Prejsť na hlávný obsah
17 apr 2023

Čo sa nám podarilo v roku 2022 – Globálne vzdelávanie

Globálne vzdelávanie je súčasť organizácie Človek v ohrození. Vďaka našim aktivitám ako je filmový festival Jeden svet, vzdelávanie učiteľov a učitieliek, mediálnej iniciatíve Svet medzi riadkami, vzdelávaniu mládeže a vyučovaniu budúcich novinárov a novinárok na slovenských univerzitách prispievame v našej spoločnosti k lepšiemu porozumeniu sveta a zvyšovaniu empatie. Práve porozumenie a empatia sú kľúčové pre lepší a kvalitnejší život nás všetkých a rovnako pre naše budúce generácie. Spoznávajte prepojenosť sveta okolo nás. Prečítajte si, čo sa nám v roku 2022 podarilo

Máme za sebou druhú a tretiu sériu podcastu Svet medzi riadkami

V podcaste dávame priestor dôležitým témam, o ktorých sa médiach často nehovorí

V druhej a tretej sérii nášho podcastu sme sa opäť snažili čítať svet medzi riadkami a vo viac ako 20 epizódach dať priestor témam, ktoré ho v médiách často nedostávajú. K moderátorskej trojici Stanke Luppovej, Pavlíne Meľuchovej a Blažejovi Černákovi sa v týchto sériách pridali aj dva nové hlasy – stážistiky Ester Viktória Ziffová a Sofia Martinková. Náš podcast publikujeme v denníku SME a na všetkých streamovacích platformách. Ak ste podcast doteraz nepoznali, určite si ho vypočujte! 

Čo ste sa dozvedeli od našich inšpiratívnych hostiek a hostí? 

Hostky a hostia v podcaste Svet medzi riadkami

Komik Fero Joke si pri pomoci utečencom na slovensko-ukrajinskej hranici uvedomil, že každý sa z posttraumatického šoku vyrovnáva po svojom – či už sám v tichu alebo lakovaním nechtov. Dídžejka Matia Lenická si myslí, že každý z nás má vo svojom okolí aspoň jedného queer človeka, len niektorí o tom nevieme. Mentorka Katarína Šiňanská a omama Drahomíra Koščáková si želajú, aby sa majorita prišla pozrieť do marginalizovanej komunity a videla to, čo ony vidia každý deň. Sociológ Michal Vašečka o tom, že keď sa povie ekonomický migrant, vybaví sa nám Slovák pracujúci v Londýne.

Ako vidia ruskú vojnu na Ukrajine inde vo svete? Publikovali sme mediálny špeciál v SME

Vo februári 2022 začalo Rusko vojnu proti Ukrajine, čím sa Európa ocitla v situácii, s akou sme sa v našom geografickom priestore už desaťročia nestretli. Tunajšiemu mediálnemu diskurzu dominuje predstava, že svet sa postavil za napadnutú krajinu a na najvyšších medzinárodných fórach agresiu odmietol. 


Aké sú však nálady v krajinách globálneho Juhu? Je podpora – politická či verejná – naozaj taká jednoliata, ako tvrdia európske médiá? A ako sa na novú vojnu, tentokrát v európskej krajine pozerajú, ktoré nás – krajiny Západu a globálneho Severu vnímajú z celkom inej perspektívy? 

Michele Ferris Dobles z Kostariky, Hamimu Masudi z Ugandy, Anora Sarkorova z Tadžikistanu a Narača Patanasofon z Thajska s nami zdieľali ich postrehy a názory, ktoré sme zhrnuli v mediálnom špeciále Vojna ich očami publikovanom v denníku SME.  

Dôležité filmy aj pre znevýhodnené deti  

Dlhodobo sa snažíme odstraňovať bariéry na filmových podujatiach. Myslíme si, že všetky kultúrne podujatia by mali byť prístupné pre širokú verejnosť nehľadiac nato, aké znevýhodnenia ľudia môžu mať. Ako dospelí, tak aj deti a mladí ľudia. V rámci projektu Jeden svet na školách sme v roku 2022 zorganizovali tri inkluzívne filmové projekcie, ktoré dali mládeži silné filmové zážitky a nové vedomosti o klíme a migrácii. 

V rámci júnovej letnej edície Jedného sveta sme inkluzívne premietali film Tieňohra. Premietanie bolo prispôsobené pre deti s poruchami sluchu a reči alebo s mentálnym znevýhodnením. Z troch škôl z okolia Novej Cvernovky v Bratislave prišlo úžasných 58 žiakov a žiačok.  

„Vždy ma prekvapí, aké sú deti prijímajúce a bez predsudkov. Tentokrát ma prekvapilo aj to, aké boli aktívne aj napriek poruchám reči či sluchu. Poruchám, ktoré môžeme mylne považovať za obmedzenie v komunikácii.“

Michaela Kolláriková, koordinátorka vzdelávacieho programu Jeden svet na školách. 

Po filme sme sa presunuli do záhrady na diskusie formou živých kníh, ktoré boli tlmočené do posunkového jazyka. Pozvali sme hostky a hostí, mladých dospelých, ktorí majú za sebou migračnú či priamo utečeneckú skúsenosť a na Slovensku našli svoj nový domov. Viac o tom, ako a prečo organizujeme inkluzívne premietania pre mládež sa dočítate v rozhovore s kolegyňou Michaelou Kollárikovou.

V inklúzii sme pokračovali v novembri na festivale Jeden svet. Inkluzívna projekcia slovenského dokumentárneho filmu Po nás potopa o dopadoch klimatickej zmeny na Slovensku bola prispôsobená aj pre deti s poruchami sluchu, reči, autistického spektra či iným mentálnym a fyzickým znevýhodnením. Na premietanie a diskusiu s tvorcami filmu prišlo 66 študentiek a študentov. Diskusia bola tlmočená do slovenského posunkového jazyka. 

Poháňa nás vpred veľmi pozitívna spätná väzba od detí aj pedagogického personálu

Učiteľky a učitelia si veľmi pochvaľujú, že deti s rôznymi znevýhodneniami dostávajú šancu prísť na takýto typ podujatia. Všímame sme si, že deti sú v diskusiách po premietaní veľmi komunikatívne, pýtajú sa a chcú vedieť viac. Žiaľ, takýchto príležitostí majú málo, a tak často ostávajú uzavreté vo svojich komunitách. Učiteľky sú nadšené, že v našej online databáze nájdu celoročne filmy s titulkami upravenými pre nepočujúcich. 

Jeden svet – 23. ročník najväčšieho festivalu dokumentárnych filmov na Slovensku

23. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet v roku 2022 prebehol v hybridnej podobe už druhý krát. Online formou bolo sprístupnených 30 projekcií a naživo v kinosálach 20 projekcií pre verejnosť. Niekoľko tisícové publikum si tak mohlo pozrieť viac ako 60 skvelých filmov, ktoré sú ocenené presížnymi filmovými festivalmi. Hlavná téma ročníka bola DOMOV. Jeden svet ponúka umelecké zážitky a ukazuje nám silné ľudské príbehy a osudy. Vďaka tomu nám naše zmysly pomáhajú budovať vnímavosť, empatiu a porozumenie voči neznámemu.

Plné kinosály a stretnutia s filmovými tvorcami v Bratislave

Jeden svet pod Palmou

Letná edícia Jedného sveta sa už druhý krát otvorila leto v parku Novej Cvernovky. Štyri dni filmových projekcií a sprievodných podujatí naladila naše jednosvetové publikum na hlavný jesenný Jeden svet.

Na Jednom svete pod Palmou sme privítali afganskú režisérku Sahru Karimi a významnú poľskú reportérku Małgorzatu Szejnert, ktorú rovnako ako Sahru, zaujímajú ľudské osudy. Spolu s vydavateľstvom Absynt sme pokrstili jej novú knihu Ostrov kľúč. Premietli sme film Žena novej doby režisérky Anny Gruskovej, ktorý predstavuje priekopníčku demokracie na Slovensku a hrdinku Slovenského národného povstania Dr. Alžbetu Gwerkovú-Göllnerovú, ktorú na jar minulého roku vyznamenala prezidentka Zuzana Čaputová.

Jeden svet na školách

Školy z celého Slovenska mohli svojich študentov a študentky prihlásiť na online sledovanie dvoch filmov. K dispozícii im boli aj titulky so špeciálnou úpravou pre nepočujúcich. Diskusie po filmoch boli taktiež tlmočené do slovenského posunkového jazyka. Študenti a študentky sa do nich zapájali prostredníctvom internetovej platformy Slido, kde sme zaznamenali 790 interakcií. Do programu pre školy sa zapojilo 3 501 študentov a študentiek z 90 škôl zo 47 miest a obcí z celého Slovenska.

Filmové projekcie pre školy a online diskusie tlmočené do slovenského posunkového jazyka

Jeden svet hľadí na zdravotné znevýhodnenie

V roku 2022 Jeden svet sprístupnil 11 projekcií nepočujúcim, nevidiacim a slabo vidiacim divákom tak, že ich mohli pozerať v plných kinosálach spolu s inými divákmi. Diskusie s tvorcami po týchto projekciách boli tlmočené do slovenského posunkového jazyka. 

Nebyť dobrovoľníctva, Jeden svet by sa nám v takejto podobe nepodarilo zorganizovať

Na festivale sa podieľalo 56 dobrovoľníčok a dobrovoľníkov. Podarilo sa nám zapojiť osem študentov Strednej odbornej školy pre žiakov s telesným postihnutím z Mokrohájskej cesty v Bratislave ako plnohodnotných dobrovoľníkov a dobrovoľníčky. 

Medzi riadkami – novinársky festival 

Zorganizovali sme unikátny festival Medzi riadkami pre novinárov a novinárky, ktorý sa konal 26. až 28. júna 2022 v Bratislave. Cieľom festivalu bolo pozrieť sa na novinársku profesiu z rôznych perspektív a naučiť sa ju robiť kvalitnejšie a zodpovednejšie. Za dva dni sa tu zišlo 60 návštevníkov a návštevníčok z 5 krajín, ktorým sme pripravili 4 online workshopy a diskusie so spíkrami z Kostariky, UK, Palestíny a Ugandy. 

Medzi riadkami na Filozofickej fakulte UK

Na festival prišlo svoje know-how zdieľať 12 fantastických a významných hostí a hostiek zo zahraničia

Rob Andreson, ktorý po 25 ročnom pôsobení vo Financial Times, pracuje na voľnej nohe, Nicholas Watson z BIRN, András Földes z maďarského Telex.hu,Tom Law (Global Forum for Media Development). Medzi hostkami boli Shani Orgad sociologička médií z London School of Economics, Michel Ferris Dobles z Kostariky či Ameera Harouda, ktorá je prvá ženská „fixerka“ v Palestíne. Fixerka je výraz pre lokálnu spojku pre ostatných novinárov, ktorým pripravuje terén, prekladá, pozná lokálne prostredie alebo dohaduje pre nich stretnutia.   

Pozrite si, aké zaujímavé témy program priniesol, alebo interaktívnu prezentáciu o festivale.

Bezpečné prostredie pre všetkých, čo chcú meniť svet okolo nás? To je LEČO!

Letná škola Človeka v ohrození – LEČO sa už tretí krát konala od 8. do 12. augusta v Modre. Na LEČO prišlo 20 mladých ľudí zo všetkých kútov Slovenska naučiť sa, ako sa dajú meniť veci okolo nás. Podarilo sa nám tu vytvoriť bezpečné prostredie, kde sa všetci cítili uvoľnene a mohli byť sami sebou. Za päť dní spoznali témy generačnej chudoby, migrácie, sebahodnoty, systémových zmien a najmä, že svet je oveľa komplexnejší, ako sa zdá. Ku všetkým témam prišlo hosťovstvo, ktoré zdieľalo svoje vlastné skúsenosti a príbehy. Všetci odchádzali domov s poznaním, že aj jednotlivo dokážeme ovplyvniť svet.  

Za mňa naj týždeň z tohtoročných prázdnin! Určite by som LEČO odporučil každému, kto sa čo i len trocha zaujíma o vyššie spomenuté tématiky. Dozviete sa veľmi veľa nového a možno vás to motivuje aj k ďalšiemu rozvoju. Najprv to možno vyznie tak odpudzujúco, lebo v názve počujete slovo ŠKOLA, ale verte mi ak by takto fungovala každodenná výučba v škole, tak by ste sa tam aj tešili. Ten týždeň ubehol ako voda, pretože fakt nám bolo spolu super.

Účastník LEČA 2022

Čo je hoax a čo dezinformácia? Ako hovoriť o citlivých témach v triede?

Vytvorili sme metodicko-vzdelávaciu príručku Ako sa vyznať v informačnom prostredí, pretože sme cítili potrebu orientovať sa v informáciami presýtenom prostredí, v ktorom sa spoločnosť nachádza. V prostredí, ktoré sa mení rovnakou rýchlosťou ako technológie, ktoré ho definujú. Potrebujeme vedieť, ako fungujú algoritmy, čo sú to boti, ako sa pohybovať v internetovom prostredí, kde dominujú sociálne siete a reklama. 

Publikácia je pre všetkých ľudí, ktorí sa zaujímajú o kritické myslenie a mediálnu výchovu

Prioritne sme príručku pripravili pre učiteľky a učiteľov základných a stredných škôl. Veríme však, že prínos v nej nájdu aj rodičia či študentstvo pedagogických fakúlt. Odkedy sme príručku v máji vydali, prijali sme skoro 500 objednávok, čo predstavuje zásah na takmer 40 000 detí v školách na Slovensku.  

Kto sú influenceri? Čo je hoax a čo dezinformácia? Ako hovoriť o citlivých témach v triede? … a oveľa viac nájdete v metodicko-vzdelávacej príručke Ako sa vyznať v informačnom prostredí.

Nové metodicko-vzdelávacie príručky sú na školách obľúbené

Naučme sa spolupracovať, má to výhody!

Uvedomujeme si, že ak chceme ako spoločnosť nažívať v mieri a porozumení, mali by sme vedieť spolupracovať. Mnohokrát nás však zaskočí, čo všetko spolupráca obnáša a aké náročné býva vniesť ju do praxe, a to najmä v kritických situáciách. Naša metodicko-vzdelávacia príručka Spolupráca v školskom prostredí ponúka vedecky overené poznatky a praktické príklady, ktoré hovoria o tom, prečo sa oplatí budovať atmosféru spolupráce v škole. Zavedenie kooperatívneho prístupu na hodinách, aj mimo nich, so sebou prináša množstvo výhod. 

Zatiaľ si príručku Spolupráca v školskom prostredí objednalo 900 učiteliek a učiteľov pre 78 500 žiakov a žiačok z celého Slovenska. 

Všetky informácie o našej príručke, o čom je, a ako ju získať nájdete na tomto odkaze.

Ľudia sú lepší, než si myslíme 

Informačnú kampaň Ľudia sú lepší, než si myslíme sme odštartovali pol roka po vypuknutí ruskej vojny na Ukrajine. Obrovská vlna solidarity ukázala ľudí z našej krajiny v najlepšom možnom svetle. Ukázali sme, že sa vieme spojiť a pomôcť v skutočne veľkom rozsahu s reálnym dopadom. A to je tou najlepšou správou o Slovensku, ale aj o každom z nás. Úlohou tejto kampane bolo rozšíriť medzi ľudí túto pozitívnu správu o slovenskej spoločnosti a pripomenúť, že máme byť na čo hrdí.

Zdieľali sme osobné príbehy ľudí, ktorí prišli pomáhať nielen na hranice

Napríklad príbeh Paola, ktorý prišiel z Talianska na hranice, aby varil v poľnej kuchyni alebo príbeh Dáši, ktorá v čase, keď vypukla vojna bola nezamestnaná. Dáša sa rozhodla využiť svoj voľný čas na pomoc ľuďom na úteku v tábore v Humennom. Dáša rozpráva po ukrajinsky aj rusky, čo bolo pri dobrovoľníckej pomoci v záchytnom tábore plus. Mnohým ľuďom tak pomáhala budovať si nový život.


Vypočujte si krátku reportáži v Rádiu Slovensko, z ktorej sa dozviete napríklad to:

📌 čo nás viedlo k tejto online kampani,
📌 koľko ľudí sa doposiaľ zapojilo do pomoci Ukrajine,
📌 prečo sa rozhodol pomôcť aj známy influencer Fero Joke.

E-learningové kurzy o globálnych výzvach dneška pre novinárov, širšiu verejnosť a pedagogický personál 

Záujem o globálne témy v spoločnosti stále rastie. Kurz Globálne výzvy je online zdroj informácií vo forme videí, kvízov a infografík, ktorých cieľom je šíriť povedomie verejnosti o globálnych výzvach dneška. Sú to zmena klímy, migrácia, rodová rovnosť, chudoba, a to všetko metódou kritického myslenia.

Kurz bol prvotne šitý pre novinárky a novinárov, ale postupne ho odporúčame aj pedagogickému personálu a širšej verejnosti. Cieľom pritom nie je, aby všetci dokončili všetky vzdelávacie moduly, ale aby bližšie nahliadli do tém, ktoré ich zaujímajú. Behom roku 2022 sa do kurzu prihlásilo viac ako 200 ľudí. Pridajte sa k nim!

Novinárske cesty po Európe 

Budúce a mladé novinárky a novinárov sme zobrali na novinárske cesty do zahraničia, aby sa oboznámili s náročnou prácou v teréne. V apríli 2022 sa prevažne novinári-študenti pozreli do troch miest – poľského Przemyslu, Prešova a českého Krnova – a upriamili svoju pozornosť na to, ako tieto mestá pristupujú k integrácii utečencov a utečenkýň z Ukrajiny. Mali možnosť stretnúť sa so zástupcami miest, s ľuďmi z asistenčných centier či s učiteľkami a učiteľmi zo skôl. Práve z posledného zmieneného vznikla aj unikátna reportáž, ktorú zúčastnená novinárka publikovala v českom Denníku N.

Kým zmienený „road-fieldtrip“ sme organizovali prevažne pre študentov, na novinársku cestu do Fínska sme zobrali dve skúsené mladé novinárky a jednu študentku. Za 9 dní sme prešli 5 fínskych miest a 1816 kilometrov. Stretli sme sa so zaujímavými novinármi, miestnymi organizáciami a expertmi. S fínskym vojnovým reportérom Raulim Virtanenom či etiópskou novinárkou Seblewongel Tariku sme diskutovali o situácii na Ukrajine, v Afganistane alebo o tzv. migračnej kríze z roku 2015. Zavítali sme aj do fínskej školy, ktorá integrovala malých Ukrajincov

Získali sme nomináciu na Roma Spirit 

Ocenenie Roma Spirit sa každoročne udeľuje organizáciám, iniciatívam a ľuďom, ktorí sa aktívne podieľajú na zlepšovaní situácie Rómov a Rómok na Slovensku. 

Jednu z nominácií v kategórii Médiá získala naša mediálna iniciatíva Svet medzi riadkami. Nomináciu sme získali vďaka vzdelávaciemu programu Globálne výzvy určenému (nielen) budúcim novinárom. Snažíme sa v ňom poukazovať na rôznorodosť sveta a pritom búrať stereotypy či predsudky. A to aj čo sa týka marginalizovaných komunít. Alfou a omegou nášho prístupu je dávať hlas slabším, tým, ktorých v médiách častokrát nepočuť. A tými slabšími sú v našej spoločnosti veľakrát rôzne menšiny, vrátane rómskej. Odovzdávanie cien sa konalo 26. novembra 2022 v Prešove, ktoré bolo odvysielané na Dvojke. 

Pozrite si našu nomináciu:

Učíme globálnu rozvojovú žurnalistiku na univerzitách 

Výberové predmety pre budúcich novinárov a novinárky s dôrazom na kritické myslenie a etiku sme v roku 2022 vyučovali na dvoch slovenských univerzitách. Na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Katedre žurnalistiky a nových médií Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Pod vedením nášho kolegu Petra Ivaniča tu vyučujeme predmety Globálne výzvy v zimnom semestri a Globálnu rozvojovú žurnalistiku v letnom. Naše predmety ročne absolvuje približne 80 študentiek a študentov. V súčasnosti rozbiehame spoluprácu s Fakultou masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.  

Nekončíme však tým, čo sa nám podarilo v roku 2022. V roku 2023 vo vzdelávaní o výzvach dneška pokračujeme .

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie