každý občan mohol slobodne konať a zapájať sa do riešenia otázok týkajúcich sa miest, kde žijú.“

Pokračujeme tiež v podporovaní mladých, aby mohli sami prispievať k riešeniu problémov vo svojich komunitách. Práve teraz prebieha druhá fáza programu malých grantov, ktoré mladým umožňujú realizovať vo svojich komunitách užitočné projekty.

„Naša krajina sa stala suverénnou a nezávislou, aby každý občan mohol slobodne konať a zapájať sa do riešenia otázok týkajúcich sa miest, kde žijú,“ hovoria pri príležitosti dnešného dňa naši kolegovia z organizácie ProEuropa.

„Zmeny sa začínajú lokálne a v malom rozsahu. Je však úžasné, že moldavskí občania majú prístup a možnosť zúčastňovať sa na projektoch, ktoré prispievajú k podpore demokratických hodnôt v našej krajine,“ uzatvárajú naši spolupracovníci.

Projekt je realizovaný v spolupráci s moldavskou organizáciou ProEuropa a financovaný z prostriedkov SlovakAid.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie