Prejsť na hlávný obsah
24 aug 2022

Ľudia sú lepší, než si myslíme 

Dnes je to už pol roka od toho, čo Ruská federácia rozpútala najväčší vojenský konflikt v Európe od konca II. svetovej vojny. Dnes začíname s kampaňou Ľudia sú lepší, než si myslíme. Viac ako 10,8 miliónov ľudí bolo donútených opustiť svoju krajinu, ďalších 6,5 milióna ľudí muselo opustiť svoj domov a presídliť sa do bezpečnejších častí Ukrajiny, predovšetkým na západ. Mnohí ľudia zamierili aj na Slovensko, do susednej krajiny, s vidinou bezpečia a pomoci. Cez východnú hranicu Slovenska bolo zaznamenaných viac ako 705 605 prechodov, pričom o dočasné útočisko požiadalo 85 433 ľudí – z toho 32 732 detí a 41 974 žien.

Človek v ohrození je od začiatku pri pomoci ľudom z Ukrajiny. Či už išlo o prácu na hraniciach, vo veľkokapacitných centrách, integračných centrách, v Zakarpatskej oblasti, alebo v kanceláriách naprieč Slovenskom, snažili sme sa prispieť k tomu, aby sme túto obrovskú výzvu zvládli čo najlepšie a pomohli ľuďom na úteku pred vojnou.  

Pre ilustráciu, len v Zakarpatsku sme pomohli 49 379 ľudom humanitárnou pomocou v 41 hromadách (obciach) z celkových 64. Išlo o potravinovú pomoc, zabezpečenie hygienických potrieb, práčiek, sušičiek, vybavenie pre kolektívne centrá, voľnočasové aktivity, ale taktiež psychosociálnou podporou. Pomocou humanitárnych kamiónov, dodávok, ale aj špeciálneho vlaku sme doručili 418 ton humanitárnej pomoci. Len vlak viezol pomoc v hodnote milión eur.  

Na Slovensku možno máme mnohí z nás pocit, že často len kritizujeme a nadávame na ostatných. Ale táto pomoc ukázala, že tvár Slovenska je výrazne iná. Je taká, ktorej záleží na druhých a pomáha. Snaží sa prispieť k dobrému a na to môžeme byť hrdí. “ hovorí náš kolega Lukáš Osvald.

Na Slovensku, okrem prvých mesiacov na hraniciach, pomáhame dlhodobo so sociálnymi a integračnými službami, hľadaním zamestnania, vzdelávaním, voľnočasovými aktivitami, psychosociálnou podporou, ale aj návrhmi systémových riešení migračných a integračných výziev. 

Len cez organizáciu Človek v ohrození sa do finančnej či dobrovoľníckej pomoci zapojilo viac ako 50 000 ľudí a 286 firiem alebo organizácií. Presný počet ľudí registrovaných na dobrovoľnícku pomoc bol 6 312. A to je Človek v ohrození len jedna z mnohých organizácií, ktoré sa podieľajú na pomoci. 

Obrovská vlna solidarity ukázala ľudí z našej krajiny v najlepšom možnom svetle. Ukázali sme, že sa vieme spojiť a pomôcť. A to je tou najlepšou správou o Slovensku, ale aj o každom z nás. Máme byť na čo hrdí. 

Aké dôvody k tomu viedli? Prečo sme pomohli v tak obrovskom rozsahu? Skúsme na to prísť spoločne vyplnením tohto krátkeho anonymného dotazníka.

Ďakujeme a v pomoci pokračujeme. Aj vďaka ľudom ako ste vy. 

Budeme radi, ak budete sledovať náš Facebook a Instagram.

Táto komunikačná kampaň bola financovaná z prostriedkov Európskej únie. Za obsah je výhradne zodpovedná organizácia Človek v ohrození n.o. a nemusí nutne odrážať názory donora.

Logo EÚ

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie